Rozhovor s Paľom Drapákom zo dňa 8.10.2010

Zdravím Paľo, som tvoj fanúšik zo Sniny ako sa máme?

Paľo: Zdravím aj ja. Ďakujem celkom fajn pozdravujem Sninu.

Aj ja teba. Mohol by som sa ťa spýtať aj na pár otázok (aj menej príjemných, myslím ohľadom pôsobiska a tak)?

Paľo: Pýtaj.

Počul som, že v Metalinde ste to mali hrozné a Sámel bol vraj taký,  že dokonca rozkazoval ostatným aj také veci, že koho majú voliť a tak, je to pravda?

Paľo: Tak to ti nepoviem a asi aj pochybujem, lebo v kapele vždy hrali dospelí a svojprávni, prepáč.

Toto som počul ako zdôvodnenie ohľadom toho trápneho albumu Biológia, čo verím že sa zhodneš aj ty so mnou, že to bol trapas.

Paľo: Tak hej, bolo to ďaleko od toho bigbeatu, čo sme hrali v 90-tych rokoch. Ako zvukovo a technicky to nebolo zle, ale mne chýbajú sedem str. gitary na dnešnú dobu.

Keď už sme pri Metalinde, čo sa preboha stalo, že Metalinda sa tak dodrbala (a to som ešte mierny), že z heavy/thrash metalu ste prešli cez rock v štýle teamu až k totálnemu popíku?
Tak ako to jedna česká fanúšička vystihla pri tej biológie citujem: ,,Vidím že Slovensko ma takí svuj Damiens“.

Paľo: To sa spýtaj rádio vlastníkov a všetkých moderátorov, ktorí pre prachy produkujú blbosti a povedia ti, že bigbeat hrať nebudú, max. Desmod. Prepáč nie je to osobné, ale 90% sú to práve ľudia z východu a to nechápem, lebo východniari rock and roll milujú.
To ťa núti, keď chceš hrať, prispôsobovať hudbu tým blbostiam alebo potom ako ja spravil som posledný album heavy metalový, ale nehrajú ho, iba pre vás skalných, ale ma to aj trochu zabilo, lebo ja s hudby žijem a bez reklamy je to v prdeli.

To kvôli tomu? Priznám sa, že aj keď zbožňujem metal music, pochopil by som taký vývoj, aký ste mali na albume Svetlo na druhom brehu a na Láska holých prenáša, ale to čo bolo potom toto bolo už trochu moc (hlavne tie rapované songy, v ktorých si mal účasť aj ty).To ste nemohli ostať aspoň pri takom štýle ako u tých vyššie zmienených albumoch?

Paľo: Určite nie, ty si nezažil speakrov v rádiách. Ja áno a čo sa týka rapovania všimol si si, že tie rapy majú svoju spevovú melódiu takže spievanie rapu, je v podstate spievaná poézia. Tak som to bral ja. Na tých albumoch boli predsa krásne skladby s Led Zepellinovskými motívmi.

Tak áno, ale pre takých starších fandov bola Metalinda, hlavne po albume Láska hory prenáša odpísaná.

Paľo: To vôbec nie je pravda, ešte v roku 2000 na Benátskej noci v Třinci, keď sme spievali po Helloweene, stalo podo mnou sedem tisíc ľudí. Takže vôbec nebola odpísaná, len ste v to uverili naopak vy. Ste sa mali v rádiách sťažovať nie teraz, už je neskoro. My sme vtedy ťahali slovensky heavy metal, v podstate sme boli priekopníci, čo uznávajú aj české a slovenské hudobné celebrity a čo dnes stačí ti Desmod, Gladiátor alebo Smatanová, ktorá sa považuje za rockerku.

Tak chápem no, ale ako je možné že napr. taký Team ostal pri tom svojom štýle viac menej vždy?

Paľo: To čo hral Team bol predsa popík totálny, keď si bol na koncerte to znelo inak, ale v rádiách aké heavy od nich hrali a to mali privilégium pána Kinčeka, ktorý rozhoduje o veľa veciach a Habera je jeho chránenec a ma silný vplyv na rádiá a so svojimi poskokmi. Aspoň v tej dobe to tak bolo.

OK. Keď môžem tak na inú tému, prečo všetci členovia (okrem leadera Sámela) postupne poodchádzali z kapely, až ty si odišiel ako posledný?

Paľo: Nečítal si v Novom čase? Ja som posledný mohykán 🙂

Ja som čítal na servery www.metalforever.info v rozbore vašich nahrávok, výstižnú vetu citujem: ,,Paľo Drapák odišiel ako posledný s potápajúcej sa lode menom Metalinda“.

Paľo: Vždy som chcel kapelu držať pokope, vždy je to o ľuďoch a niekto tam musel vydržať ako posledný. V roku 2000 mi zomrel otec  a ja som sa rozhodol ísť svojou cestou. Možno keby nezomrel otec ešte dnes som tam a potápajúca sa loď Metalinda ako taká stále existuje a ja mám svoju kapelu Pd band a ty ma stále poznáš a nezabudol si a máš chuť si so mnou chatovať takže nič sa nepotopilo, len je iná doba.

Tak je pravda, že Metalinda stále existuje, ale ako mi pár ľudí povedalo ohľadom najnovšieho klipu Veget, kde sa nachádza refrén ,,Dám si prst do nosa a napijem sa z kokosa“, že to je totálny výsmech a nemá to zo starou dobrou Metalindou už nič spoločne. Tiež som videl reakcie, že by si mali aspoň názov zmeniť a nekaziť pod. vecami meno kedysi dobrej kapely.

Paľo: Prečo počúvaš čo jedna stará babka povedala, pozri si to a urob si ty názor. Mňa vôbec nezaujíma čo iný povedia a ani to nerozoberám. Buď sa to páči mne alebo nie a serem na ostatných. Maj vlastný názor, ja ich už nemám prečo obhajovať, hlavne nie novú tvorbu ale neohováram a som rád, že sa snažia doprajem im to, skús to aj ty tak brať brácho. Život je krásny, tak si ho nekomplikujme. Brácho, sorry už končím. Nestíham pracovať ešte ma čaká pár mailov odoslať pracovne OK.

Tak sa maj a ďakujem pekne za rozhovor.

Pridaj komentár