Citron – Bigbítový Panbů

citbigpanPo neuveriteľných 18 – tich rokoch, od posledného nie príliš úspešného albumu Citronov z názvom Sex Bomby, sme sa dočkali novinku z názvom Bigbítový pánbů.

Novinka obsahuje 10 riadnych skladieb, plus dva bonusy a dá sa povedať že pokračuje v tom, čo začal v roku 1985 album Plní Energie. Napriek tomu, že páni už nie sú najmladší, cítiť z ich skladieb ohromné nadšenie a ohromnú energiu, ako by ste počúvali mladých rockerov, ktorí idú svetu ukázať, ako sa hra správny hard and heavy. Album produkoval americký producent Steve Walsh, vďaka ktorému ma album moderný zvuk, za čo mu patrí veľká pochvala.

Album otvára výborná a nebojím sa povedať speed metalová vypaľovačka Jen se hýbnout. Výborná energická skladba, ako stvorená na úvod albumu.

V dvojke Kurtizány dôjde k menšiemu spomaleniu. Napriek tomu je to pomerne slušná skladba, ktorá by dokázala zaujať aj ľudí nedochovaných na kamennej a kovovej muzike.

Po Kurtizánach sa dostávame k titulnej skladbe Bigbítový pánbů. Prekrásny text (napriek tomu že som ateista:-)), precítený spev Standy robí s tejto skladby jasný vrchol albumu. Tak silnú baladu, som už dlho nepočul.

Rock ´n´ roll démon je akousi oslavou štýlu kapely a odkazom fanúšikom, že rocku ostávajú verní.

Na podobnú tému je aj ďalšia skladba Bigbít, ktorá ma o niečo lepší text a nesie sa v rýchlom, až speed metalovom tempe. Pri jej počúvaní by ste vôbec nepovedali, že ide o pánov, ktorí už majú niečo cez päťdesiatku. Ten text jednoducho nemá chybu. Citujem: ,,Přišel čas vstoupit na scénu a hrát jen stále hrát, bigbítem si hlavu proženu, dnes jako už tolik krát, přišel čas zbourat arénu, touhou nemužem spát…“

Spěchej lásko má takisto pomalé tempo. Napriek tomu samozrejme nejde o zlu skladbu.

Skladba Zpověď je ďalšou baladou na albume. V tejto skladbe by som pochválil hlavne výbornú gitarovú hru oboch gitaristov a samozrejme aj nádherné gitarové sólo. Taktiež patrí pochvala za text. Balady na tomto albume ozaj podarili.

Osmička Hroší kůže je asi skladbou ktorá ma oslovila najmenej, napriek tomu že text napísal bohužiaľ už nebohý gitarista Jiří Kvita, ktorý bol členom najslávnejšej zostavy Citronu. Nevýrazná melódia a taktiež textovo nič moc.

Zlodejka spánku je štandardnou pop metalovou skladbou z produkcie Citronov, ako napríklad známi hit Revízor. Jedná sa o príjemnú melodickú skladbu, s príjemným sólom.

Poslednou radovou skladbou na albume je skladba Smíření, ktorá je treťou baladou na albume, Skladba sa nesie prevažne v akustickom prevedení, ku koncu sa dostanú k slovu aj elektrické gitary. Túto skladbu by som označil za druhý vrchol albumu. Obsahuje všetko čo ma obsahovať výborná rocková balada.

Skladby Moje noční filmy a Bigbítový pánbů (piano verzia) sú zaradené ako bonusy. Pochopil by som zaradenie klavírnej verzie Bigbítového pánbů. Ale nechápem prečo je tak nádherná skladba Moje nočne filmy zaradená medzi bonusy. Túto skladbu by som si vedel predstaviť medzi riadnymi skladbami albumu a myslím si, že by sa na album viac hodila, ako vyššie zmienená Hroši kúže. Vynikajúca melodická skladba, z vynikajúcou spoluprácou elektrickej a akustickej gitary.

Citron nahrali výborný comebackový album. Jedinou malou vadou albumu je
mierna roztrieštenosť skladieb.  Napriek tomu si myslím, že tento album bude vzorom pre comebacky, podobne ako albumy Master Of The Rings od Helloweenu alebo Brave New World od Maidenov. Kiežby niečo podobné nahrala aj naša slovenská Metalinda. Ale to je už na inú tému.

Zostava:

 

 • Stanislav Hranický – zpěv
 • Jaroslav Bartoň – kytara
 • Jiří Šperl – kytara
 • Václav Vlasák – baskytara
 • Radim Pařízek – bicí

 

Zoznam skladieb:

 1. Jen se hýbnout
 2. Kurtizány
 3. Bigbítový pánbů
 4. Rock’n’roll démon
 5. Bigbít
 6. Spěchej lásko má
 7. Zpověď
 8. Hroší kůže
 9. Zlodějka spánku
 10. Smíření
 11. Moje noční filmy (Bonus)
 12. Bigbítový pánbů (Bonus – Piano Version)

Hodnotenie: 5,5

Pridaj komentár