Rozhovor s Emsym z RebelSky zo dňa 6.12.2010

Rozhovor s Emsym z RebelSky zo dňa 6.12.2010

Zdravím, môžem ti položiť pár otázok, pre môj web www.metalmania.cekuj.net?

Emsy: Čauko, tak sem s nimi

Na úvod ťa poprosím predstav v krátkosti svoju kapelu.

Emsy: Vznikli sme asi pred 5 rokmi. Voláme sa RebelSky a kapela vznikla pôvodne ako powermetalová vec, časom sa preorientovali na trochu ľahšie stráviteľný štýl hard and heavy, až hard rock. V kapele sa vymenilo množstvo muzikantov. Zo zakladajúcich členov som tam už len ja.

Vidím že dvoch členov mate z Levíc, ostatní sú z iných miest. Ako zvládate vzájomne hranie, skúšky, koncertovanie?

Emsy: Tak momentálne je to tak. Dávnejšie sme boli všetci Levičania, upravím to. Levičan je už len jeden člen a to gitarista Marek. Ja už žijem 2 roky v Kráľovej nad Váhom. Skúšky si sumarizujeme 2-3x do mesiaca a fungujeme princípom individuálneho cvičenia a skúšky sa používajú ozaj len nacvičovaniu a k príprave koncertného programu. Skladby píšem ja individuálne a potom sa stretnem s Matúšom a Krivom a dávame do kopy aranže. Diana dostane vlastne aj s Marekom už hotovú skladbu, preto dosť času čo sa týka tvorby noviniek trávime na internete.

Diane nevadí že sa nepodieľa na tvorbe skladieb?

Emsy: Nie, myslím že nie. Samozrejme nie je fixná Dianina spevová linka, tu si dotvára sama a kapela ma svoj štýl, ako po textovej tematiky, tak aj hudobnej a tej sa musí kapela držať. Samozrejme do celkových aranžov zasahuje už celá kapela, ale kostra a text je mojou záležitosťou, aby to bolo dodržané.

Ako ste na Dianu natrafili? Ženy v muzike ako je vaša nie sú typický jav.

Emsy: Neuveríš, ale cez inzerát keď som dal bývalému spevákovi výpoveď, tak som podal na net inzerát a Diana sa sama ozvala. Vraj má záujem o rockovú kapelu, lebo  lightový popík ju už nebaví a  vyšlo to.

Odkiaľ čerpáš námety pre svoje skladby?

Emsy: Všeobecne v živote. Myslím, že život ako taký je najlepšia inšpirácia, svet okolo nás. Nejako špeciálne nevyhľadávam nejaké konkrétnosti. Proste niečo ma naserie, alebo poteší a snažím sa o tom napísať pesničku.

Ako je to u vás s koncertmi? Ako často do mesiaca  koncertujete?

Emsy: No keď to zoberiem reálne, tak cca 1x mesačne, ale budúci rok vyzerá veľmi nádejné a už teraz mame nejaké koncerty na leto zjednané. Radšej máme väčšie pódia, ako malé zafajčené kluby, kde je polovička poslucháčov buď naťahaná, alebo ožratá. To ani nemá význam na takom mieste hrať a kluby dneska mladé kapely zdierajú, niektoré nepreplatia ani cestovné. To je devastácia klubovej amatérskej scény. Preto radšej menej koncertov, ale kvalitných.

Správny prístup, počul som viacero názorov, že v našom štátnom útvare, sa ani nedá hovoriť o nejakej výraznejšej klubovej scéne. Čo si o tom myslíš?

Emsy: Vlastne ani neexistuje. Na Slovensku je možno 5-6 klubov, ktoré sú na úrovni a udržujú aspoň ako tak scénu nad hladinou. Kluby a puby vôbec nevedia organizovať akcie, lebo ich vlastnia alebo prenajímajú ľudia, čo z muzikou nemajú nič spoločné.

V našom meste sme mali podobný príklad, kde podnik ktorý sa tváril ako rockový klub držalo pri živote len pár  alkopunkačov. Čo sa týka vašej koncertnej činnosti, tak koncertovali ste len zo slovenskými kapelami? Alebo sa vám podarilo  aj s nejakými zahraničnými?

Emsy: Hrali sme na jednom festivale v Poľsku v Skiernievici, kde sme hrali z najznámejšími poľskými kapelami, ale zahrali sme si aj s českými, či maďarskými kapelami. Za tých 5 rokov toho bolo ozaj dosť.

Mohol by si prezradiť nejakú zaujímavú príhodu z nejakého koncertu?

Emsy: Asi to Poľsko. S organizátorom na Slovenku bolo dojednané 25 minútové vystúpenie. Cesta nám trvala tam asi 12 hodín, ubytovali nás v hoteli. Boli sme ako hviezdy a večer sme sa ožrali s jedným s chlapíkom, čo bol niečo ako u nás Habera, bol rovnako tým zlým porotcom v Poľskej Superstar. Na druhý deň nás nazvučili a tesne pred vystúpením nám povedali, že toľko je tu kapiel, že musíme odohrať maximálne 2 skladby. Takže sme cestovali do Poľska, kvôli dvom pesničkám a riadnej opici s porotcom s poľskej superstar. Celkom zaujímavé.

No také niečo sa nepodarí každý deň, inač ako to vyzerá z vašimi nahrávkami? Kedy sa fanúšikovia dočkajú nejakého oficiálneho cd albumu?

Emsy: No v stredu idem skladby propagovať do Beta radia. Skladby už bežia na Rock Division rádiu. Keď budú peniaze a ozve sa nejaký zaujímavý manažér, alebo agentúra, tak CD-čko môže byť na svete už v polovičke budúceho roka.

Pekne, dúfajme že sa niekto taký nájde, čomu sa venujete v súkromnom živote ty a ostatní členovia?

Emsy: No tak ja som hasič – záchranár, ďalej mám  občianske združenie zaoberajúce sa podporou amatérskych kapiel, organizujem festivalíky a koncerty, som ženatý. Marek študuje informatiku, Diana pracuje pre jednu nemenovanú cestovku, ako šéfka reklamačného oddelenia, Krivo pracuje v jednej súkromnej firme a Matúš rovnako študuje, ale vieš že ani neviem že čo? Hehe.

Stíhaš aj svoju profesiu aj kapelu?

Emsy: Za toľko rokov som sa už naučil to nejako kombinovať.

S tými festivalíkmi si na tom ako? Na organizovanie festivalov treba mať v dnešných časoch dosť veľkú odvahu.

Emsy: Hlavne peniaze. Manželka je zároveň aj akousi finančnou managerkou kapely, tak to riešim cez sponzorov. Ale dá sa, nejedná sa o nič prieborné. Nejaký kultúrny program, nejaký ťahúň a zopár kapiel. Robím to už roky a neposeriem sa z niečoho.

Myslíš, že by sa mal šancu na Slovensku uživiť nejaký skutočne veľký rockový festival? Lebo viacero ľudí tu už skúšalo veľké festy robiť (napr. raz sa skúsila aj slovenská verzia Masters Of Rock) a nedopadlo to dobre.

Emsy: Ale určite áno, len by to musel organizovať niekto zo zahraničia. Slováci majú bohužiaľ náturu na všetko a hneď zarobiť milióny. Pozri si Masters v Čechách. Super organizácia, super ceny, dobre služby. Viac k tomu netreba dodať. O festivale Sziget ani nevravím. Pohoda a Topfest sú len takou slabou odrodou tohto celého. A manažment je jedným slovom strojom na peniaze. To je celé.

Pomaly budeme končiť, na záver by som ta poprosil, aby si porozprával niečo o svojich plánoch do budúcnosti.

Emsy: Samozrejme chceme koncertovať čo najviac a šíriť našu muziku čo najširším masám a písať  čo najlepšie pesničky.

Ďakujem pekne za rozhovor, nech sa darí, na záver by som ta poprosil o nejaký odkaz pre návštevníkov môjho webu.

Emsy: Pozdravujem  všetkých fanúšikov dobrej muziky a odkazujem im, nech chodia na koncerty a podporujú dobru rockovú muziku. Čakáme ich aj na našich koncertoch

Tak sa majte a nech sa Vám darí.

Emsy: Vďaka. A keby si vedel o nejakom koncerte, kde si môžeme zahrať ozvi sa.

Odkaz na bandzone:

http://bandzone.cz/rebelsky

Pridaj komentár