Rozhovor s Igorom Holkom z kapely Storm of Eternity zo dňa 21.12.2010

Čauko, ako sa máme?

Igor Holka: Čau, no nie moc dobre, ale to je jedno. Ideme na to?

Jasné a začneme úplne tradične, predstav svoju kapelu.

Igor Holka: Voláme sa kapela Storm Of Eternity a sme zo Zohoru, neďaleko Malaciek. Hráme heavy metal, aj prebratú, aj vlastnú tvorbu. Vlastnej práci sa snažíme dať nejaký ten náš nádych, niečo naše.

Koľko máte členov a akí sú starí?

Igor Holka: Kapela má momentálne 5 členov : Martina Stahlová – 20 rokov (spev), Igor Holka – 20 rokov (sólová gitara), Martin Matlovič – 21 rokov (doprovodná gitara), Daniel Štefanovič – 17 rokov (bicie), Miro Hulka – 21 rokov (basa).

Vidím že, patríte medzi kapely, ktoré majú na speváckom poste ženu (ktorej spev tam krásne pasuje), ako sa vám podarilo na ňu natrafiť, resp. prečo ste sa rozhodli pre ňu?

Igor Holka: Pretože sme heavy metalová kapela, hľadali sme skôr speváka ako speváčku. Lenže v našom okolí sa nenašiel nikto, kto by sa na túto úlohu podujal. Raz sa nám však ozvala na inzerát Martina, žeby mala záujem to vyskúšať. Tak sme ju ako kapela vypočuli a usúdili, že ju prijmeme do kapely.

Ako ste s ňou spokojní?

Igor Holka: Martina zatiaľ post zvláda a už urobila nejaké tie spevácke pokroky, no čaká ju, ako aj každého člena, dlhá cesta plná tréningu a usilovnej práce.

To je pochopiteľné. Počúval som vaše skladby a dovolím si povedať, že sú na porovnateľnej úrovni, ako skladby zahraničných kapiel, čím ste ma milo prekvapili. Storm of Eternity je vaša prvá kapela, alebo máš už ty a spoluhráči nejaké skúsenosti v iných kapelách?

Igor Holka: K tým nahrávkam: Sú to produkty z domáceho štúdia a nie sú vo veľkej kvalite, ale plánujeme teraz cez zimu ísť do štúdia a nahrať naše prvé EP a neskôr album. Čo sa týka kapiel, tak ja som začínal v školskej kapele Penicylin, medzitým som mal ešte 2 také kapelky. SoE je Martinina prvá kapela a takisto aj nášho bubeníka Dana. Miro (basa), ten už mal viacej kapiel a v súčasnosti hrá ešte v black metalovom projekte Down To Hell . A gitarista Martin mal tiež už kapelu a momentálne hrá ešte v rockovej kapele YCB. Myslím si, že skúsenosti každý máme a keď sa tomu budeme poriadne venovať tak máme perspektívu sa niekam dostať.

Tak s tým samozrejme súhlasím. Ako vyzerá u vás tvorenie skladieb, kto skladá hudbu a texty?

Igor Holka: Pieseň Fear Of Death bola našou prvou skladbou a je výsledkom mojej práce. Napísal som text a aj som ho zhudobnil. Na piesni boli urobené len malé zmeny. Ďalšie texty už boli od našej speváčky Martiny. Hudbu som vytvoril znova ja. Doteraz sme vytvorili takto 6 pesničiek, z toho máme 2 nahraté a 4 hrávame na koncertoch. K ďalším piesňam sme sa ako kapela dohodli, že každý by do tej piesne niečo mal dať a preto ďalšie piesne budú výsledkom práce celej kapely.

Kde čerpáš námety pre svoje nápady?

Igor Holka: Mojou obľúbenou kapelou bola vždy švédska heavy metalová kapela HammerFall a vždy som chcel robiť takú hudbu čo oni, ale vedel som, že do toho musím dať niečo svoje.

Tak treba dávať pozor aby vás neobviňovali z vykrádania.

Igor Holka: Toho sa nemusíme báť. Naše piesne sú originálne. Aj keď niektoré skupiny akordov už boli použité miliónkrát, ale to je normálne, keď je na svete toľko kapiel.

Ako často koncertujete?

Igor Holka: V poslednej dobe to bolo 1-2x za mesiac, no plánujeme v novom roku viac koncertov a takisto aj navštívenie iných miest a krajov po SR.

A nejaké ponuky na hranie do zahraničia sa vám nerysujú?

Igor Holka: Radi by sme odskúšali aj CZ, pretože je tam veľa priaznivcov dobrej metalovej hudby. Určite by sme sa nebránili aj iným zahraničným ponukám. Ak by sa niekto ozval, nebol by problém.

Na akých miestach sa vám lepšie koncertuje, v  kluboch alebo na festivaloch?

Igor Holka: Zatiaľ sme hrali prevažne v kluboch, no okúsili sme aj hranie na nejakých pár festivaloch. Hranie v klube je super, ale väčšinou sú tam stiesnené podmienky a často tam nie je ani pódium. Ako kapela sa cítime dobre na pódiu. Predsa heavy metal je rebelský žáner a aparatúra je drahá.

Mohol by si povedať nejakú vašu najzaujímavejšiu príhodu z koncertu?

Igor Holka: Tak bolo ich veľa samozrejme. Taký už je ten život kapely. No na poslednom koncerte sme vystupovali na pódiu a fanúšikovia skákali pod pódiom. Ako dobrý šoumen, som chcel nabudiť atmosféru a preto som prišiel na kraj pódia a kľakol som si pri sóle. Cestou naspäť som však zakopol o svoj adaptér od efektov a vypli sa mi efekty v prostriedku sóla. Bolo to trošku trápne, na to, že sa nám také veci nestávajú. No o pár minút sa stala ešte jedna trápna nečakaná chyba. Prebiehali sme s basákom na pódiu, každý k mikrofónu toho druhého. Naším zámerom bolo vymeniť sa. No pri výmene mi basák šliapol na kábel a bolo. Ďalší výpadok. Po koncerte sme sa na tom s kapelou dobre zasmiali.

No aj také príhody patria k životu heavy metalového muzikanta 😀. Kedy sa fanušíci môžu dočkať albumu?

Igor Holka: Všetci členovia kapely sú ešte študentmi a čakajú ich teraz skúšky. Hneď po skúškach plánujeme čo najskôr zavítať do štúdia a priniesť nášmu divákovi kvalitné nahrávky. Počítam s tým, že to bude koncom januára až začiatkom Februára.

Čo študujú členovia kapely?

Igor Holka: Väčšina kapely študuje strojnícku fakultu STU. Náš najmladší člen – bubeník Dano, je ešte na strednej obchodnej a speváčka študuje na chemickej fakulte STU.

Darí sa vám skombinovať aj štúdium, aj kapelu?

Igor Holka: Myslím si, že na to, aké školy majú členovia kapely, tak skúšame akurát. Dva krát do týždňa nie je síce moc, ale máme všetci ťažké školy, brigády a keď potrebujeme, tak si spravíme aj desať skúšok za týždeň.

Tak to je dobrý výkon. Ktorý z vydaných albumov v tomto roku  Ťa najviac oslovil?

Igor Holka: Moc som ich síce nepočul, no Iron Maiden vydalo celkom dobré piesne. Skôr čakám na nový album od Hammerfallu, ktorý vyjde čoskoro.

Keby si mal možnosť stráviť 2 roky na opustenom ostrove, aká muzika by nesmela chýbať?

Igor Holka: Učite Hammerfall, Sonata Arctica, Bullet For My Valentine, Stratovarius… A veľa super kapiel.

Existuje nejaká vec na slovenskej alebo zahraničnej rockovej a metalovej scéne, ktorá ťa v tomto roku najviac sklamala?

Igor Holka: Sklamala? No neviem, skôr nie. Jediné, čo ma sklamalo, že  na Metalcampe v Slovinsku tento rok nezavolali Amon Amarth, ktorí tam ináč vystupujú každý rok. A takisto mi klesla mienka o kapele Sabaton s ich gayskými vtipmi a výrokmi.

Kde vidíte svoju budúcnosť v priebehu nasledujúcich rokov?

Igor Holka: Veľmi radi by sme sa chceli presláviť a účinkovať na Slovenskej scéne. Ak to bude možné a naskytne sa príležitosť tak aj svetové turné. Ako kapela máme vysoké ciele a snažíme sa pre našich fanúšikov robiť maximum a samozrejme veľa trénovať.

Ok tak ďakujem za rozhovor, na záver by som poprosil o nejaký odkaz pre čitateľov.

Igor Holka: Ďakujem aj ja. Dúfam, že si nájdete čas a prídete si nás vypočuť. 15. januára účinkujeme v súťaži kapiel v Emergenza (Randal Club, BA, pozn.autora). Tam nás môžete najbližšie vidieť. Takisto dúfam, že sa vám naša hudba zapáči a podporíte nás, či už na koncertoch alebo zakúpením CD. Na záver by som to ukončil mojím výrokom „Stay Heavy and keep Rockin!!!“

Odkazy:

Facebook: http://www.facebook.com/pages/Storm-Of-Eternity/188777781829

Bandzone: www.bandzone.cz/stormofeternity

Pridaj komentár