ROZHOVOR S JIRKOM LANGOM, BUBENÍKOM LEGENDY ČESKÉHO ROCKU SKUPINY TURBO zo dňa 19.9.2012

Musím pred tým ako začnete čítať tento rozhovor napísať jednu vec z ktorej by sa mali poučiť všetky mladé a začínajúce kapely. V pondelok som si dohodla rozhovor s Jirkom Langom, v utorok poslala otázky a včera mala odpovede. Od človeka, ktorý je hviezda, legenda a veľmi zaneprázdnený muzikant. Od mladých kapiel čo sú ešte niekedy školáci a hrajú raz za tri mesiace čakám na odpovede niekedy aj pol roka. Myslím, že to slúži na zamyslenie. 
No ale teraz sa už začítajte do tohoto zaujímavého rozhovoru s týmto nesmierne príjemným muzikantom.

1. Ahoj Jirko!!! Ako sa máš?

Ahoj a dík za optání. Mám se dobře. Prohibice se mne netýká a Viktorka Plzeň porazila Spartu, takže naprostá pohoda.

2. V prvom rade Vám musím poblahoželať k fantastickej novinke Žár. Pre mňa spolu s Partou asi najlepšia doska od Vás. Ako ste s ňou spokojní, ako dlho ste na nej pracovali a koho bol nápad robiť obal v USA? Aké sú ohlasy kritikov a fans?

Žár se myslím docela povedl. Pro mne je to zatím nejlépe naše hrající deska. Myslim že i Parta a Turbo 88 a nakonec i Jsou stále v nás,  byly skvělé desky, ale trochu nedoceněné. Ovšem zvukově je Žár absolutně naše nejlepší deska. Dělali jsme na ní cca 2 roky než jsme byli spokojeni. Ten 3D obal bohuzel u nás neuměli vyrobit, takže nezbylo nic jineho nez výroba v USA. Jinak musím říct, že kritika i ohlasy veřejnosti jsou velmi příznivé, což zvlastě u té odborné kritiky mne velmi mile překvapilo.

3. Vrátil sa k Vám po rokoch Martin Laul. Prečo vôbec nenastúpil keď sa chystalo obnovenie Turba a prečo odišiel Míla Orcígr?

Martin Laul se vrátil do kapely po mnoha letech, ale pouze jeho vinou. My jsme ho v době kdy Turbo chystalo návrat na scénu oslovili, ale ten byl zaneprázdněn a nabídku odmítl. Pak si to sice rozmyslel, ale to už bylo pozdě, protože jsme mezi tím oslovili Mílu Orcigra a ten nabídku přijal. Bohuzel jsme po čase nenašli společnou mluvu, pohled na další tvorbu a vývoj kapely byl tak rozdílný, že jsme museli další spolupráci ukončit.

4. Čo Míla teraz robí okrem kapely GIWMUR? Počul si Giwmur?

Kapelu Giwmur neznám ,ale vím že hraje s plzeňskou kapelou Sifon, se kterou jsem ho viděl vystoupit letos v létě jako předkapela Turba v Plzni-Losině.

5. Poďme teraz trošku do histórie. Čo ťa viedlo k tomu, že si v roku 1987 opustil biciu súpravu a venoval si sa v Turbe klávesom a spevu? Nepokúšalo Ťa to, aby si svojich náhradníkov „nebuzeroval“ 🙂 ako to majú vlastne hrať?

Od bicích jsem odešel zcela záměrně v r.1986, protože v té době jsme hráli pouze ve třech a vystoupení bylo moc statické. Na jevišti se nic nedělo žádný pohyb, nic.Ríša stál u mikrofonu s kytarou, Martin za klávesami a já seděl u bicích. Tak jsme se rozhodli že kapelu rozšíříme opět o živou basu – přišel Petr Bob Šťastný.  Za bicí si sedl Pavel Zbořil, ktery ukončil studia na konzervatoři a já jsem pomohl Martinovi s klávesami a začal jsem více sólově zpívat. Jeviště se velmi oživilo a myslím, že to bylo jen ku prospěchu věci. A bubeníkům jsem nikdy u nás nemusel radit, protože byli takových kvalit, že nebylo co.

6. Prečo sa vlastne Turbo v deväťdesiatych rokoch rozpadlo?

Hned na jaře v r.1990 jsme si řekli, že si dáme přestávku, vzhledem k situaci v zemi, kdy po převratu lidi prakticky nechodili na koncerty, na spotrovni utkání, do kina, divadla. Takže nás prakticky donutila ekonomická situace a každý se začal starat sám o sebe, aby se uživil. Přestávku jsme nijak nespecifikovali a řekli jsme si že se sejdem až k tomu nastane ta správná doba.

7. Čo bol podnet na návrat?

Jelikož jsem byl stále v kontaktu s Ríšou Kybicem, došli jsme v r.1998 k názoru, že je třeba kapelu obnovit a že prostě ta správná doba už asi nastala. Navíc jsme dostali nabídku vystoupit  jako předkapela v plzeńském amfiteátru na Lochotíně před kapelami Uriah Heep, Slade a Ilegal Eagles a to se nedalo odmítnout. Pro nás to byl nový start jako ve snu.

8. V roku 2003 vás a aj nás opustil gitarista a spevák Richard Kybic, ktorého som milovala od detstva a niekoľko krát sa s ním aj stretla. Bol to fantastický muzikant a veľmi príjemný človek. Nemali ste chuť kapelu zabaliť? Čo bol podnet ísť ďalej?

Samozřejmě, že v momentě, kdy jsem se dozvěděl Richardovu diagnózu jsem se prakticky zhroutil a chtěl jsem všechno zabalit. Neviděl jsem východisko. Až po počátečním šoku jsem začal přemýšlet o tom, že zkusím kapelu zachránit a najít vhodného zpěváka a kytaristu. Věděl jsem o Mírovi Chrástkovi a jeho tvorbě a působení v McBathu. Vystupoval totiž v 80.letech nějaký čas u nás jako host a měl velmi podobný hlas jako Ríša. Proto jsem se rozhodl ho oslovit a nabídl mu místo v Turbu. Výsledek už víte, že?

9. Možno je to príliš drzá a osobná otázka,ale ako prežíval Ríša svoju chorobu? Komunikoval s kapelou? Hral? Pred pár rokmi zomrel jeden člen mojej rodiny na rakovinu a ten svoj boj vzdal dopredu. Je ťažké vidieť do psychiky človeka, ale osobne si viem predstaviť jedine tvrdý boj so zákernou chorobou.

Ríša byl velký bojovník a samozřejmě si vůbec nepřipouštěl, že by přestal hrát. 14 dní po operaci jsme ho navštívili doma a hned hlásil: ,,Už jsem to zkoušel a půjde to. Jiného názoru byli doktoři, kteří se chytali za hlavu a označovali nás jako nesvéprávné blbce. Bohuzel měli pravdu a nemoc se znovu objevila a s ní i další zhoršování Richardova zdravotního stavu. Až do stavu, kdy nás prakticky přestal poznávat a vnímat.

10. Vráťme sa k veselejším témam. Míra Chrástka je fantastická náhrada. Bola som veľká fanúšička MacBeth, kde hral. Poznal si ho už z tejto metalovej kapely?

Ano.  Jak jsem se už dřív zmínil. Míru jsem znal osobně jako hosta Turba i jako zpěváka a kytaristu McBethu.

11. Ako zapadol? Ako ho prijali fans?

Do kapely zapadl velmi rychle. Po první zkoušce jsme věděli, že není co řešit. Samozřejmě, v prvním roce koncertování se občas nějaký fanoušek ozval kde je Ríša, ale s tím se dalo počítat a Míra to docela dobře ustál.

12. Teraz máte nový album. Vyrazíte na turné aj k nám na Slovensko?

To je otázka pro našeho managera. My na Slovensko velmi rádi jezdime, protože se setkáváme s velmi přátelským přijetim a atmosférou. Tedy čekáme na pozvání. Volejte managera:  +420777288479 .

13. Čo robíš keď nehráš? Nejaké koníčky…..?

Jednoducše : fotbal – aktivně i jako divák  a zahrada-ta mě moc baví.

14. Čo hovoríš na aféru s metylalkoholom v ČR? Dokonca nejaké kusy fliaš sa dostali od Vás aj k nám na Slovensko a osem ľudí je v ohrození života. Myslíš, že to bol len omyl výroby alebo to bol plánovaný zločin?

Doufám, že to byl pouze omyl při výrobě. Vůbec si nedovedu představit, že by to byla úmyslná záležitost. Ovšem jsem pro exemplární tresty, vzhledem k tomu kolik neštěstí a bolesti tím tito černí výrobci způsobili, jen a jen kvůli zisku a vzhledem k tomu jak poškodili pověst našeho státu ve světě.

15. Ešte jedna taká anketová. Keby si mal vybrať jeden najlepší Váš album a song. Ktorý by to bol?

Pokud bych měl označit jedno naše nejlepší album, je to velmi těžké. Každé album obsahovalo opravdu krásné písničky a samozřejmě i věci slabší, tak jako u každé kapely. Ale pokud mám označit jen jedno celé album, tak bych se asi přikláněl k našemu poslednímu albu ŽÁR. Těžko se odpovídá i na druhou část otázky, která písnička. Asi bych vybral píseň : ANDĚLŮ SE NESMÍŠ DOTÝKAT z alba Turbo 88.

16. Ďakujem Ti veľmi pekne za rozhovor, prajem veľa úspechov a poprosím ťa o odkaz pre našich čitateľov….

Přeji všem vašim čtenářům hodně štěstí a zdraví, hodně osobních úspěchů a splněných přání a zároveň si přeji sejít se se všemi na koncertním turné Turba po Slovensku. Pevně věřím, že toto přání se mi splní. Všem vašim čtenářům vyřiďte, že je máme rádi a těšíme se na ně.

 

Odkazy:
Oficiálny web: http://www.turbo-rock.cz/
Bandzone: http://bandzone.cz/turborock

Páčil sa ti tento článok?
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.