Doors (Ich vlastnými slovami)

O skupine Doors a o jej kontroverznom spevákovi Jimovi Morrisonovi sa už kde čo popísalo, ale až teraz sa mi dostala do rúk kniha, ktorá je spísaná výlučne zo zozbieraných citátov členov kapely, novinárov a ľudí z nahrávacích spoločností. Kniha na mňa zapôsobila, hoci fragmenty z niektorých interview v nej uvedené sú viac-menej vytrhnuté z kontextu. Z citátov sa dozvedáme aké boli začiatky skupiny, prepracujeme sa k prierezu tvorby od albumu k albumu, zistíme ako členovia kapely vnímali svoje koncerty, aby sme sa na záver dostali k Jimovej smrti a zmyslu jeho existencie. Zaujímavé čítanie, citáty sú obohatené mnohými fotkami kapely, preto nie je problém prečítať celú knihu za približne dve hodiny.

Keďže na začiatku knihy je uvedené, že všetky práva vyhradené a že žiadna časť knihy sa nesmie nijakým spôsobom rozmnožovať a bla bla bla, ale že výnimku tvoria recenzenti, ktorí môžu citovať krátke pasáže, tak niektoré citátiky si dovolím zverejniť aj ja. Keďže Morrison bol okrem rockového speváka taktiež básnik a filozof, uvádzam dva jeho výroky ohľadom slobody:

Priateľ je ten, kto ti nechá absolútnu slobodu, aby si mohol byť sám sebou.

Vystavte sa najväčšiemu strachu. Strach potom stratí všetku moc a strach zo slobody sa zmenší a rozplynie. Ste slobodní.

Fanúšikom kapely nemôžem neodporúčať.

Autor:  Andrew Doe a John Tobler
Vydavateľstvo: Champagne avantgarde
Rok vydania: 1992
Hodnotenie: 6/6

Tento článok nájdete aj na webe: kniha.diera.sk

Páčil sa ti tento článok?
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.