Katharsis – Fourth Reich (EP)

katfourreTakže dnešná recenzia sa ponesie doslova v beštiálnom a neľudskom duchu!!! Na mušku som si vzal nemeckú Black Metalovú krutoidnosť KATHARSIS. Skupina pôsobí od roku 1996 a je označovaná za jednu z najdôležitejších black metalových skupín v Nemecku. Dnes sa pozrieme na ich zatiaľ „letzte kerbe“, (v preklade posledný zárez – poznámka autora) – EP z roku 2009 „Fourth Reich“. Štýlovo sa jedná o jednoznačný, neľútostný a chladný čierny kov pohybujúci sa striktne na území ortodoxného black metalu bez akýchkoľvek experimentov, kompromisov, zjemňovania či melodických vyhrávok. Syntetizátory sú tu využité len minimálne na dotvorenie atmosféry. Akékoľvek iné zásahy, ktoré by nejakým spôsobom otupili či degradovali celkovú náladu tohto diela sú totálne anulované. Zvuk je surový, a tak trochu špinavý, no všetko je napriek tomu nádherne počuteľné.

Už pri prvých tónoch skladby „So Nail the Hearts“, ktorá otvára album, musí byť každému jasné, že táto banda sa s tým serinkať skutočne nebude a rozkopáva bránu cintorína neľútostnou blasfémiou, ktorá doslova drtí vysušené telá mŕtvol pod náhrobnými kameňmi hlboko v kryptách na prach. Šialené tempo nivočí nevinné uši do 4:53 min., no zvolnenie rýchlosti v skladbe zďaleka neznamená, že je krutosti koniec. Práve naopak!!! Zvolnená gitarová linka je chladná a temná ako samotné dno rieky Styx a reže až do kosti. Basa duní a bicie idú pomalým, no o to mohutnejším tempom. Skladba trvajúca 13:15 min. sa až do samotného konca nesie v tomto duchu a agresia spevu, ktorý sa pri konci pretaví do niečoho ako žalospev šialeného mnícha, celkovú atmosféru len zvýrazňuje.

Druhá  v poradí „Eucharistick Funereall“ sa nesie v podobnom duchu a nenechá nás ani na sekundu vydýchnuť. Zárez trvajúci 10:05 min. je proste nadupaný od začiatku do samotného konca a človek má až pocit, že v miestnosti zavanula pekelná síra a oheň. Agresivita, zloba a nenávisť je skutočne doslova hmatateľná. Naozaj vkusné a decentné gitarové sólo na záver tomuto kúsku len dodáva na grandióznosti.

Tretí zásek do živého s názvom „Reckoning“ neustáva ani o zlomok vo zverstvách, ktoré napáchali jeho predchodcovia a poslucháč má opäť naservírovanú poriadnu porciu surového a krvavého fláku mäsa. Šialenstvo a neúcta ku všetkému čistému a nevinnému sála z každého tónu a páli všetko živé v dosahu. Vražedné univerzum naberá na sile a v občasných zvolneniach, ktoré v skladbe sú, beštia len naberá silu na opätovné masakrovanie veriacich.

Štvrtý kúsok pomenovaný „Emeralde Graves“ je jediná skladba, ktorá je inštrumentálna a v réžii klávesov. Napriek tomu ide opäť o naozaj atmosferickú záležitosť, ktorá celý album krásne dopĺňa a obohacuje. Trvá presne 5:00 min. a poslucháč roztrhaný na kusy po predošlom masakri má akú – takú šancu pozbierať zbytky zdravého rozumu a síl na to, aby snáď prežil posledný neľútostný úder „Sinn Koronation“. Táto skladba sa nesie v pomalom duchu a temnota pohlcuje všetko, čo ešte prežilo. Musím sa priznať, že táto skladba mi najviac pripomína legendárnych DARKTHRONE z čias albumu „A Blaze in the Northern Sky“. Tak, ako predošlé zárezy, aj v tomto kúsku dôjde na zbesilé vyčíňanie hudobných nástrojov doprevádzaných choroboplodným spevom a skvostne sólo ma núti pasáž dokola opakovať. Spomalenie na koniec prechádza do chorálu, ktorý zakončuje symfóniu rúhania.

Na záver musím dodať, že KATHARSIS nikdy neuhli ani o kúsok zo svojej cesty. Majestátne kráčajú jasne vytýčenou cestou a ich posolstvo pretrváva. A tento mini album by mal vo svojej zbierke vlastniť každý milovník čierneho kovu !!!

Bonus Info:
Skupina tento materiál napriek dlžke rovnajúcej sa stopáži Full Album-45:58 min. označuje ako EP. Dielo si môžete zaobstarať ako na MC a CD, tak aj na LP. Práve z formátu LP bola robená aj táto recenzia 😉  Solo v závere  „Sinn Koronation“ nahral gitarista kapely ORLOG.

Lineup:

  • Drakh – spev, gitary
  • Scorn – gitary, basa
  • M. K. – bicie

Tracklist:

  1. So Nail the Hearts
  2. Eucharistick Funereall
  3. Reckoning
  4. Emeralde Graves (instrumental)
  5. Sinn Koronation

Rok vydania: 2009

Vydavateľstvo: Norma Evangelium Diaboli

Youtube ukážka:

Linky:
Web: http://www.kthrss.de/
Facebook: https://www.facebook.com/pages/Katharsis/143652505696977

Hodnotenie: 6

 

Pridaj komentár