Holandská legenda OMNIA po prvýkrát na Slovensku; 14. december 2017; MMC – Bratislava

Konečne sa mnohí z nás dočkali vytúženého koncertu holandskej „pagan folk“ legendy OMNIA, ktorý sa na slovenskej pôde po prvýkrát uskutoční 14. decembra o 20:00 v bratislavskom Majestic Music Clube. Milovníci dobrej hudby si tak budú môcť vychutnať podmanivé tóny tohto, pre širšiu verejnosť možno ešte nie úplne známeho, no v zahraničí čoraz atraktívnejšieho hudobného štýlu.

OMNIA pôsobí na hudobnej scéne už viac než 20 rokov a latinský význam ich názvu značí „všetko“. Kapela začala najviac prekvitať po stretnutí jej dvoch doteraz nerozlučných členov – Steva „Sic“ Evans-van der Harten a Jennifer Evans-van der Harten, ktorí svoju vzájomnú lásku a náklonnosť časom spečatili manželským zväzkom. Obaja sú multiinštrumentalisti, ovládajú viacero jazykov a v každom z nich nájdete kvapku pravej keltskej krvi. Jenny sa od útleho veku špecializuje primárne na hru na neo-keltskej harfe (okrem toho ovláda bodhrán, nineru, cimbal a klavír), Stevovi sú zas vlastné prevažne dychové nástroje (írska a iné píšťaly, flauta, perzská ney, gitara, darbuka, šamanský bubon a i). Ďalší členovia kapely sú talentovaný vokalista a didgeridista Daphyd Sens a energický bubeník Rob van Barschot. Dokopy tvoria naozaj unikátnu a pestrú hudbu so silným odkazom.

Vychádzajú hlavne z keltskej tradície a folklóru, nájdete u nich ale aj prvky severskej, germánskej, blízkovýchodnej, severoamerickej či iných mytológii. OMNIA má rovnako blízko aj k dielam klasickej poézie a literatúry, nech vás teda neprekvapia ani zhudobnené básne od Shakespeara, E.A. Poea alebo Williama Blakea. Cudzia im nie je pravdaže ani vlastná tvorba. Medzi ich najznámejšie albumy patria „PaganFolk“ (2006), „World of Omnia“ (2009) a „Earth Warrior“ (2014). Ich posledný album nesie názov „Prayer“ (2016). Z neho si budete môcť vypočuť väčšinu piesní na spomínanom bratislavskom koncerte.

Pohanský folk, ktorého hlavnými priekopníkmi je práve OMNIA, je teda hudobný štýl, ktorý svoju inšpiráciu čerpá z pôvodných alebo prírodných kultúr a snaží sa tento folklór opätovne priblížiť človeku „dnešnej doby“. Stretnete sa tu so zhudobnenými ságami, eposmi, baladami, mýtmi, poéziou a ľudovými piesňami, ako aj so širokým spektrom používaných hudobných nástrojov, jazykov, spôsobov interpretácie, hudobného synkretizmu a rytmov, čím si určite príde na svoje aj náročnejší divák.

Tento štýl však nie je len o hudbe. Je aj o spôsobe života a úcte k Zemi, ktorá bola práve pôvodným kultúram tak vlastná. Preto medzi jedným z hlavných odkazov OMNIE patrí návrat človeka k prírode, uvedomenie si jej nerozlučnej prepojenosti s človekom, potreby jej ochrany ba dokonca v dnešnej dobe až záchrany. Ďalšia podstatná výzva pre poslucháča je pozastaviť sa reálne nad zmyslom, hodnotami či významom slobody v súčasnosti a nebáť sa myslieť aj mimo nejakého daného či spoločensky zaškatuľkovaného rámca. V tomto duchu sa k nám prihovára OMNIA a je možné, že aj práve kvôli tomuto prenikavému odkazu oslovuje v dnešnej dobe čoraz viacej ľudí.

Nenechajte si teda ujsť tento jedinečný hudobný zážitok, vďaka ktorému si budete môcť vychutnať skvostné kultúrne dedičstvo „starého sveta“ v modernom prevedení. Atmosféra na koncertoch býva veľmi uvoľnená a energická, takže aj keby ste prišli len z čírej zvedavosti, určite neobanujete.

Lístky si je možné zakúpiť online na: https://goout.net/cs/listky/omnia/uomb/, priamo na mieste v deň podujatia (pokiaľ nebudú vypredané), v Dungeon Pube, kde sa po koncerte bude konať aj tématická afterpárty, s voľným vstupom pre všetkých jeho účastníkov, v Čajovni v podzemí v Bratislave ako aj vo vzorkovej predajni značky Pohan.sk v Nitre. Všetky aktuálne infomácie nájdete vždy na FB stránke udalosti: https://www.facebook.com/events/1936646533232239/a viac o OMNIA na www.worldofomnia.com . Ďalšie dva koncerty organizuje agentúra Midgard Storms v Prahe a Zlíne.

Tlačová správa