Iron Maiden – Brave New World

ironbnwO tom či bol Blaze v Irone dobrý, zlý prebehlo veľa rozhovorov. Každopádne Bruce je späť. Prvý počin tzv. novej éry Iron Maiden,  je štúdiovka Brave New World, ktorá zožala obrovský úspech na celom svete. Bruce s Adrianom priniesli množstvo zaujímavých nápadov, ktoré na tomto albume ukázali.

The Wicker Man aj keď úvodný riff je skopírovaní od Judas Priest (Running Wild)  skladba je celkom iná. Patrí medzi najlepšie čo kedy Iron Maiden vydali. Zaujme hymnický refrén Your Time Will Come, kde Nicko predvádza naozaj  výkon hodný tejto legendy.

Intro Ghost of the Navigator je veľmi realistické a Gers ho zložil ozaj výborne.

Skladba z názvom Brave New World začína introm Davea Murraya, kde zvuk jeho gitary je neprepočutiťelný. Refrén podobne hymnický ako Fear Of The Dark z roku 1992.  Skladbu by som odporúčal ako druhý singel namiesto Out Of The Silent Planet.

Harrisová Blood Brothers sa stala obľúbenou skladbou aj pre tých, ktorí Iron Maiden tak neobľubujú. Skladba ide v pomalom až mierne rýchlejšom tempe a je veľmi emotívna hlave pri spomalenej časti, kde vás skladba ukľudní a nebudete myslieť na nič. Kapela na poslednom Final Frontier Tour, túto skladbu venovala  zosnulému spevákovi Ronnie James DIOVY.

The Mercenary patrí medzi moje neobľúbené skladby a považujem ju za čiastočnú vykrádačku skladby Bad To The Bone od kapely Running Wild. Sú tu dosť  melancholické slohy, ale zaujímavé trojsólo. Skladba každopádne odľahčí atmosféru pri toľkých epických skladbách.

Dream Of Mirrors je epická skladba ktorá v pomalom, ale v progresívnom tempe začína a rozbehne sa po gradácii až niekde v  6 minúte kde Nicko predvádza doslova jednokopákovú dvojšľapku 🙂 .  Skladba obsahuje veľmi chytľavú slohu The Dream Is True, ktorá sa vryje pod kožu a nepustí. Na tejto skladbe sa podpísal pri skladaní aj Blaze Bayley, ale je to len neoficiálna informácia.

The Fallen Angel je chytľavá a opäť odľahčuje atmosféru pred posledným triom epických eposov. Klasická štruktúra sloha refrén-sólo-refrén nič nepokazí.

Ťažko slovami vystihnúť 9 minútovú The Nomad. Od začiatku zaujme iní štýl bicích a melodická gitara. Podobne ako pri Blood Brothers, pri pomalej časti mám zimomriavky aj keď je  vonku 30 stupňov nad nulou.  Pri tejto pasáži len zatvoriť oči a na nič nemyslieť 🙂 Je to balzam na dušu. Je veľká škoda že sa táto skladba nehrala nikdy na živo myslím že by bola skvelou náhradou za Rime Of The Ancient Marier.

Druhý singel Out Of The Silent Planet by som ako singel nedával. Nie je zlá, len sa hrala na koncerte iba dvakrát a singel potrebuje väčšiu podporu.  Skladba je trocha pretiahnutá na takmer 7 minút ale u Iron Maiden môžme byť na to zvyknutý. Zaujímavý je tu hlavne prechod (spomalenie, nie však zastavenie) na sólo.

Už na tomto albume a najviac na skladbe The Thin Line Between Love & Hate sa ukázalo akým smerom sa budú Iron Maiden  poberať. Smeruje to k progresívnemu metalu. Inšpíraciou pre tento song bola možno skvelá Blazova Born As A Stranger.  Podľa mňa skladba The Thin Line Between Love & Hate je nedocenená a Dickinson na tu predvádza vrchol svojho priezračného hlasu.  Do tretice na tomto albume chcem vyzdvihnúť pomalú časť , kde je stačí všetko hodiť za hlavu a len počúvať.

Len ťažko sa mi píše niečo kritické na tento album. Nová éra Iron Maiden priniesla tento skvostný album, pri ktorom sa zastavia všetky zmysly.

Lineup:

 • Bruce Dickinson – lead vocals
 • Dave Murray – guitar
 • Adrian Smith – guitar
 • Janick Gers – guitar
 • Steve Harris – bass, keyboards
 • Nicko McBrain – drums

Tracklist:

 1. „The Wicker Man“
 2. „Ghost of the Navigator“
 3. „Brave New World“
 4. „Blood Brothers“
 5. „The Mercenary“
 6. „Dream of Mirrors“
 7. „The Fallen Angel“
 8. „The Nomad“
 9. „Out of the Silent Planet“
 10. „The Thin Line Between Love & Hate“

Vydavateľstvo: EMI Records

Rok vydania: 2000

Hodnotenie: 6


Odkazy:

http://www.youtube.com/watch?v=E1kU63eHsMo

http://www.youtube.com/watch?v=sLYKANY-Giw

Páčil sa ti tento článok?
 •  
 •  
 •  

2 thoughts on “Iron Maiden – Brave New World”

 1. Tento komentár súvisi s týmto albumom len čiastočne ale neviem kde inde ho napísat. Nedávno som si opätovne prečítal asi 7 rozhovorov s Brucom v starých metalhammeroch od roku 1993 do 1998. Celkový dojem z jeho odchodu a všetko okolo toho je taký že Bruce v maidene nemal veľa príležitosti niečim prispieť. Chcel aby maiden sa niekam vyvijal a aby nehrali stale to iste. V konečnom dôsledku mu vadilo sposob akym harris vedie maiden.(doslovne to nebolo napsiane ale inac sa to chapat neda) . Po vydani balls to picaso chvalil ze aky je to super album a hovoril ze by najredsej odbocil od metalu k nejakemu grunge stylu. Ale Po vydani accidet of birth pochopil ze bez maidenu resp. ich stylu sa nikam nedostane lebo ked sa raz tak upisal tak takym aj ostane . A v roku 1997 uz balls to picaso dost skritizoval a nestal si za svojim názorom co by mal. Ťazko sa na to pozera takto z odstupom času keď už 11 rokov je Bruce späť. Každópadne by ma zaujmalo ako to bolo v casoch 1999 že ako sa dali zasa dokopy a bruce s harrisom ako vychadzali.. ci už dostal do st priestoru na albumy ??????!!

 2. Prvý album od IM čo som si kúpil , fakt je skladby s tohto albumu sa stali jedními z najkrajších skvostov v historí Maiden …. klenot medzi klenotmy … skladby ako Brave New World , Blood Brothers ,Ghost of the Navigator alebo Dream of Mirrors vo mne po každom vypočutí vyvolaju vlnu emoci a tak to má byt prežit každú skladbu ! ( ešte treba dodať že Nicko McBrain tu bubnuje ako nikdy predtím vzdávam poklonu )

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.