Iron Maiden – No Prayer For The Dying

nopV roku 1990 vychádza album No Prayer For The Dying.  Album sa považuje ako jeden z najslabších, hoci najslabší album IM môže niekto považovať za najlepší a najsilnejší. V tejto dobe Bruce nahral prvý sólový album Tattoted Milionare a schyľovalo sa k Brucovemu odchodu. Jednotný zvuk a nezameniteľná melodickosť sprevádzajú aj tento v poradí ôsmy album Iron Maiden.

Úvodný Tailgunner pokračuje vo vojnovej téme, po skladbách ako Aces High a Invanders. Refrén skladby sprevádza cválajúca basa a vystihujem sprievodné gitary pri sólach.

Holy Smoke patrí medzi najväčšie hity kapely pre svoju chytľavosť. Klip ku skladbe je zábavný vyníma sa kontextu. Skladba ma štruktúru podobnú Wasted Years, či neskoršiu Lord Of The Files.

Rovnomerná skladba ako album No Prayer For The Dying začína v pomalom baladickom tempe a neskôr sa skladba zvrtne do poriadnej metalovej nakladačky. Na konci tejto strednej časti kapela predvádza podobnú nálož ako v skladbe Halloweed By The Name.

Skladby ako Public Enema Number one, Fates warning či Run silent run deep majú dosť nudné slohy, ale  Fates Warning ponúkne v strede pekné dvojsólo, ktoré je typicky ukľudňujúce od Davea Murraya .

The Assassin pôsobí spočiatku neisto, no to melancholické tempo vystrieda typický štýl Iron Maiden, kde jedno pomalé sólo vystrieda druhé zrýchlené.  Začiatok vám možno pripomenie koniec skladby Stil Life.

Hooks In You začína konečne poriadnym riffom, na ktorý som čakal. Dobrý refrén ktorý sa vryje pod kožu a melodická partia Davea Murraya v strede poteší.

Tak skladbu  Bring Your Daughter… …To The Slaughter zložil sám Bruce a za istých okolností malá byť na jeho albume Tattoed Milionare, ale nakoniec skončila na No Prayer.. . Je to vrchol albumu . Osobne najlepšia verzia skladby je na koncerte Raising Hell.

Album uzatvára epická Mother Russia. Už z predchádzajúcich rokov sme boli zvyknutý na to, že Harris niečím takým prispel na každý album. Táto skladba s hymnickou štruktúrou obsahuje skvelé melodické prechody, podobné ako na skladbe  Alexander The Great. Tým však nechcem povedať že ide o kopírovanie . Keby celý album bol taký, tak by mohol patriť medzi najlepšie v ére Iron Maiden.

Ťažko sa hľadá lepší skladateľ ako Steve Harris. On do hudby dá všetko a odrazí sa to stále na reakcií fanúšikov, ktoré sú málokedy kritické.

Lineup:

 • Bruce Dickinson – vocals
 • Dave Murray – guitar
 • Janick Gers – guitar
 • Steve Harris – bass guitar, backing vocals
 • Nicko McBrain – drums

Session member:

 • Michael Kenney – keyboards

Tracklist:

 1. „Tailgunner“
 2. „Holy Smoke“
 3. „No Prayer for the Dying“
 4. „Public Enema Number One“
 5. „Fates Warning“
 6. „The Assassin“
 7. „Run Silent Run Deep“
 8. „Hooks in You“
 9. „Bring Your Daughter… to the Slaughter“
 10. Mother Russia“
 11. „Listen With Nicko! Part XI“ (Hidden Track on US Version)

Vydavateľstvo: EMI Records

Rok vydania: 1988

Hodnotenie: 5,5

Páčil sa ti tento článok?
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.