Iron Maiden – Powerslave

Tento album bol inšpirovaný egyptskou tematikou, čomu nasvedčuje aj obal albumu. Ale takisto ako o par rokov neskôr vydaný album Seventh Son Of A Seventh Son, ani tento album sa nestal koncepčným dielom. O úspechu tohto albumu svedčí aj turné World Slavery, počas ktorého navštívili Iron Maiden 26 krajín a s ktorého vyšiel aj výborný živý album Live After Death.

Album otvára výborná rýchla a melodická skladba Aces High, venovaná tematike druhej svetovej vojny. Táto skladba sa stala aj otváracou skladbou k už vyššie zmieňovanému turné.

Dvojka To Minutes To Midnight patrí do zlatej klasiky Iron Maiden. Napriek tomu na tomto albume sa nachádzajú aj lepšie skladby.

Losfer Words je štvrtou, čisto inštrumentálnou skladbou Ironov. Na albume sa nestratí, zaujme hlavne výbornou melódiou a pekný sólom.

Skladba Flash Of The Blade je inšpirovaná Dickinsonovou záľubou v šermovaní. Bruce v nej podáva výborný výkon. Taktiež obsahuje jedno z najlepších sól na tomto albume.

V poradí piata The Duellists patrí medzi top skladby tohto albumu. Po Rime Of The Ancient Mariner asi najlepšia skladba na celom albume. Megaúžasna melódia, megaúžasný Bruce. Čo viac si môže fanúšik Iron Maiden želať. Maideni vzhľadom k tejto skladbe sa dopustili jedinej chyby a to tej, že na koncertoch nezaznela vôbec.

Skladba Back In The Village začína pekným úvodom. The Village je dedina, kde sa odohráva príbeh tejto skladby. Skladba ma výbornú melódiu, aj výborné sólo. Napriek tomu Bruce tu oproti ostatným skladbám podáva kus slabší výkon.

Pomaly sa dostávame k  titulnej skladbe Powerslave. Je to výborná energická pieseň, z brilantnými gitarovými sólami. Jej text hovorí o umierajúcom egyptskom faraónovi, ktorý rozmýšľa nad hranicou svojej sily.

Záverečná skladba Rime Of The Ancient Mariner, pre mňa osobne predstavuje vrchol albumu. Patrí medzi dlhé epické skladby Ironov (podobne ako Phantom Of The Opera alebo neskôr Paschendale).  Počas tejto skladby budete počuť skvelú gitarovú hru, časté zmeny rytmov a temp. Po strednej tichej časti, kedy môžete počuť škrípanie lode, skladba pokračuje nadreným Bruceovým vysokým hlasom a nádhernou gitarovou hrou.

Text tejto skladby je založený na známej básni Samuela Taylora Coleridgea z roku 1798. Niekde čítal, pokiaľ chcete pochopiť celému textu, tak nestačí len samotný preklad textu, ale musíte si prečítať aj danú báseň.

Tento album patrí do zlatej klasiky Ironov. Výborne skladby, výborne texty. Skladba Back To The Vilage aj keď je kus slabšia, v žiadnom prípade sa nedá považovať za pruser. Album, ktorý jednoducho nesmie chýbať v žiadnej zbierke pravého fandu Iron Maiden.

Lineup:

 • Bruce Dickinson – lead vocals
 • Dave Murray – guitar
 • Adrian Smith – guitar, backing vocals
 • Steve Harris – bass, backing vocals
 • Nicko McBrain – drums

Tracklist:

 1. „Aces High“
 2. „2 Minutes to Midnight“
 3. „Losfer Words (Big ‚Orra)“
 4. „Flash of the Blade“
 5. „The Duellists“
 6. „Back in the Village“
 7. „Powerslave“
 8. „Rime of the Ancient Mariner“

Vydavateľstvo: EMI Records

Rok vydania: 1984

Hodnotenie: 6

Páčil sa ti tento článok?
 •  
 •  

5 thoughts on “Iron Maiden – Powerslave”

 1. 2 minutes mi uz lezie na nervs 😀 ale najlepsia pecka je rime of the ancient mariner to snad bez pochyb 🙂

 2. Pre mna je Powerslave najlepší album od Maiden …obsahuje v sebe všedko čo má právy metalový album mať :)… inak môj kamarát mi hovoril ako bol na world slavery tour v Budapešti…velký rozdiel oproti tublatanke a elánu 🙂 🙂 🙂

 3. suhlasim. Powerslave je ALBUM ktori hoci kde len tak nepocut. s reckou suhlasim. je pekna.
  a z albumu preferujem Rime of… ktora je druhou naj pesnickou od Maidenu. zial, nepredbehla Hallowed be thy Name

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.