Ancestral Volkhves – Perun do vas !!!

ancestBlekáči zo Svidníka ANCESTRAL VOLKHVES sa po viac ako trojročnej odmlke ukázali opäť s novým snímkom, ktorý má názov PERUN DO VAS!!!. Tým, ktorý sledujú blackmetalovú scénu pozorne nemusím túto kapelu predstavovať pre ostatných len dodávam, že „vlci“ sú dosť známou veličinou či už z koncertných vystúpení alebo štúdiových počinov, ktorým bolo demo GOING TOWARDS THE GATES OF MYSTERY alebo debutového albumu SON O YRYI

Nový materiál sa rodil pod vlajkou labelu SOUNDAGE PRODUCTIONS, túto informáciu uvádzam preto, lebo chlapci sa odhodlali zmeniť vydávateľa. Takisto i ich posledný počin SON O YRYI bol veľmi zaujímavý, preto som netrpezlivo čakal ako sa kapela bude vyvíjať ďalej.

Prvé čo musím na kapele pochváliť je, že zaznamenali určitý posun vpred. Už prvá skladba vo mne vzbudila pozornosť, pretože sa jedná o prerábku skladby THE RUINS TALK WHEN THE TIME IS SILENT z ich spomínaného prvého dema. Čo ma zaujalo bola úplná zmena štýlu kapely , pretože chlapci presedlali z pomerne gitarového a riffového blacku na pagan folk black, výrazne tu cítiť vplyv ruskej scény. Už spomínané gitary, ktoré hrali prím na prvom albume sa stiahli do úzadia a na tomto albume majú už jemnejší, akustickejší a povedal by som, že už aj jemne blasfemizujúci zvuk. Oveľa viac priestoru sa tu otvára pre folkové prvky, ktoré sú na tomto albume zastúpené v hojnom počte ako napríklad píštalky, flauty a podobne navyše pridal sa element, ktorý by som u tejto kapely vôbec nečakal- ženský vokál, ktorý úspešne odspievala albumová hosťka MASHA z ruskej formácie ARKONA. Nasledujúca veta bude síce znieť veľmi zvláštne, ale tu si dovolím prirovnať chlapcov zo Svidníka a štýl, ktorý momentálne začali produkovať k žilinskému telesu HROMOVLAD a ich poslednému albumu OHŇA HLAD, VODY CHLAD. Bolo by nezmyselné tieto dve kapely spájať, pretože obidve hrajú hudbu z úplne iného súdka, ale ich posledné veci sa viac ako náramne podobajú. Navyše album PERUN DO VAS je veľmi členitý materiál a všetkých, ktorí ho ešte nepočuli upozorňujem, že sa nejedná o materiál na jedno vypočutie. Ak sa však pozorne započúvate všetky podstatné prvky vám nesmú uniknúť. Po kompozičnej stránke sa tieto prvky zlievajú do jednoliateho, celistvého materiálu. Skladby na seba pekne nadväzujú a dodávajú albumu určitú plynulosť. Myslím si však, že by nebolo na škodu prizdobiť celý album nejakým šikovným introm, ale samozrejme každá kapela má svoje typické črty, ktorých sa drží. U kapely ANCESTRAL VOLKHVES je to určitá priamočiarosť a jednoliatosť.

Po zvukovej stránke album príliš neoslňuje, ale oproti ich prvému albumu zaznamenávam aj tu určitý posun vpred. Určite so mnou niektorí budete súhlasiť keď poviem, že dielu by nezaškodil trošku hutnejší zvuk a rezavejší strih gitár. Gitary, ale aj tak ostávajú na albume rozhodujúcim elementom, navyše pôsobia oveľa akustickejšie a rozlievajú sa medzi ostatné prvky a dodávajú celému albumu ten správny rez. Aj čo sa týka kompozície prvky sú príliš pozliepané, čo robí album náročnejší na posluch.

Atmosféra albumu je však veľmi zaujímavá kapela aj napriek folkovým prvkom tvorí podklad rýdzi black metal, čo musím hodnotiť pozitívne je aj rýchlosť, 99% albumu sa odohráva v rýchlych pasážach občas zaznamenáme aj stredné tempá. Na albume však dominujú rýchle skladby typu PERUN DO VAS, ICH DO TMY, SLAVOZHRODENIE výnimkou je pomalšia vec DCÉRA NOCI.

Podľa môjho názoru je album PERUN DO VAS veľmi zaujímavým materiálom, avšak hodil by sa sem troška výraznejší, hutnejší zvuk a trocha blackovejší strih. Ako sa hovorí, sto ľudí, sto názorov, každopádne musím podotknúť, že sa jedná o kvalitný pagan folk black a myslím si, že chlapci majú pred sebou veľmi veľkú budúcnosť a v súčasnosti robia slovenskej black scéne dobré meno. Každopádne album si odporúčam vypočuť a urobiť si o ňom vlastný názor. Ale som si istý, že po niekoľkých posluchoch Vás tento materiál zaujme.

Lineup:

 • Cernorog – spev
 • Gamayun Krutoy – gitara
 • Ivan Hroznyj – basa
 • Dod – bicie

Tracklist:

 1. A ruiny prehovoria, keď stíchne čas…
 2. Náš raj je v tieni meča
 3. Perun do vas!!!
 4. Dcéra noci
 5. Nezasínaj Beskide v nav
 6. Rubaňa
 7. Slavorozhdenie
 8. Ku hviezdam volá srdce
 9. My Slavjane!
 10. Ich do tmy

Hodnotenie: 5

Read more: http://blogs.myspace.com/index.cfm?fuseaction=blog.view&friendId=428238783&blogId=447556828#ixzz1238tgFPR

3 thoughts on “Ancestral Volkhves – Perun do vas !!!”

 1. Toto album je výborné a dovolím si povedať pre mňa dokonca jedno z najlepších na slovenskej scéne čo sa pagan blacku týka.

 2. Som rada že AV začali opäť hrať. Koncertujú nielen na Slovensku ale plánujú hrať aj na Ukrajine. Čo sa týka albumu tak nesklamal.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.