Ossian – Az utolsó lázadó (EP)

Maďarský Heavy metal je vo svete menej známy. Medzi špičku maďarskej heavy metalovej scény považujem kapelu Ossian, ktorá vznikla v roku 1986.  Táto kapela má za sebou dlhú  históriu a na konte neuveriteľných 17  štúdiových nahrávok. Všetky nahrávky sú po maďarsky, ale myslím si že to nie je žiaden problém a dá sa na to rýchlo zvyknúť. Priblížim Vám jednu z najlepších, z názvom Az utolsó lázadó. Prvé, čo si určite všimnete  je vysoká kvalita zvuku.

Rovnomenná skladba Az utolsó lázadó otvára tento album. Lepšiu otváračku si neviem ani predstaviť.  Rýchle tempo a skvelé sóla. Hé Té! je ten pravý metalový duet!!! Nemyslím tým nejaké pomalé vybrnkávačky, ale skladbu v rýchlom tempe a miestami až trashovo znejúcim bicími, kde sa striedajú  sóla ako na páse.  Krátka Akció je najkratšia skladba a jediná inštrumentálka na danom albume. Do albumu sadne ako uliata a keby som nevedel že je to Ossian povedal by som, že je to skladba od Iron Maiden. Žiadne kopírovanie, ale jednoducho spracovanie skladby je ako z čias Powerslave. Legyen miénk az Élet sa stala klasikou na koncertoch.  Je to melodická skladba s chytľavým refrénom. A magam útját járom jedno z najlepších sól na albume. Posledná Rocker vagyuk je niečo ako Running Free od Iron Maiden. Nesmie na koncerte chýbať.  Je to vrchol albumu a akási hymna maďarského heavy metalu. Počas strednej časti (bicie + basa) je väčšinou predstavovačka kapely, kde každý ukáže svoje umenie.

Po vypočutí tejto nahrávky málokto zostane nespokojní s tým čo počul. Osobne som bol na koncerte tejto kapely asi dvakrát a zakaždým som bol maximálne  spokojný.  Gitaristu spevák volá (na koncerte) “Ozajstný samuraj na gitaru“.  A myslím si, že má úplnú pravdu. To, čo predvádza na koncertoch je ozaj veľkolepé. Spevák je tiež na vysokej úrovni.

Lineup:

 • Endre Paksi – Vocals
 • Richárd Rubcsics – Guitar
 • Zoltán „Töfi“ Cserfalvi – Guitar
 • Viktor Jakab – Bass
 • Péter Hornyák – Drums

Tracklist:

 1. Az Utolsó Lázadó
 2. Halálvadász
 3. Hé, Te!
 4. Akció
 5. Legyen Rock
 6. Legyen Miénk az Élet (Live)
 7. Bűnos Város (Live)
 8. A Magam Útját Járom (Live)
 9. Mire Megvirrad (Live)
 10. Rocker Vagyok (Live)

Hodnotenie: 5

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.