Exodus – Tempo of The Damned

Thrash metal, ale hlavne kapela Exodus získava v poslednej dobe na sile a hlavne na melodike.  Členovia po dlhých 8 rokoch sa rozhodli v roku 2001 kapelu obnoviť, čo sa aj podarilo, ale v roku 2002 zomrel skvelý frontman Paul Baloff, ktorého nahradil Steve Souza. V roku 2004 sa podarilo nahrať trúfam si povedať najlepší thrash metalový album roka  Tempo Of The Damned, ktorého názov nieje len tak náhodou taký aký je. Jedná sa naozaj o prekliate rýchle tempo! Dvaja fenomenálny gitaristi Gary Holt a Rick Hunolt pôsobia ako perfektne namazaný stroj na celom albume. Album produkoval skvelý producent  Andy Sneap známy hlavne produkovaním albumov Black Sabbath.

Hneď na úvod na vás vystrelí v takmer 7 minútovej Scar Spangled Banner pekelne dobre znejúci riff Garyho Holta, ktorý vyústi do tradičnej thrash metalovej búchačky.  V nastavenom tempe pokračujeme aj War Is My Shepherd, kde svoje skladateľské umenie predviedol prvý krát aj frontman Steve Souza.  Holt a Hunolt tentoraz pôsobia ako pokrvný bratia, lebo ako keby sa doslova predbiehali kto zahrá lepšie sólo 🙂 Melodická Blacklist spomalí tempo a privedie nás o pár rokov  späť k albumu Pleasures of the Flesh. Ďalšie skladby nám prinesú opäť klasický  melodický thrash metal vysokých kvalít. Vyzdvihujem dlhú skladbu Stevena Souzu Foward March, ktorá nám v strede ponúkne dlhú inštrumentálnu pasáž snáď s epickými prvkami z čias dávno minulých. Vystihuju ju hlavne zmeny tempa dobré spojené a zladené zo sólami, ktoré nie a nie prestať, čo je samozrejme len dobre.

Zámerne vynechávam pár riadkov pre vynikajúcu skladbu Impaler, ktorá už vznikla pred takmer 24 rokmi od vydania tohto albumu, pretože skladbu napísal fenomenálny  Kirk Hammett (dnes známy člen kapely Metallica), ktorý odišiel s kapely skôr ako vydali debut. Skladba sa hrala na koncertoch, ale na štúdiovku sa dostala až v roku 2004.  Po úvodnej pomalšej časti príde skvelý riff a potom asi 5 vynikajúcich sól, ktorých prevedenie je bravúrne.

Záverečná a zároveň titulná Tempo of the Damned je vrchol albumu.  Podobne ako pri War is my Shepherd vyustí do supermelodickej thrashmetalovej búchačky s refrénom hodným legendy Exodus.

Thrash metalový fanúšik si príde na svoje a to vo veľkom štýle.  Sám Gary Holt povedal, že nikdy nepočul lepší thrash metalový album novej éry. Bonded by Blood je doslova nabitý hitmi, ale Tempo of the Damned dvojnásobne.

Lineup:

 • Steve „Zetro“ Souza – Vocals
 • Gary Holt – Guitars
 • Rick Hunolt – Guitars
 • Jack Gibson – Bass
 • Tom Hunting – Drums

Tracklist:

 1. „Scar Spangled Banner“ – 6:41
 2. „War Is My Shepherd“ (Souza) – 4:27
 3. „Blacklist“ – 6:17
 4. „Shroud of Urine“ – 4:52
 5. „Forward March“ (Souza) – 7:39
 6. „Culling the Herd“ – 6:07
 7. „Sealed with a Fist“ – 3:36
 8. „Throwing Down“ (Miller) – 5:01
 9. „Impaler“ (K.Hammett, Hunting, Baloff) – 5:25
 10. „Tempo of the Damned“ – 4:22

Hodnotenie: 5

Páčil sa ti tento článok?
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.