Rozhovor s Tonkou z Ravenclaw zo dňa 4.2.2011

Zdravím Tonka, ako sa máme?

Tonka: Ahoj ahoj, mám sa fajn, momentálne mám trochu stresové obdobie, ale zvládam to.

Ty si členkou power metalovej kapely Ravenclaw, ktorá je metalistom na východe pomerne známa. Napriek tomu keby sa našiel niekto čo o vás v živote nepočul, tak čo by si mu povedala?

Tonka: Ak by sa taký našiel, povedala by som mu nech čekne náš web, vypočuje skladby, poprípade nech príde na koncert. Svoj názor o nás si už vytvorí sám. V každom prípade, tešíme sa z každého nového fanúšika 🙂

Akurát pozerám na stránku Ravenclaw a tam som našiel správu, že jeden z tvojich bratov, bubeník Juraj od vás odišiel, čo sa stalo?

Tonka: Kvôli osobným dôvodom. Každopádne nám bude chýbať, mne asi najviac.

Napriek tomu sa Vám podarilo nájsť náhradu a to v podobe Filipa Kaľavského, ako ste k nemu prišli?

Tonka: Filipa poznám už veľmi dlho, vždy sa mi páčil jeho štýl hrania. Preto nebolo ťažké dlho rozhodovať o tom, kto bude bicman…

Dva roky dozadu uzrel svetlo sveta váš prvý of. album s názvom Welcome to the Ravenland, ako vyzeralo jeho nahrávanie?

Tonka: Nahrávanie prebiehalo v príjemnej atmosfére a bez väčších komplikácii. Zatiaľ čo Juri nahrával bicie, ja a Gabi sme šli do mesta na kávu a obed, potom sme nahrali spoločne basu a klávesy, bolo to rýchlo nahraté. Na ďalší týždeň prišli gitaristi so spevákom a nahrali svoje.

Ako vznikali skladby pre tento album a kto z kapely mal najväčšiu zásluhu na konečnej podobe skladieb?

Tonka: Skladby vznikali pomerne rýchlo. Niekto doniesol nápad a potom sa to dolaďovalo a obaľovalo. Na konečnej podobe máme zásluhu všetci, každý z nás prispel do hudby niečím svojim.

Akej tematike sa venujú texty skladby z tohto albumu?

Tonka: Hlavnými témami albumu sú hlavne sloboda, láska, vojna…

Kto produkoval tento album a ako ste spokojný s celkovým vyznením albumu?

Tonka: Album sme si produkovali sami, na vlastne náklady, tak ako aj prvé demo. Sme spokojní, aj čo sa týka obalu a bookletu, ale predovšetkým zvuku.

Ešte pred týmto albumom ste mali natočený klip a to konkrétne k skladbe Black eyed death, ktorá sa objavila na vašom deme, kde bol daný klip natočený?

Tonka: Natáčali sme ho pod mostom Bohdanovskej železnice. Prišli sme tam na obed, pripravili všetky potrebne veci a čakali sme, kým sa zotmie. Pamätám si, že bola hrozná zima a všetci sme natáčali vo veľmi slabom oblečení.

Bolo možné ten klip vzhliadnuť aj niekde v tv, alebo ste ho šírili len cez net?

Tonka: Nie, zatiaľ to nebolo možné, internet je zatiaľ naša jediná cesta šírenia klipu.

Vznikol, alebo vznikne aj nejaký klip k nejakej skladbe z vášho debutu?

Tonka: Rozmýšľali sme o tom, je to ešte otvorená vec. Zatiaľ sa len dohadujeme. Každopádne by sme chceli natočiť klip do konca tohto roku, uvidíme.

Ako ste spokojní s predajom albumu na Slovensku aj v ostatnom svete (na internete sa objavili informácie že ste zaznamenali kladne hodnotenie ohľadom albumu aj v USA, dokonca aj to, že album sa predáva aj v Japonsku)?

Tonka: Ako iste vieš , populárnejšie je sťahovanie z netu. Isteže, sú ľudia, ktorí si radi kúpia originál, ale je ich menej. Ano, je pravda, že sa v Japonsku album predáva, sme z toho nadšení.

Mojou najobľúbenejšou skladbou albumu je výborná skladba Brother sun, ako sa vám podarilo vyčariť ten orientálny motív v úvode tej skladby?

Tonka: Táto skladba je, ako hovoríš, obľúbená alebo nenávidená. Skladba vznikla ešte za čias starej zostavy kapely, takže ti neviem odpovedať.

Hrávate túto skladbu na koncertoch?

Tonka: Samozrejme, že hrávame. Niektorí ľudia ostanú prekvapení, iní ostanú v úžase. Je to hitovka a je veľmi nezvyčajná od ostatných songov.

Skladby z albumu Welcome to the Ravenland bodovali v hitparáde košického rádia Hornet, bolo to jediné slovenské rádio, ktoré vám dalo šancu?

Tonka: Áno, zatiaľ to bolo len jediné, ale musím pripomenúť, že v rebríčku sme sa držali v popredných miestach dosť dlho. Veľmi nás to potešilo.

Pred vydaním of. albumu sa vám podarilo absolvovať koncert ako predskokani Andreho Matosa, aké to bolo preskakovať tak veľkej hviezde?

Tonka: Bolo to vynikajúce, boli sme nervózni, Peťovi sa dokonca tesne pred koncertom pokazila gitara, takže ju musel doslova rozobrať a opraviť:), ale všetko dobre dopadlo, s chlapcami z Andre Matos Band sme pokeckali, pofotili sa. Aj im sa naša show páčila.

O rok nato ste vystúpili s kapelou Evergrey, ako sa vám s nimi hralo?

Tonka: Tento koncert bol jeden veľký chaos. Začal sa zjavne neskôr a tak predkapely nestíhali hrať plné sety. My sme vtedy stihli iba 4 pesničky, napriek tomu sa nám hralo vynikajúco a Evergrey sme si plne užili.

Uskutočníte aj tento rok nejaký koncert so zahraničnou legendou?

Tonka: Kto vie, dúfam že áno. Je to vzrušujúce hrať pred známymi kapelami a zakaždým sa na to tešíme.

Kedy sa fanúšikovia Ravenclaw dočkajú aj nejakého ďalšieho albumu?

Tonka: Ďalší album plánujeme nahrávať koncom tohto roka, možno aj skôr. Pokúsime sa to stihnúť a nenechať dlho čakať fanúšikov.

Ty si svojho času pôsobila aj v death metalovej kapele Killchain, nebol pre teba ako členku melodicky orientovanej kapely problém hrať v kapele death metaloveho razenia?

Tonka: Problém to určite nebol, možno zo začiatku som mala chvíľu obavy, či to vôbec zvládnem. Ale zvládla som to, s chlapcami sa mi hralo, koncertovalo veľmi dobre.

Kedy a prečo sa vaše cesty rozišli?

Tonka: V prvom rade som sa nestíhala venovať naplno obidvom kapelám a keď som si zlomila ruku, bolo pre mňa obtiažne uhrať killchainovske „rify“. Ak sa naše cesty opäť v budúcnosti náhodou stretnú , nebudem proti.

Čomu sa venujú členovia kapely Ravenclaw okrem hudby?

Tonka: Tak Moso sa venuje bojovému umeniu Wing Tsun, práci a kávičkovaniu. Peťo sa učí hrať na klávesy, takisto sa venuje práci. Gabi popri práci chodí na konzervatórium, učí sa hrať na bicích a zároveň ich aj vyučuje externe na umeleckej škole. Filip obľubuje chodenie na koncerty, stretávať sa s ľuďmi, a podobné úlety. Maťo nedávno skončil školu, venuje sa spevu, hudbe. A ja? Ja najradšej hrám a chodím na koncerty, festivaly, sem tam jazda na koni, cvičenie, a iné… No momentálne hlavne škola.

Ak by si mala stráviť 3 roky na opustenom ostrove, ktoré veci by nesmeli u teba chýbať?

Tonka: Hmm, touto otázkou si ma zaskočil. Skutočne neviem čo 🙂 Ale takto, čo ja viem: zubnú kefku, notebook s pripojením na internet, vodnú fajku, moju posteľ a veľa iných…

Ako vidíš svoj osud a osud kapely Ravenclaw v priebehu najbližších 10 rokov?

Tonka: Tak chcela by som, aby sme fungovali v terajšej zostave, cestovali po svete, zarábali hraním. Tak by som to chcela, asi ako každá kapela…:)

Ok tak ďakujem za rozhovor, prajem všetko dobré tebe, aj kapele Ravenclaw, na záver by som ťa poprosil o nejaký odkaz pre čitateľov môjho webu.

Tonka: Aj ja ďakujem za rozhovor. A čitateľom odkazujem nech chodia na koncerty a počúvajú čím viac slovenských metalových kapiel. A týmto aj pozdravujem našich skalných fanúšikov 🙂

Odkazy:

Bandzone: http://bandzone.cz/ravenclaw

Of. web: http://www.ravenclaw.sk/

Páčil sa ti tento článok?
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.