Rozhovor s Matejom Drengubiakom z Sign of Chaos zo dňa 1.11.2011

Čauko Matej, aký si mal deň?

Matej Drengubiak: Servus, no celkom ok. Pohodička doma a nič nerobenie.

Ak by sa našiel človek čo o tebe a Sign of Chaos nikdy nepočul, ako by si mu predstavil seba a kapelu?

Matej Drengubiak: Sme metalová kapela z Rožňavy, ktorá hrá už dlhší čas, no v súčasnej zostave sú to cca 2 roky. Vekové zloženie je od 18 do 23 rokov. Máme 5 člennú zostavu. Radi si hovoríme, že hráme metal, pretože našu hudbu je ťažko zaradiť do niektorého konkrétneho hudobného štýlu. Naše osadenstvo:
Matej Drengubiak – rytmická gitara, growling, Martina Krajčiová – spev, Norbert Bajzat – sólo gitara, growling, Kristián Demeter – bas gitara, Tamás Asztalos – bicie

Dopočul som sa, že na ďalší rok točíte debutový album, čo môžeš k nemu prezradiť?

Matej Drengubiak: Momentálne sa snažíme skladať nové skladby, ktoré pôjdu na album. Predbežne sme si stanovili, že by sme ho chceli vydať do konca budúceho roka, no nevieme to s istotou povedať. Uvažovali sme o tom, že na album nahráme aj niektoré skladby z nedávno vydaného EP-čka v lepšej kvalite. Album by sme však chceli robiť už v trošku inom štýle a preto nevylučujeme ani tú možnosť, že na albume budú čisto nové skladby.

V akom smere by mal byť ten štýl inakší?

Matej Drengubiak: Chceli by sme do toho dať aj nejaké doomovejšie prvky, dodať tomu viac melódie. Zvýrazniť vokály. Paradoxne máme jednu skladbu, ktorá má trocha new metalový nádych. Nerobíme to naschvál, ale niekedy z nápadov vzíde niečo úplne iné ako sme pôvodne plánovali.

Tak si myslím, že je dobré ak sa budete snažiť o originalitu. Ako vznikajú nové, spomínane, skladby a na akú tému sú zamerané ich texty?

Matej Drengubiak: Prvotný nápad vznikne u mňa alebo u druhého gitaristu. Potom sa to snažíme spolu dotvoriť do konečnej podoby. Samozrejme každá nová skladba sa musí páčiť všetkým členom kapely. Keď nejaký člen dostane nápad ako niečo zmeniť, skúsime to a pokiaľ sa nám to páči tak to v skladbe necháme.
Čo sa týka textov, charakterizoval by som to jedným slovom, rôznorodé.
Naše doterajšie texty sa zaoberali hlavne tematikou prírody, jej silou a tým ako dokáže aj ničiť a na druhej strane ako človek ničí všetko okolo seba. Ako sa vyvinú texty do budúcich skladieb to ešte neviem povedať.

Texty vám výlučne píše Peter Smerek alebo píšu aj ďalší členovia kapely?

Matej Drengubiak: Texty na EP-čku som písal ja a Peter. V súčasnosti by sme chceli využívať jeho texty, no nejaké pokusy vznikajú aj u speváčky.

Ako ste spokojní s jej pokusmi?

Matej Drengubiak: Nápady má veľmi dobré, len samotné texty sú zatiaľ krátke. Ako náhle sa podarí nejaký dlhší, môže sa použiť.

Aký úspech malo vaše EP?

Matej Drengubiak: Doterajšie ohlasy boli vo väčšine prípadov len dobré. Niektorým sa nepáčil zvuk EP-čka. Bicie sú tam dosť nevýrazné, no album bude oveľa lepší čo sa týka zvuku, pretože máme lepšie technické možnosti.

Čo by si mohol povedať k vašim koncertom?

Matej Drengubiak: Momentálne nemáme dohodnuté žiadne koncerty. Nedávno sme sa však prihlásili do dvoch súťaží (Wacken metal battle Slovakia a Stropkovská hudobná liga). Teraz sa snažíme hlavne pripraviť na tieto súťaže a hlavne skladať nové skladby. Koncerty sa teraz stávajú druhoradými. Samozrejme keď bude po súťažiach, budeme sa snažiť koncertovať čo najviac.

Koho to bol nápad prihlásiť sa do týchto súťaží a čo od toho očakávate?

Matej Drengubiak: Myslím si, že je dobré zúčastňovať sa súťaží, aspoň sa trocha zviditeľniť, no nemáme nejaké veľké očakávania. Chceme si hlavne zahrať a možno si otvoriť ďalšie dvere.
Nápad to bol môj:-)

No to je pravda, ale dobré je aj to že tie súťaže čo si spomínal sú normálne hudobné súťaže a nie sračky typu Superstar, kde sa prihlásil aj jeden tvoj známy, ale k tomu sa ešte dostaneme 🙂

Matej Drengubiak: No to máš pravdu, inak myslíš Roba Šimka?

Presne ale ešte neskôr k nemu dôjdeme. S ktorými vyznamnými kapelami ste zdieľali spoločne pódia?

Matej Drengubiak: Zatiaľ sme nemali to šťastie hrať s nejakými veľkými kapelami, ale hrali sme so zopár veľmi dobrými hudobníkmi. Hrali sme s kapelami zväčša zo Slovenska (napr. Trsitana, Depresy, Dementor, Phantasma, Porfyria, či Infer), no pošťastilo sa nám zahrať si aj s kapelami z Maďarska (Domhring), Mexika (Slaughtering), či Brazílie (Itself).

V ktorých mestách vás môžu ľudia najčastejšie vidieť?

Matej Drengubiak: Snažíme sa dohadovať si koncerty všade možne, avšak máme problém, pretože ako 5 členná kapela s aparatúrou máme problém s odvozom a navyše nemáme dostatočné financie.

Čomu sa venujú členovia Sign of Chaos v civilnom živote? (Záľuby, zamestnania)

Matej Drengubiak: Speváčka Martina je teraz v 4tom ročníku na Gymnáziu v Rožňave a jej prioritou je dostať sa na výšku. Venuje sa umeleckej činnosti ako spev, kresba, fotografia, písanie. Predovšetkým jej hlavný záujem sa sústreďuje na prírodu.
Gitarista Norbi je v treťom ročníku na vysokej škole v Košiciach, jeho hlavnou záľubou je gitara, tvorenie a taktiež počúvanie hudby.
Basák Kristy je tiež vo štvrtom ročníku na strednej škole v Šaci a má záujem pokračovať na vysokej škole v Košiciach. Zároveň s našou kapelou zvláda aj Hrhovskú kapelu Agony. Rád číta knihy, počúva hudbu….
Ja som momentálne na absolventskej praxi ako asistent učiteľa. Rád hrám na gitare, obľubený šport je futbal a hudbu musím mať zapnutú neustále.

Pozerám, že zo začiatku ste mali dosť smolu na bubeníkov? Môžeš garantovať stabilitu na tomto poste?

Matej Drengubiak: Okrem Tomiho boli dvaja.
Terajší bubeník Tomi sa teraz dostal na vysokú školu do Zvolena. Venuje sa hlavne hudbe, kresbe.
Časté striedanie bubeníkov brzdilo rozvoj kapely. Príchod Tomiho bol sprevádzaný mnohými skvelými nápadmi. Chvíľu sme nevedeli, či v kapele ostane, pretože ako som už písal, zobrali ho na vysokú školu a nebol si istý, či by to stíhal, no ukázalo sa, že to nebude pre neho problém. Nateraz je problém s týmto postom zažehnaný.

To je dobre, ako to vyzerá s rockovou scénou u vás v Rožňave?

Matej Drengubiak: Je tu veľa mladých kapiel, ktoré sa pokúšajú venovať hudbe.  V Rožňave je žiaľ jeden jediný klub kde si také kapely môžu zahrať.

No tak až na ten klub to je celkom pekne 🙂 (U nás v Snine až na jeden fest, o ktorom verím že si počul aj ty je to ešte biednejšie) Aké boli tvoje hudobné začiatky?

Matej Drengubiak: Massriot 🙂

A bolo niečo pred tým?

Matej Drengubiak: Približne od 15tich rokov hrám na gitare no venovať som sa jej začal poriadne až v Massriote. V žiadnych iných kapelách som okrem tej nehral.

Jasné. A čo sa stalo, že si sa s Robom rozišiel?

Matej Drengubiak: My sme spolu nechodili 🙂  No ale teraz vážne, začali hrať menej a menej metalové veci a snažili sa hrať viac komerciu, čo ich drží aj dodnes. Dosť mi to vadilo a tak som aj menej chodil na skúšky. Ak by som neodišiel ja tak by ma určite vyhodili. Ale chlapcov z kapely mám stále rád, prežil som s nimi kopec srandy a dosť často sa aj teraz vídame. Práve cez nich sme nahrávali aj EP-čko a zrejme budeme u nich nahrávať aj album.

Tvorba Massriot bola niekedy viac metalová ako teraz?

Matej Drengubiak: No mali sme aj tvrdšie skladby, tie však boli po návrate Roba zo Superstar v podstate vyhodené z playlistu a už ich nikdy nehrali. Hrali sme aj zopár skladieb od Metallicy alebo Black label society, či od Ozzyho.

Poprosím ťa o malú sondu do budúcnosti. Prejde napr. desať rokov a ako bude vtedy vyzerať Sign of Chaos?

Matej Drengubiak: Čo sa týka budúcnosti kapely, to je dosť ťažké takto povedať. Robíme hudbu pre radosť a budeme ju robiť aj naďalej. Chceme tvoriť čo najviac vlastných vecí a samozrejme by sme sa chceli dostať čo najviac do povedomia ľudí (aj mimo SK). Tu by som použil to známe „veľký americký sen“, keď kapela túži po veľkom úspechu. Verím v to, že každý člen kapely by bol rád keby mohol s hudbou aj zarábať, ale veľké oči nemá nikto z nás. Na Slovensku je to s metalovou hudbou veľmi ťažké a myslím si, že ani v budúcnosti to iné nebude.

Ja napr. by som bol rád keby môj web vedel aspoň niečo zarobiť ale ako ty hovoríš sme na Slovensku:D No tak ďakujem že si si na mňa našiel čas, prajem všetko dobré a poprosím nejaký ten odkaz pre mojich čitateľov.

Matej Drengubiak: No Slovensko to je diera sveta:-)
Veľmi rád som si s tebou pokeckal. Aj ja ti ďakujem, že si mal záujem urobiť nejaký ten článok aj o takej menej známej kapele ako sme my.

Bandzone:http://bandzone.cz/signofchaos
Facebook: http://www.facebook.com/signofchaosslovakia?ref=ts&sk=info

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.