JANESESSION (+ ĎURO ČERNÝ, TEMO, PECI UHERČÍK, FERO GRIGLÁK, SHIPKO, ĎURI BRÁNSKY, MAROŠ PLÁVKA ) – VEREJNÝ KRST (28.4.2012/BRITISH ROCK STARS – PÁNSKA 14/BRATISLAVA )

Na túto udalosť čakali fanúškovia JANESESSION dlho. Hlavne preto, že krst predošlého albumu III:NOTHIN´ BUT TROUBLE bol len súkromný a neverejný. Už od začiatku roku sa šepkalo, že to prebehne v máji v novom bratislavskom klube BRITISH ROCK STARS. Dočkali sme sa ho ešte o tri týždne pred pôvodným termínom. Propagácia sľubovala niekoľko hviezdnych hostí a zaujímavý program. Tak nebol dôvod prečo na túto hedonistickú, dekadentnú a divokú heavy metalovú úderku neísť.
Ale kým prejdem k samotnému koncertu musím sa pozastaviť u klubu BRITISH ROCK STARS, ktorý sa nachádza v úplnom centre hlavného mesta a pripadá Vám na skutočne svetovej úrovni až pokiaľ sa nenaplnil približne stovkou fanúšikov. V tej chvíli sa v klube nedalo vôbec dýchať. Všetci prítomní boli doslova mokrí od potu a veľmi obdivujem kapelu že dokázala podať výkon. Ďalším mínusom je neuveriteľne neschopný zvukár klubu, ktorý dokázal trištvrte hodinu pred koncertom zapájať jeden mikrofón a nakoniec stejne utopil speváčku JANE do takej gule, že chuderka musela kričať aby sa sama počula. Niekoľko krát došlo medzi kapelou a ním k ostrej potýčke.
Na to všetko ale človek zabudol ako náhle začal program. Približne o 21 30 na krásne upravenú JANESESSION scénu vybehli za zvuku intra muzikanti a ďalšou krátkou inštrumentálkou HERE WE ARE vyhecovali dav na tú najočakávanejšiu. Speváčka JANE RAZOR vybehla celá v koži na pódium a kapela zahrala dvoj blok skladieb SEXUAL FREAK – PEOPLE FROM FIRST LINE. Pri prvej menovanej sme sa dočkali aj už samozrejmého S/M bičíka a JANE s ním občas napálila svojim muzikantom na zadky. Nasledovali NOTORIOUS WOMANIZER a FUCK YOU. Po nich prvá pauza, aby sa privítal prvý hosť. Bol ním gitarista z kapely TITS OF YOUR GIRLFRIEND, DURI BRÁNSKÝ. Tento skvelý a sympatický hráč vystrihol s JANESESSION skladbu PUNK WE ARE, ktorú pomáhal aj sám komponovať. Po problémoch technického rázu nasledoval notoricky známy hit 1987 a po ňom divoká novinka PANIC. A prišiel druhý hosť. Bol ním bývalý gitarista JANESESSION, ktorého môžete poznať z videoklipu FOREVER YOUNG, FOREVER FREE. Práve túto skladbu si SHIPKO s nimi zahral a zožal zaslúžený ohlas. Mnohým bolo ľúto, že tento človek už nie je členom tejto divokej skupiny. Publikum už doslova žilo na plno, hlasitosť stále rástla a teplo začínalo byť neznesiteľné. No človek nechcel odísť, pretože stále s napätím očakával čo bude ďalej.
Po mojej najobľúbenejšej DESTINY sa na scénu vrútil zástup najväčších slovenských legiend. A to konkrétne ĎURO ČERNÝ ( TUBLATANKA, SLOBODNÁ EURÓPA ), TEMO ( SLOBODNÁ EURÓPA, TEMERAF, KRAKATIT ), PECI UHERČÍK ( TEMERAF, MIDI, MAGMA, TEMO AND THE BUBLE BUMM) a snáď najväčšia naša gitarová legenda FERO GRIGLÁK ( FERMATA, PRÚDY, COLLEGIUM MUSICUM ). Všetci svorne a krásne zaželali JANESESSION a ich novému albumu 4EVER len to najlepšie a obliali cd hruškovicou, ktorá sa potom venovala davu. V publiku sa nachádzali aj ďalší hviezdni gratulanti, ako napríklad MIKI MIKUŠKA ( EXTIP, ZÓNA A), MARIÁN GREKSA ( DEMIKÁT, GREXABAT, MODUS ), TONY KUBASÁK, či ANDREJ ŠEBAN a tí gratulovali až po skončení fantastickej show.
Po ukončení krstu sa pokračovalo v nadupanom koncerte skladbou ROCK ´N´ ROLL v ktorej každý zo štvorice predviedol krátke sólo a JANE rozhadzovala do publika plagáty JANESESSION. Hlavne sólo bubeníka MARCA B.K. stálo za to a basgitarista TOMMY SCREW nám predviedol prečo má povesť najhlasnejšieho basgitaristu. Na scénu sa vrátil PECI UHERČÍK a s kapelou si dal fenomenálnu skladbu skladateľskej dvojice JANE RAZOR / PETER B. s názvom TWO LOVERS. Nasledovala trojica slaďákov TWO GIRLS IN THE LADIESROOM, TELL ME WHAT YOU FEEL a ALL I NEED. Pri poslednej menovanej hlavu JANE zdobil slušivý cowboyský klobúk. Vôbec jej meniace sa outfity lahodili nie len mužským pohľadom, ale aj dámy sa mohli niečomu priučiť. Jej výstrih ako z obalu 4EVER bol neprehliadnuteľný a ja som si s úsmevom spomenula na doby, keď sa živo debatovalo o tom či sú to silikóny, alebo nie. Nasledoval ďalší hosť, ktorého si ja osobne pamätám z hard coreovej legendy ACHERON. MAROŠ PLÁVKA je človek čo produkoval album 4EVER a nahral na neho aj niekoľko gitarových sól. Zahral si jednu z najprogresívnejších skladieb MY LITTLE TOXIC BUNNY. Nasledovala trojica dvojkopákových vypaľovačiek MOTORCYCLE WOMAN, WAKE UP a VELVET RAIN, ktorú si mal zaspievať spolu s JANE aj ďalší hviezdny hosť MARIÁN GREKSA, ale ten zrejme zo zdravotných dôvodov na scénu nevyšiel. Oficiálna časť tohoto úžasného vyše dvojhodinového rock – metalového koncertu skončila dvojicou glam rockových skladieb BREAKING THE SCHOOLRIULES a GOOD GIRLS DON´T PLAY ROCK ´N´ROLL, kde sa JANE premenila na diabla, teda vlastne diablicu so svietiacimi rohami AC/DC na hlave. Po  GOOD GIRLS DON´T PLAY ROCK ´N´ROLL dav kapelu vyvolal naspäť, aby zahrali hit z tretieho albumu III:NOTHIN´BUT TROUBLE s názvom MOST LOUDEST GIRL. JANESESSION touto vecou nie len že koncert zakončili, ale doslova pódium rozmlátili. Myslím, že hlavne bicie utrpeli. Popraskané činely, pootáčané naopak to bol pohľad aký sa mi ešte nikdy nenaskytol.
Kapela zmizla v zákulisí, ale o chvíľu vstúpili medzi ľudí kde sa s každým porozprávali, popodpisovali čo sa dalo, pofotili sa a hlavne rozpútali obrovskú párty.
JANESESSION už neviem ani koľkí krát dokázali že sú u nás úplná špička a že sa o svojich fanúškov starajú viac ako hoc aké hviezdy. Nádherný koncert, plný hitov s krásnou scénou, neuveriteľnými hosťami a úžasnými výkonmi. Ja myslím, že to je presne to čo by chcel vidieť každý. A najme panák a foto s rytmickou sekciou mi zostane dlho v duši.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *