Helloween – Straight Out of Hell

Po minulom nadmieru vydarenom počine 7 Sinners, viacerí s netrpezlivosťou očakávali jeho nasledovníka. Helloween sú známi tým, že prakticky u nich nenájdete dve rovnako znejúce albumy a spoločná práca na skladbách (na albume väčšinou nájdete skladby od každého ich člena s výnimkou bubeníka) je zárukou toho, že za celý ten čas čo sú na scéne si držia pomerne vysokú fanušikovskú priazeň.

Prvou skladbou, ktorú som vďaka singlom počul bola Burning sun a taktiež Wanna Be Good. Musím povedať, že ako singel ma až tak extra neoslovili, ale pri druhej ochutnávke, ktorá nás zaviedla až do kráľovstva Nabatea som pomaly do albumu začal vkladať väčšie očakávania. Nabatea je aj úvodom samotnej platne a musím povedať, že svoje poslanie splnila dokonale. Páni ju o niečo rozšírili, čo jej len prospelo. Často som čítaval, že Hells robia zbytočne dlhé songy a svedčila by im o niečo kratšia minutáž. Ja si myslím, že opak je pravdou. Začne pekne pomaly, neskôr postupne pridá na tempe. Andi spieva v stredných polohách, ktoré mu výborne svedčia. Bubeník Dani ukazuje naplno svoje kvality a vďaka pomerne častým zmenám rytmov a tempa budete stále v strehu a určite sa nebudete nudiť. World of War je o niečo kratšia, ale podobne ako v prvej ani tu nechýba energia, zmeny rytmov a nájdete tu asi najlepšie zborové spevy v celej histórii tejto kapely.V Life Now trochu uberú na tempe. Nachádza sa tu síce celkom chytľavý refrén aj pekné gitarové sólo no skladbe akosi chýba melódia. Počas ďalšej sa vydáme na výlet poriadne „ďaleko od hviezd“. Vyštartujeme veľkou rýchlosťou a počas jazdy nebude chýbať ani pekná gitarová melódia, jedno z najlepších sól v tomto albume a taktiež príjemný zborový refrén. Pevne dúfam, že táto skladba nebude chýbať na koncertoch. Burning Sun sa mi oproti prvému vypočutiu zaľúbila o čosi viac. Nechýbajú v nej všetky prvky čo robia Helloween Helloweenom, aj keď mi trochu vadí Andiho spev. V určitých častiach tejto skladby znie podľa mňa neprirodzene (mám obavy ako to bude znieť na živo). Waiting for the Thunder mi príde ako jeden z najslabších kúskov na albume (aj keď to čiastočne zachraňuje gitarové sólo). Celou skladbou sa nesie gitarový motív na klávesovom podklade. Niečo podobne nám páni predviedli v časoch „Temnej jazdy“ v známej If I Could Fly, ktorú som ja osobne nikdy nemusel.
Hold Me in Your Arms je jedinou baladou na albume a k nej asi toľko, že Hells podľa mňa vedeli spraviť aj lepšiu. Príde mi to ako keby sa snažili dostať do mainstreamových rádii a na ich perly ako A Tale That Wasn’t Right alebo In The Middle Of a Heartbeat sa to ani zďaleka nechytá. Niekde som zachytil že ďalšia Wanna Be Good mala byť akousi poctou kapele Queen. No moc ma nezaujala. Rytmom akoby sa snažila napodobniť ich známu vec We Will Rock You. Odporučil by som im podobné veci inokedy neskúšať. Dúfam, že podobným veciam sa páni vyhnú, keďže pole ich pôsobnosti je podľa mňa úplne inde. Keď už budú chcieť vyjadrovať poctu niekomu, podľa mňa bude stačiť nejaký ten cover. Straight Out of Hell je ďalším počinom, ktorý by naši českí metal brothers „Helloween se vším všudy“. Nechyba veľmi chytľavý refrén a tiež ju zdobí výborne gitarové sólo V Ashole si typického speed metalového tempa moc neužijeme, ale napriek tomu je to pomerne chytľavý song . Years okrem klasických Helloween prvkov zdobí asi najkrajší spev Andiho Derisa na CD, ktorý pôsobí ako balzam na dušu.
Do Make the Fire Catch the Fly nás uvedú tajomné zvuky. Neskôr sa to zvrtne na typickú helloweenovku. Myslím, že na albume sú aj lepšie. Pri jej gitarovom sóle si určite spomeniete na nábožensky motivovanú Lavdate Dominum. Church breaks Down je dôstojným rozlúčením s albumom a povedal by som k nej asi toľko čo k predchádzajúcej, že od pánov som počul aj lepšie veci.
Z bonusov by som vyzdvihol hlavne bonus pre japonský trh No Eternity, hlavne vďaka jednému z najlepších gitarových sól aké kedy som u pánov počul. Taktiež nie je zlá ani verzia Burning sun okorenená Hamond orgánom (pocta Johnovi Lordovi) a Another Shot of Life mi príde ako najslabšia z nich.

Tak možno to bude znieť klišovito, ale dovolím si povedať, že Hells sa podaril asi najlepší album s post Keeperovskej éry. Andi Deris spieva zo všetkých albumov najprirodzenejšie, neženie sa do extrémnych vyšiek (ako napr. The Push) čo si myslím je len dobre. Mám pocit, že sa páni konečne odosobnili od éry Keeprov alebo Jericha a vykročili v ústrety budúcnosti. Dúfam že splnia svoj sľub o tom, že na koncertoch dajú väčší priestor skladbám z tohto albumu.

Lineup:

 • Andi Deris – Spev
 • Michael Weikath – Gitary<
 • Sascha Gerstner – Gitary
 • Markus Grosskopf – Basgitara
 • Dani Löble – Bicie

Tracklist:

 1. Nabataea
 2. World of War
 3. Live Now!
 4. Burning Sun
 5. Waiting for the Thunder/li>
 6. Hold Me in Your Arms
 7. Wanna Be God
 8. Straight Out of Hell
 9. Asshole
 10. Years
 11. Make Fire Catch the Fly
 12. Church Breaks Down

Bonusy:

Limitovaná edícia v Európe a USA:

 • Another Shot of Life
 • Burning Sun (Hammond verzia)

Bonusy pre japonský trh:

 • No Eternity
 • Burning Sun (Hammond verzia)

Vydavateľstvo: Sony Music Entertainment Germany GmbH

Rok vydania: 2013

Hodnotenie: 6

 

Páčil sa ti tento článok?
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.