Radix – Nezlomní a nezlomení

radixnan_150x150Hoci sa to nezdá, už 8 rokov uplynulo od vzniku albumu „Ešte stále“ (2006), prvotiny rockovej formácie Radix . Táto bratislavská partia práve predstavila svoj druhý počin s názvom Nezlomní a nezlomení. CD s neobyčajným motívom na obale ukrýva 14 skladieb o celkovej dĺžke zhruba 50 minút.

Ako celok sa hudba nedá presnejšie žánrovo vymedziť. Spájajú sa tu prvky rocku, punkumetalu a rôznych ďalších žánrov. Poetické slovenské texty, ktorých autorom je bassgitarista skupiny, sú prepracované a často sa dajú vysvetliť rôzne. To dáva ľuďom priestor rozmýšľať nad nimi a vytvoriť si vlastný názor ako je to napríklad aj v otváracom songu „Korene“. Azda najviac ma zaujali slová v úvahe o krajine a živote v nej, ktorou je pieseň „Bývali časy“. Na slovanskú folkovú nôtu hrajú „Štíty proti nám“, kde zaujme silný refrén a melódia klávesov so zvukom akordeónu (ktorý v piesňach s obľubou využíva napr. Daniel Landa, pozn.). Je to síce jednoduchá, ale veľmi chytľavá „namotávka“. V „Emigrácii“ sa gradujúca atmosféra dá miestami aj krájať. Táto mrazivá balada postupne vyústi až do najrýchlejšej piesne „Fénix“, nesúcej sa v duchu power metalu 80. rokov. Pri jej posluchu doslova udierajú blesky a podľa mňa sa pre mnohých fanúšikov stane najobľúbenejšou vecou tohto diela. Pre tých, ktorí majú v obľube priamočiarejšie texty, sú v ponuke songy „Čo z toho máš“ a „Čo príde potom“. Druhá menovaná má na demo nahrávke veľmi neoslovila – zdala sa mi až príliš jednoduchá a mal som pocit, že mi tam niečo chýba. Teraz je to však pre mňa už v poriadku – hutný zvuk a pridanie klávesu urobili svoje. Na koncertoch rozpútajú najväčšie peklo nepochybne „Plamene riek“, vďaka svojmu skákavému rytmu v štýle Motörhead. Určite by veľa priaznivcov Radixu netipovalo, že ich obľúbenci vytvoria pesničku s disco prvkami. Presne taký je chytľavý úlet „Na doraz“, v ktorom možno počuť syntetizátory a elektronické sample à la 80’s. V novom šate tu poslucháči nájdu aj staršie kúsky „Prísaha“ a „Orol“. V tomto podaní znejú tiež zaujímavo, no fanúšikovia pevne spätí s tými pôvodnými si budú podľa môjho názoru zvykať dlhšiu dobu. Posledná časť nahrávky patrí balade „Po tisíci krát“ a folková bonusovka „Lipa“ predstavuje príjemnú bodku na záver. Počas takmer celého hracieho času zreteľne počuť príjemne „bublajúcu“ bassgitaru (ako napr. pri kapele Konflikt, pozn.). Spevák síce nedisponuje väčším hlasovým rozsahom a jeho spev je viac-menej „punkový“, má však veľmi zaujímavú farbu hlasu. Spolu s charizmatickým prejavom, textami a kvalitnými hudobníkmi to predstavuje hnaciu silu Radixu. Album sa nahrával v štúdiu Exponent a produkoval ho Peter „Sanchez“ Saniga, čo sa podpísalo na výbornom zvuku.

Myslím si, že oproti debutu z roku 2006 sa kapela posunula vpred po každej stránke. Nahrala dielo, ktoré je rôznorodé a má potenciál osloviť širšiu škálu poslucháčov. Tento materiál dávam do pozornosti hlavne milovníkom kvalitných slovenských textov, menej sa bude asi páčiť zástancom žánrovo vyslovene „čistých“ vecí (metal, punk a pod.). Odporúčam a som zvedavý na reakcie fanúšikov.

Lineup:

 • Milan Páleš – spev
 • Miroslav Kšiňan – bassgitara, vokály
 • Martin Mesároš – gitara, vokály
 • Martin Školiak – klávesy, vokály
 • Janko Kovár – bicie

Tracklist:

 1. Korene
 2. Bývali časy
 3. Štíty proti nám
 4. Emigrácia
 5. Fénix
 6. Lavína
 7. Prísaha
 8. Plamene riek
 9. Na doraz
 10. Orol
 11. Čo z toho máš
 12. Čo príde potom
 13. Po tisíci krát
 14. Lipa (bonus)

Rok vydania: 2014

Vydavateľstvo: J.A.I.L., s.r.o.

Youtube ukážka: 

Hodnotenie: 4,5

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.