Rozhovor s Mirom Kšiňanom z Radixu zo dňa 9.3.2014

IMG_5298Na slovenskej rock/metalovej scéne sa stále niečo deje. Dôkazom je aj bratislavská kapela Radix. Chlapci po dlhom predlhom čase vydali nový album – Nezlomní a Nezlomení a chystajú sa aj na pomerne masívne turné. Nech sa páči, basgitarista Miroslav Jacks Kšiňan:

Zdravím Miro, poďme na to. Nový album Nezlomní a Nezlomení je konečne hotový. Prečo to trvalo tak dlho?

Miro: Ahoj Tomáš! V prvom rade asi pozdravím všetkých čitateľov tvojich stránok, takže čaute a poďme teda na to…Veru dlho predlho, takmer celých 8 rokov od albumu Ešte stále 🙂

A čo bolo toho dôvodom, že tak dlho?

Miro: Asi neustála zmena hudobníkov. U nás sa vystriedalo množstvo ľudí, kým sme dosiahli tú správnu chémiu. Tá našťastie momentálne funguje dokonale, takže ideme vpred a rýchlo!

Porozprávaj niečo o jeho prípravách (ako vznikali skladby, ktorí členovia sa na tom podieľali a tak) a trochu ho popíš vlastnými slovami?

Miro: V podstate skladby vznikali v priebehu tých ôsmych rokov a postupom času sa prepracovávali až do podoby, ktorá je na albume. Hudobný základ je postavený na niekoľkých variantoch. Buď hudbu prinesiem celú ja, alebo Maťo (gitarista), alebo jeden z nás strofy, alebo refrén a dorábame to celé v skúšobni. Poprípade máme text a v skúšobni spravíme hudbu, tam sa niekedy zamieša aj Miňo (spev). Aranžmány už potom robí celá kapela, keď je „normálna“ skúška, ale zase niektoré aranže vznikli pod producentskou taktovkou Sancheza v štúdiu. No a niekedy, ako v prípade Lipy, sa zatvoríme spolu s Miňom a kamošom Jackom doma a niečo vznikne 🙂
Popísať album je ťažké, v podstate ho berieme ako svoje dieťa, takže dobre sme ho nakŕmili a ako pôjde životom, to ukáže už čas… Ale predáva sa naozaj dobre, čo je fajn!

Ďalej som sa dopočul, že sa mala na ňom objaviť aj pieseň Starec a more. Prečo tam nakoniec nie je?

Miro:  Si dobre informovaný 🙂 Mala sa objaviť, ale Sanchez ju v štádiu nahrávania zavrhol. Autor hudby bol Slepo (klávesak) a bol aj poriadne nahnevaný, že sme ju dostatočne necvičili. O  konečnom vyradení však rozhodol producent. Nedalo sa hádať, povedal a bola fuč. No ale sľúbili sme Slepovi, že na ďalší album už niečím autorsky určite prispeje.  A ten text nakoniec skončil u môjho brata Braňa, ktorý je pesničkár a zhudobnil ho po svojom a možno je to aj tak dobre…

OK. Ako si mi už skôr naznačil, dielo vyniká tým, že každá pieseň je iná. Ale predsa, ak by si mal Radix charakterizovať niekomu, kto o vás ešte nepočul, ktorú skladbu by si mu odporučil?

Miro: Ja rozhodne všetky 🙂 Každá má niečo do seba. A keďže texty sú moje, je to ťažká otázka, v každom songu je kus mňa. Páčia sa mi všetky a som z tých umelcov, čo svoje výtvory počúvajú stále a na plné gule, najradšej v aute 🙂

Skús nejak pár vetami načrtnúť textovú stránku albumu…

Miro: Keď sa klasika pýtali, o čom sú jeho texty, odpovedal stručne a jednoducho: „o všetkom a o ničom“ 🙂 Myslím, že sa môžem k tomuto citátu pripojiť a súhlasiť. Som textár, robím to vyše 15 rokov, posledných cca desať aj profesionálne a som vždy prekvapený, čo o niektorom mojom texte povie ten, alebo onen interpret, ako si ho vysvetlí sám po svojom. A to sa mi páči. Texty Radixu vo svojom prapôvode sú o mne, o mojom vnútri a o tom, čo cítim, čo sa mi páči a čo zase nie. Ale napríklad Miňo si pri nich zase predstavuje niečo, čo je v ňom a to potom dáva von. No a ľudia, čo ich ďalej počúvajú, si ich zase vysvetlia po svojom. Je to krásne, keď za tebou príde fanúšik a povie ti, že to je fajn ten text o tom a o tom. No a ja sa len usmejem, poďakujem a viem, že ten človek povedal niečo, o čom ten text vôbec vo svojej podstate nie je 🙂 Ale preňho bol práve o tom! Neviem, či sa to dá pochopiť, ale riadim sa tým, že každý text je napísaný tak, aby si v ňom každý našiel svoj postoj, svoju dušu a svoj význam a zmysel… Robím texty často až troj-štvorzmyselne, mám rád čítanie medzi riadkami a aj v tých jednoduchších textoch, je ešte aj iný význam. Asi toľko by som o tom povedal v skratke 🙂

Chystá sa aj nejaký oficiálny videoklip?

Miro: Chystá, ale to je prekvapenie, takže si to zatiaľ nechám pre seba 🙂 Ale máte sa na čo tešiť, bude to poriadna pecka!

Čo si myslíš o súčasnom trende sťahovania hudby. Oplatí sa ešte vydávať CD?

Miro: Určite áno.  Stále sú ľudia, čo chcú mať doma originál. Bohužiaľ drvivá väčšina žije v ČR 🙂 Ale aj tu sa nájdu 🙂

K albumu pripravujete rozsiahle turné, ako sa vám to podarilo? (predsa mnohé kapely si v dnešných časoch nemôžu také niečo dovoliť).

Miro: Ani my si to nemôžeme dovoliť, je to risk. Vybavil som kluby, máme kamošov z dvoch ďalších kapiel (Jolanin RozpaRock a Minimálna trvanlivosť), čo nás sprevádzajú a zbierame si vstupné. Toto Tour nebude o zisku, bude o tom, dostať našu hudbu všade, dostať nový album aj tam, kde nás možno až tak nepoznajú. Aj keď postupom času dostávam echá zo všetkých miest, kde hráme, že sa ľudia tešia, že konečne prídeme, takže snáď bude vypredané. Som milo prekvapený, že reagujú aj lokálne rádiá a denníky, ktoré nás podporia rozhovormi a reklamou, čiže môžeme s prehľadom povedať, že máme aj nejakých mediálnych partnerov, je to super 🙂

Mohol by si povedať niečo o konečnej podobe turné? (Kto to zasponzoroval, nejaké tie miesta kde vystúpite a tak?)

Miro: Vytvorili sme spoluprácu s West Coast Choppers Slovakia a ideme do toho spolu, podporia nás rôzne a hlavne aj po šnúre… Môžeme povedať, že sa staneme hudobnou podobou tejto značky, čo si samozrejme veľmi vážime, lebo máme radi ten štýl. Zahráme aj na nejakých motozrazoch tento rok, bude toho určite viac, tešíme sa!
Mestá, kde nás môžete vidieť sú: Banská Bystrica, Skalica, Prešov, Humenné, Bratislava, Liptovský Mikuláš, Levice, Liberec, Plzeň, Ostrava, Praha a Brno.

kaprad

Tradičná otázka, aké sú záľuby a záujmy členov kapely mimo hudobnú oblasť?

Miro:Myslím, že všetci žijeme hudbou od rána do večera. Samozrejme aj s našimi polovičkami, rodinami a podobne…Miňo hrá hokej ešte.

Ty pochádzaš z hlavného mesta Slovenska. Aká je tamojšia scéna z tvojho pohľadu?

Miro:A vieš, že ani neviem… Moc sa o ňu nezaujímam… Raz za uhorský rok idem na koncert, ak hrajú nejakí kamoši. Ale inak riešim hlavne rodinu, priateľov a podobné veci…Chodím väčšinou iba na vlastné koncerty 🙂

Aký bol tvoj muzikantský príbeh? Čo ťa primälo k tomu stať sa muzikantom, kedy si prvýkrát chytil nejaký ten hudobný nástroj do ruky a ako nakoniec vznikli Radix?

Miro:Môj život je spätý s hudbou od malička, som z muzikantskej rodiny. Strýko je Vašo Patejdl, takže je mi súdené byť umelcom 🙂 A v podstate aj všetci Radixáci sme muzikanti od malička, sme chlapci z Petržalky, všetkých nás spája spoločná mladosť… S Jankom (bubeník) a Slepom sme priatelia odjakživa – škola, sídlisko. V podstate ja s Jankom sme kapelu aj založili (v r. 2000), v r. 2001 nám náš spoločný kamarát doviedol Miňa na spev a odvtedy je s nami. Slepa sme zavolali niekedy v r.2006 a Maťo je s nami od roku 2007. Miňo je so mnou stále odkedy prišiel. Janko raz odišiel a Slepo sa vracia pravidelne, už si z toho robíme srandu. No a Maťo od toho roku je s nami vlastne tiež bez prestávky. Hudobne každý z chalanov mal nejakú svoju kapelu. Janko so Slepom hrali v skupine Amalthea + Janko ešte bubnuje v Castaway, Slepo hral v Strygone a neviem kde ešte všade. Maťo mal zase Deposed Cross, všetko metalové nakladačky… Iba ja a Miňo máme len našu kapelku. Ale teraz už prakticky všetci až na Janka sme verní iba Radixu a snažíme sa to dostať čo najďalej. Maťo ešte zastáva aj rolu kapelného grafika, obal, webstránka a v podstate takmer všetko je jeho skvelá práca.

No ok, tak to bola posledná otázka. Ďakujem za rozhovor a poprosím o nejaký ten odkaz pre mojich čitateľov…

Miro:Tu sa mi vždy najskôr vynorí to známe: Milujte sa, množte sa 🙂 A k tomu ešte dodám, že Janko chce stříkat, ja mám rád brejle, Miňo chce obe Tweensky naraz, Maťo má hektolitre a u Slepa vlastne nikdy nevieme, čo chce, ale raz to určite zistíme 🙂 Čiže jednoducho, život je rokenrol, pite Jacka, nič iné a hotovo!
Ďakujem aj ja za rozhovor a rob ďalej to, čo robíš Tomáš!

Foto: Radix

Youtube odkaz:

Odkazy:
Oficiálny web: www.radixweb.sk 
Facebook: www.facebook.com/radixrock
Bandzone: www.bandzone.cz/radix

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.