Rozhovor s Joakimom Brodénom zo Sabaton zo dňa 1.6.2014

joak_profilPo menších problémoch Vám prinášame rozhovor s týmto sympatickým človekom. Od svojho založenia v roku 1999 sa Sabaton vypracovali na jednu z top kapiel súčasnej metalovej scény. Ich nový album Heroes je jasným dôkazom, že power metal nie je až tak vyčerpaný žáner, ako niektorí tvrdia. Dámy a páni – Joakim Broden.

Zdravím Joakim. Musím povedať, že napriek tomu, že  som vás pred tým moc nepočúval, rozhodol som sa siahnuť po Heroes a mám pocit, že je to jeden z najlepších power metalových albumov roka. Mohol by si povedať niečo o jeho prípravách a nahrávaní?

Joakim Brodén: Ahoj, som šťastný, že sa ti to páčilo! 🙂 Ako zvyčajne proces trvá nejakú dobu, ale z posledných 3 mesiacov, zvyčajne 12-16 dní patrí skladaniu predtým, než ideme do štúdia nahrávať. Album sme nahrávali približne 6 týždňov na začiatku tohto roka a bola to celkom zábava vidieť, ako rýchlo si náš nový gitarista poradil s gitarou.

A čo spomínaní nový členovia, podieľali sa nejak na tvorbe?

Joakim Brodén: Ako zvyčajne som napísal väčšinu muziky, ale skladba Soldier of 3 Armies bola napísaná s gitaristom Thobbem a Man of War s bubeníkom Hannesom.

Jednou z veci čo ma upútala je jeho originalita. Mnohé kapely v dnešných časoch začínajú vykrádať sami seba alebo známe legendy. Existuje nejaký špeciálny recept ako sa dá tomu vyhnúť?

Joakim Brodén: Ak mám byť úprimný, netuším. Proste robíme naše veci a snažíme sa zachovať identitu Sabatonu v hudbe bez  častého opakovania sa.

Ako vždy je aj na tomto albume zastúpená vaša klasická téma vojny, tentokrát z pohľadu jednotlivých osôb. Predsa nedá mi neopýtať sa. Nebojíš sa, že sa jedného dňa sa v tejto oblasti vyčerpáte? 🙂

Joakim Brodén: Haha 🙂 Aj keď teraz už nie je veľa vojen, stále je tu materiál 10 krát viac albumov, ako by sme mohli počas celej kariéry nahrať 😀

Príjemným prekvapením bola pre mňa aj balada, The Ballad of Bull. O čom konkrétne hovorí jej text?

Joakim Brodén: Je to skladba o austrálskom nosičovi, ktorý šiel priamo do bitky, kde boli prepadnutí americkí vojaci. Každý z nich zutekal, no on šiel 12 krát priamo do palebných línii a odnášal vojakov na svojich ramenách.

Ako bude vyzerať pripravované turné na podporu Heroes?

Joakim Brodén: Bude to dlhá šnúra, zdá sa že až do roku 2016.

Plánujete navštíviť aj nejaké miesta, kde ste ešte nehrali?

Joakim Brodén: Obzeráme sa po Južnej Amerike a nejaké miesta v Ázii, ktoré sme pred tým nenavštívili, tak držte palce aby sme to mohli nazvať svetové turné 🙂

Môžeme vás očakávať aj u nás na Slovensku?

Joakim Brodén: Samozrejme 🙂

Čo sa týka samotných skladieb, ešte pred vydaním CD  ste v  Čechách často hrávali skladbu Far from the Fame. Bola hrávaná aj inde?

Joakim Brodén: Hrali sme ju pred pár dňami vo Švédsku a v Bratislave, počas posledného turné.

Na ktoré ďalšie kúsky z Heroes sa môžeme tešiť na vašich koncertoch, okrem vyššie spomínanej? Mňa osobne by potešili hlavne Smoking Snakes, alebo spomínaná balada The Ballad of Bull.

Joakim Brodén: Ešte neviem, songy, ktoré sú populárne u fanúšikov sa budú hrať. Ešte je skoro o tom hovoriť  🙂

sabatons_kapela

Čomu sa venujú členovia Sabatonu vo voľnom čase? (záľuby, záujmy)

Joakim Brodén: Od piva po históriu a muziku, ale je to rôzne.

Ako vyzerá bežný deň Joakima Brodena?

Joakim Brodén: Nemám normálne dni, za ktoré by som bol vďačný. Ak by bol každý deň taký istý, nebavilo by ma to.

Čo sa týka vašich bývalých členov, si s nimi v kontakte?

Joakim Brodén: Samozrejme, do miery ako je to možné, od kedy často cestujeme zriedkakedy vidím svoju priateľku a rodinu, ktorí sú mojou najvyššou prioritou.

Bolo by reálne niekedy do budúcnosti spoločné vystúpenie Sabatonu a Civil War?

Joakim Brodén: Už veľmi nekoncertujú, ale nevidím dôvod prečo nie.

Tak to bola moja posledná otázka. Ďakujem za rozhovor, prajem všetko dobré a ako tradične poprosím o odkaz pre slovenských fanúšikov.

Joakim Brodén: Pivo prosím 🙂

Foto: Promo Sabaton

Za spoluprácu ďakujem Terezke Kašiakovej 🙂

Youtube sample:

Oficialne linky:
Oficialný web: http://www.sabaton.net/
Facebook: https://www.facebook.com/sabaton

Páčil sa ti tento článok?
  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.