Tieto fakty o kapele Amorphis poznajú len skutoční fanúšici

amorphis kapela 2023
Metalová kapela Amorphis patrí medzi najznámejšie a najpopulárnejšie fínske hudobné telesá. Od roku 1990 zásobujú ľudí na celom svete svojou skvelou, melancholicky orientovanou muzikou.

amorphis kapela 2023

Vedeli ste že:

Amorphis vznikli priamo v hlavnom meste Fínska – Helsinkách.

Názov pochádza z gréckeho slova „amorfus“, čo znamená neforemný.

V súčasnosti už tam hrajú iba traja ľudia, ktorí si pamätajú pôvodnú zostavu, a to gitaristi Esa Holopainen, Tomi Koivusaari a bubeník – klávesák Jan Rechberger.

Zakladajúcimi členmi boli Jan Rechberger a Esa Holopainen. Obaja predtým hrali vo formácii Violent Solution.

Medzi hlavné zdroje ich textov patrí fínsky národný epos Kalevala – je to akási zbierka ľudových príbehov Fínov a Karelov.

Zatiaľ spievajú takmer výlučne po anglicky. Jedinou výnimkou bola skladba k filmu Menolippu Mombasaan. Išlo o coververziu fínskeho popového hitu Kuusamo.

Je to prvá kapela, ktorá bola pridaná do hádam najpopulárnejšej internetovej metalovej encyklopédie The Metal Archives.

amorphis koncerty slovensko 2023

Amorphis/Solstafir/Lost Society – Halo European Tour 2023; 9.11.2023; Collosseum Club – Košice

Tvorba

Ich prvé demo vzniklo presne 4. januára a málo názov Disment of Soul. Dohľad nad jeho nahrávaním mal dobre známy Timo Tolkki. Muzika bola mierne odlišná od toho, čo hrajú teraz. Bol to old school death metal.

Plnohodnotný debutový album The Karelian Isthmus vypustili do sveta v roku 1992. Vydali ho pod vydavateľstvom Relapse Records, s ktorým spolupracovali do roku 2001.

Avšak tento rok v júni Relapse vydali v limitovanej edícii ich druhú platňu Tales from the Thousand Lakes (pôvodne z roku 1994). Spomínaná nahrávka bola zaujímavá aj tým, že to bol prvý nosič na ktorom použili aj čisté vokály.

Poslednou platňou pod Relapse Records bola Am Universum.

Medzi Relapse a Nuclear Blast krátko spolupracovali ešte s labelom EMI. Ten im vydal počin Far from the Sun (2003).

Jeho nasledovníkom bola platňa Eclipse v roku 2006. Okrem toho, že to bol debut pod hlavičkou gigantu Nucelar Blast, bol významný aj iným spôsobom. Prvýkrát sa na ňom predstavil aktuálny spevák Tomi Joutsen.

Ten v roku 2007 v rozhovore pre slovenský (bohužiaľ už zaniknutý) časopis Rock Planet o svojom príchode do kapely povedal:

  1. ,,Bolo to obrovské prekvapenie. Nikdy som si ani len nepomyslel, že sa raz môžem stať spevákom Amorphisu., pretože som im ani neposlal demo, alebo niečo podobné. Stalo sa to úplne náhodne. Bola to pre mňa veľká vec, pretože som bol ich zažratým fanúšikom. Samozrejme, aj teraz im fandím. 😊. Dlhé roky som hrával v lokálnych kapelách, ale Amorphis boli pre mňa niečím úplne iným. Prvýkrát som koncertoval mimo Fínska“.

Svojho predchodcu Pasiho Koskinena okomentoval nasledovne:

  1. ,,Pasi bol veľkolepou osobnosťou, skutočným lídrom so zmyslom pre nádhernú lyriku v testoch. Mnohokrát som ho videl naživo na javisku a bol to pre mňa nezabudnuteľný zážitok.”

Rok 2007 bol pre Amorphis taktiež významný. Vtedy vypustili do sveta album Silent Waters a na jeho podporu absolvovali turné po Severnej Amerike.

V roku 2015 vyšla aj oficiálna biografia Amorphis. Jej autorom je Markus Laakso. Pôvodne bola k dispozícii len vo fínčine, neskôr bola preložená do angličtiny a nemčiny.

V apríli 2021 gitarista Esa vydal svoj prvý sólo album Silver Lake by Esa Holopainen.

Rok nato vydali pätnásty počin Halo.

Foto: Cecil, CC BY-SA 3.0, Wikimedia

Citáty: 1.,2. Rock Planet 2007

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *