GRAILS (USA); 6.10.2023; Pink Whale – Bratislava

Nu Sound Of uvádza – Grails na inštrumentálnych vlnách Dunaja

Tak toto bude ozajstná zvuková chuťovka. Do Bratislavy zavíta 6. októbra americká inštrumentálna skupina Grails, ktorej skladby sú prepletenou sieťou žánrov post rock, space rock, prog rock. Pätica z Portlandu vystúpi na Pink Whale v rámci série Nu Sound Of (uskutočnené koncerty Sun Kil Moon, Soft Moon, v lete pripravené vystúpenie Emma Ruth Rundle a ďalšie už čoskoro oznámime). Pôjde o ich prvé európske turné po štyroch rokoch, po ktorom pripravujú vydanie nového albumu.

Americká skupina Grails z Portlandu pracuje s inštrumentálnymi plochami v podobnom prejave ako
Godspeed You! Black Emperor, Mono, Russian Circles. Sú však nezameniteľní a mimo všetkých žánrových škatuliek, keďže si vytvorili unikátny zvuk v bohatých inštrumentálnych plochách spájajúcich gitary so syntetizátormi. Každým albumom ďalej posúvajú atmosféru kinematickej inštrumentálnej hudby. Súvisí to s ich obľubou v zbieraní vinylových platní, záujem o filmové soundtracky aj o progresívny rock z rôznych častí Európy.

Spomenúť treba prelomový album Deep Politics z roku 2011, na ktorom rozvinuli koncept tzv. hudby do špiónskych filmov. Inšpirovali sa pri tom rôznymi obskúrnymi kapelami z undergroundového podhubia, rovnako aj hudbou z talianskych hororov. Grails vydávajú hudbu na známom labeli Temporary Residence. Na poslednom albume Chalice Hymnal vytvorili predstavu, ako by mohla znieť hudba k politickému thrilleru s noirovou náladou – v kombinácii morriconovských motívov až s badalamentským posúvaním deja.

Predovšetkým sa chcú vymedziť z klišé inštrumentálnej hudby, hľadať nové zvukové teritóriá a zároveň si ctiť inšpirácie z minulosti. Grails sa pomaly pripravujú na vydanie novej dosky, ktorá opäť preskúma možnosti inštrumentálnej tvorby.

Pätica amerických hudobníkov príde do Európy prvýkrát od roku 2019. Ich koncerty sú v našom regióne stále vzácnosťou, preto je radostnou správou, že prijali pozvanie do Bratislavy na koncertnú edíciu Nu Sound Of, kde už zahrali The Soft Moon, The Sun Kil Moon a už onedlho zahrá aj Emma Ruth Rundle. Grails vystúpia 06. októbra 2023 na Pink Whale.

Informácie:
Grails (USA) – Nu Sound Of…; 06. 10. 2023; Pink Whale (Dvořákovo nábrežie – Staré mesto), Bratislava

https://www.youtube.com/watch?v=_UdwLShG2qA
https://www.youtube.com/watch?v=jxZaEoBoNlY

Vstupenky:
https://tootoot.fm/sk/events/64770e19a2ec3d0e0c29f0a0

gralis koncert bratislava 2023

Tlačová správa