Orphaned Land – A Heaven Your May Create Tour 2024; 20.9.2024-22.9.2024; Praha, Bratislava

Orphaned Land zavítajú do našich končín už túto jeseň

Odkedy sa u nás predstavili izraelskí ORPHANED LAND ubehlo už niekoľko rokov. Medzitým kapela oslávila krásne 30. výročie existencie – teraz je to už 33 rokov od ich vzniku – a ich najprelomovejší album Mabool tento rok oslavuje dvadsiate narodeniny. Naposledy, keď mali k nám prísť to pokazil covid a vojna v Izreali. Museli sme si návrat preto počkať o niečo dlhšie, ale oplatilo sa.

Skupina Orphaned Land je jednou z tých, ktoré nesmú chýbať v playliste žiadneho fanúšika orientálneho metalu. Ani všeobecne nie sú na poli metalu neznámym pojmom. Každá jedna ich skladba v sebe ukrýva aj hlbšie myšlienky a prinúti človeka zamyslieť sa nad tým, čo sa deje celkovo vo svete, ale hlavne v krajine odkiaľ pätica Kobi Farhi (spev), Uri Zelcha (basgitara), Matan Shmuely (bicie, perkúsie), Chen Balbus (gitara, klávesy, saz, oud, sprievodné vokály, zvonkohra) a Idan Amsalem (gitara, bouzouki, sprievodné vokály) pochádzajú.

Ich tvorba sa tematicky zaoberá kultúrou, náboženstvom stredného východu a všeobecným šírením mierového posolstva (V roku 2012 dokonca vznikla online petícia na presvedčenie komisie na udeľovanie Nobelových cien, aby za rok 2013 dostali Nobelovú cenu za mier Orphaned Land. Túto petíciu podporilo aj ich vydavateľstvo Century Media Records.).

Like Orpheus

Počas svojej doterajšej kariéry zaznamenali už niekoľko významných úspechov, súčasťou ktorých bolo aj získanie hneď niekoľkých ocenení. Napríklad v roku 2014 získali cenu Metal Hammer ako Global Metal Band Of The Year. V roku 2018 vyhrali cenu na Progressive Music Awards v Londýne v kategórii Video Of The Year za video ku skladbe Like Orpheus.

Pri tvorbe tohto klipu sa inšpirovali skutočným príbehom moslimky, ktorej fotografia s Nergalom z Behemoth sa stala virálnou a spôsobila, že jej rodičia jej zakázali akýkoľvek styk so svetom metalu. Vo videu vidíme židovského chlapca a moslimské dievča ako sa tajne vytrácajú na koncert Kreatoru.

V júni 2021 oslávili 30 rokov existencie odohraním koncertu v najväčšej izraelskej koncertnej hale Heichal HaTarbut, čím sa stali prvou metalovou kapelou, ktorá v danej hale kedy hrala. Koncertu sa zúčastnilo 2400 ľudí, a to aj napriek vtedy platným obmedzeniam spôsobeným pandémiou. Súčasťou vystúpenia bolo aj to, že s nimi hral štyridsaťpäťčlenný otrchester Israel Chamber Opera Orchestra.

Všetko bolo vysielané cez livestream a v decembri minulého roka to vydali ako hudobný a video album s názvom A Heaven You May Create – ako sa teraz nazýva aj ich aktuálne turné. Pri príležitosti osláv 10. decembra 2021 vydali aj box set, ktorého obsahom bolo ich všetkých šesť štúdiových albumov (Sahara, El Norra Allila, Mabool, The Never Ending Way Of ORWarriOR, All Is One, Unsung Prophets & Dead Messiahs) aj spolu s bonusmi. Set nazvali 30 Years of Oriental Metal – Anniversary Album Collection.

Tešia sa obrovskej popularite v arabských a moslimských krajinách, nakoľko sa snažia šíriť posolstvo mieru na blízkom východe a vo svete vôbec, spájať ľudí bez rozdielu rasy, stierajú hranice medzi náboženstvami. Ich odkaz pre všetkých je jasný: Ľudia by mali byť súdení podľa toho aké majú srdce a podľa vnútornej úprimnosti, a nie podľa ich náboženského presvedčenia. Vo svojej hudbe kombinujú prvky heavy a progresívneho metalu s orientálnou, arabskou hudbou a s prvkami tradičnej izraelskej hudby.

V septembri Praha a Bratislava vďaka ORPHANED LAND zažije hudobný multikultúrny večer, plný skvelej orientálnej, arabskej a blízkovýchodnej hudby v kombinácii s výbornou metalovou hudbou. Nepôjde len o úžasný hudobný zážitok, ale aj o duchovný rozmer, nakoľko táto legenda, zvlášť jej líder, charizmaticky Kobi Farhi, šíria na ich koncertoch posolstvo mieru vo svete, snažia sa spájať ľudí bez rozdielu rasy a stierajú hranice medzi náboženstvami.

Ich koncerty sú vždy nezabudnuteľným kultúrnym a duchovným zážitkom.

Ako support tejto skvelej stálice svetovej metalovej scény vystúpia dve kapely

Prvou z nich sú Švajčiari Science Of Disorder. Táto skupina vzišla zo zvyškov thrashmetalových Soulless, ale už sa v tvorbe vzdialili od pôvodného konceptu. Sami svoju hudbu definujú ako mix old school metalu s ťažkým švédskym zvukom. Rozhodne u nich ale počuť aj aspoň malý vplyv moderného metalu a podľa konkrétneho žánru je ich možné zaradiť niekde medzi death metal a metalcore.

Zatiaľ majú na konte tri albumy, z ktorých posledný Apoptose vydali v roku 2022. Na ich debute Heart, Blood and Tears… im ako bubeník vypomohol Kevin Talley známy zo Suffocation, Dying Fetus či Six Feet Under.

Samotná skupina si už strihla turné s hneď niekoľkými velikánmi ako Megadeth, Entombed, Septicflesh alebo Bullet For My Valentine.

Druhým supportom sú naši maďarskí susedia A Nest Of Plagues. S rokom vzniku 2014 sú v tejto trojici existenčne najmladší, ale kvalitovo rozhodne nezaostávajú za zvyškom kapiel. O tom svedčí napríklad aj ich spolupráca s Lenou Scissorhands, speváčkou Infected Rain.

Štýlovo sú zmesou groove metalu s metalcorom a deathcorom, čom sa podľa ich vlastných slov ,,snažia vysporiadať s emocionálnou zložkou mysle, s ktorou každý z nás musí bojovať.“

Pokiaľ ste doteraz nemali plány na jesenné kolo koncertnej sezóny, tak už teraz viete o jednom skvelom type na ne.

Termíny

20.9.2024; Praha – Futurum Music Bar

orphaned land praha koncert 2024

https://www.facebook.com/events/2167315193620597

22.9.2024; Bratislava – Randal Club – live&wild rock’n’roll music club

orphaned land bratislava koncert 2024

https://www.facebook.com/events/725987642993534