Last Chance, Floating Debris, Apotasy, Meredith, Insane, 7.9.2013 Klub Colloseum Košice

Na túto viac-menej metalcorovu akciu som sa vopred tešil hlavne kvôli kapelke Insane, ktorých piesne mi boli známe už pred ich vystúpením. A taktiež ma zaujímala naša slovenská scéna v tomto hudobnom žánri.

Insane Košice Collosseum

Ešte pred samotným koncertom sme si sadli s kamošom v čajovni prehodiť pár slov a správne sa naladiť na metalove šialenstvo, ktoré nás čakalo. Ku klubu sme dorazili tesne pred 17:00 a tak sme krátili čas kecaním s bandou deciek kým nás pustili dnu.

Ako sme vstúpili, hneď prvé čo ma prekvapilo, bola celkom slušná účasť na tak pomerne malý klub. Väčšina z nich to boli tínedžeri s vekom okolo 15 rokov, čo je typické pre fanúšikov tejto muziky.

Úvod

Koncert odštartovala mladá Popradská kapelka LAST CHANCE (metal hard core). Aj keď bol miestami vocal trochu nevýrazný, celkovú atmosféru zlepšovali niektoré dobré sólové vyhrávky. Sem tam sa spevák snažil o pár vtipných slov, inak vôbec nezdržovali a drvili pieseň po piesni, keďže začali s opozdením. Ich vystúpenie patrilo medzi tie slabšie články tohto večera, dokázali však navodiť prvé náznaky šialenstva u publika…

To pravé sa však rozprúdilo s nástupom domácej, zrejme ešte tínedžerskej kapely FLOATING DEBRIS (metalcore). Energické poskakovanie sa rýchlo prenieslo z pódia na už početnejšie publikum a pogo na seba nenechalo dlho čakať.

Predvádzanie mladučkého screamera bolo veľmi sebaisté. Osobne si však myslím, že to tak bolo, pretože vystupoval na domácej pôde. Na ich hudbe som totiž nenašiel nič zaujímavé. Ako dodal kamoš, že síce nie je ich tvorba zatiaľ kvalitná, ale verím, že účasť na takomto koncerte a zábava fanúšikov ich bude motivovať k zlepšovaniu sa…

Ide do tuhého

Prvý vrchol večera prišiel v podaní Bánovskej skupiny APOTASY (melodic metal). Väčšina metalcorových fanúšikov sa stiahla do úzadia a niekoľký z nás tam čakali kým sa doladia nástroje. Čakanie sa vyplatilo, pretože zvuk znel celkom kvalitne. Ich členovia odetí v čiernom pripomínali chlapcov z Metallici a to nielen oblečením, ale aj talentom. Vynikajúce a dlhé inštrumentálne sekcie a sóla vytvárali spolu s temným vocalom nezabudnuteľnú, trochu deathmetalovú atmosféru.

Zahrali aj pár coverov notoricky známych piesní ako Ace of Spades od Motorheadu , Battery od Metallici (chlapec v tričku Master Of Puppets len tak čumel 🙂 ) a na záver ešte jeden cover Motorheadu, tentoraz piesne Overkill. Vystúpenie tohto zoskupenia som si užil a hodnotím ho veľmi kladne za svieže nápady a naozaj kvalitnú muziku. Verím, že o nich budeme ešte počuť…

Fanúšikovia metalcoru sa znova nahrnuli pred pódium a privítali domáce zoskupenie MEREDITH (metal metalcore), ktoré si už stihlo zahrať po boku takých kapiel ako Helloween či Alkehol.

Narozdiel od prvých dvoch vystupujúcich, mali oveľa prepracovanejšiu muziku. Najviac by som chcel vyzdvihnúť výkon speváka, ktorý perfektne zvládal prechody zo screamu do spevu. Jeho slová a hecovanie publika sa mi zdali síce dosť excentrické vzhľadom na postavenie kapely, ale za jeho výkon mu to odpustíme. Vystúpenie patrilo k tým lepším. Ich nasadenie znova oživilo atmosféru a pripravilo ľudí na hlavnú hviezdu večera…

Zlatý klinec večera

Druhý vrchol tohto večera a zároveň najväčšie šialenstvo priniesla so sebou legenda metalcorovej scény z Maďarska, priamo z hlavného mesta Budapešť, kapela INSANE (metal/ melodic metalcore). Toto bol ich v poradí  druhý koncert v metropole východu.

Keďže hrajú už od roku 1999 a majú na konte niekoľko albumov a LP, očakávania boli veľké. Najprv sa spustilo intro The Light At The End Of The Tunnel a hneď vzápätí sa na nás vyrútili s úvodnými tónmi skladby Concord The World a rozprúdili tak neviazané a šialené peklo.

Z nového albumu zazneli taktiež piesne: Lighthouse alebo These Are The Ones, ktorá sa mi páčila najviac. Zábava pod pódiom dosiahla svoj vrchol, takže som sa musel kúsok stiahnuť, aby som mohol sledovať čo sa deje. Mladí fanúšikovia vo vytržení, liezli na pódium a zoskakovali dolu znova a znova.

Keď to už bassákovi liezlo na nervy, občas ich sám popostrčil. K zraneniam našťastie nedošlo, max. iba k menším, hlavne u jedného zanietenca. Samotní muzikanti si to užívali, keďže vedeli že je to ich posledný koncert v tomto roku a podali tak neskutočný výkon. Na koniec sa s vďakou rozlúčili a prešli na iný druh zábavy 🙂 Určite by so mnou súhlasili všetci, keď poviem že si potvrdili svoju veľkosť a pripravili nám tak nezabudnuteľný zážitok…

Konečný verdikt

Atmosféra v Colloseu bola ako vždy vyborná a preto pridáva na celkovom dojme. Nepatrím síce k veľkým vyznávačom metalcoru a pod. ale mám pocit, že sa tento štýl začína u nás pomaly presadzovať a táto akcia sa maličkými písmenami zapísala do histórie tejto muziky v našich končinách…. 🙂

Titulná foto: Reprofoto Youtube/CollosseumMusicPub

One thought on “Last Chance, Floating Debris, Apotasy, Meredith, Insane, 7.9.2013 Klub Colloseum Košice”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *