Dark Angels – Bittersweet Devotion

Dark Angels - Bitterwseet DevotionČeská metalová kapela Dark Angels vydala v tomto roku svoj nový počin s názvom Bittersweet Devotion. Je to ich tretí radový album v poradí, celkovo obsahuje 8 stôp.

Hudobne by som jeho obsah charakterizoval ako moderný heavy metal s gotickými a doomovými prvkami. Treba povedať, že pred zrodením tejto nahrávky Dark Angels vymenili speváčku Evu Markvartovú za nového frontmana Radka Popela. Bol to pomerne riskantný ťah, no myslím si, že im perfektne vyšiel a s touto zmenou skupina získala svoju novú tvár. Dve pesničky z Bittersweet Devotion sú aj na predchádzajúcom EP Forever & Ever, ktoré naspievala ešte predošlá vokalistka.

Po porovnaní som sa utvrdil v tom, že v mužskom vokálnom prevedení sa mi páčia oveľa viac. Spevák tu ukázal svoju nádhernú farbu hlasu a predviedol sa v rôznych polohách. Od čistého spevu, cez drive až po extrémne vokály – tie najviac vynikli v piesni It’s Time to Go. Poslucháči môžu na celej nahrávke vnímať zaujímavé nápady, popretkávané príjemnými nevtieravými melódiami, zo skladieb cítiť sviežosť. Azda najviac sa mi dokázala vryť pod kožu strhujúca rýchla skladba Fear Kills me, ktorá ako jediná výraznejšie vyčnieva nad ostatnými. Rád by som spomenul aj Morning Shadows s pomalou slohou a svižným refrénom.

Zaujme tiež Insanity Within a Dream s rýchlym dvojkopákom a miernejším rytmom, refrén je vhodne podfarbený gitarovou vyhrávkou. Rezké tempo ponúkne ešte skladba Angels never Die, milovníci stredných a pomalších vôd so zádumčivou atmosférou si prídu na svoje v Empty Sun, It’s Time to Go či záverečnej Bittersweet. Menší problém som spočiatku mal s gotickými klávesmi, ktoré na mňa pôsobili rušivo. Po viacerých posluchoch som si však na ne dokázal zvyknúť a už mi do hudby zapadajú.

Celý tento počin je podľa mňa skvele vyvážený, neobsahuje žiadnu slabú pieseň a vytvára kompaktný celok. Drobný nedostatok vidím v jeho dĺžke, 34 minút sa mi na plnohodnotné „dlhohrajúce“ CD zdá predsa len trochu málo. Napriek tomu podľa mňa ide o veľmi dobrý album a som dosť zvedavý na jeho nasledovníka. Ja osobne sa z každej takejto nadžánrovej hudby v rámci metalu veľmi teším. A keď ide o domácu scénu, tak sa teším ešte viac. Vrelo odporúčam! 🙂

Lineup:

 • Radek Popel – spev
 • Václav Votruba – gitara
 • Jakub Vondrka – gitara
 • Petra Došková – kláves
 • Vlasta Zahradník – basová gitara
 • Radovan Fiala – bicie

Tracklist:

 1. My Dark World
 2. Empty Sun
 3. Fear Kills me
 4. It’s Time to Go
 5. Angels never Die
 6. Morning Shadows
 7. Insanity Within a Dream
 8. Bittersweet

Rok vydania: 2013

Vydavateľstvo: InMotion agency

Youtube ukážka:

Linky:
https://www.facebook.com/darkangelscz/?fref=ts
https://darkangels-map.bandcamp.com/
http://bandzone.cz/darkangels

Hodnotenie: 4,5

2 thoughts on “Dark Angels – Bittersweet Devotion”

  1. Som rád, že sa páči, podľa mňa to je veľká vec. Uvidíme, čo prinesie ďalší album, možno to ešte vyšperkujú viacej 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *