Kapela Drom uctívá Mezinárodní den Romů tematickým emocionálním klipem

Milo jiro pal tute rovel (romsky: mé srdce pro tebe pláče)

8.4.2020

Videoklipem ke skladbě Ostny v dlani si připomíná deset let své existence liberecká postmetalová kapela Drom. Klip se dotýká romského holokaustu a tematicky vychází z poslední dlouhohrající desky kapely s názvem Tady bůh není!, která byla mimo jiné oceněna cenou hudební kritiky Břitva za nejlepší album roku.

Drom - Ostny v dlani

„Téma holokaustu českých Romů bylo už tolikrát zpochybněno a zneužito k politickým účelům. Jako kapela jsme prostě nechtěli přihlížet tomu, jak se tady přepisuje minulost,“  přibližuje kytarista kapely Charlie koncept alba i klipu.

„Důležitou součástí desky byla její historická přesnost, která stála na celoživotní práci historiků Ctibora Nečase a Markuse</em Papeho. Prostřednictvím videa jsme zase chtěli předat určitou emoci, a to se myslím povedlo“ doplňuje kytarista Drom.

Videoklip začíná smrtí dvou sourozenců v plynové komoře, stávají se z nich nemrtvé přízraky, takzvaní mulové. Ti na sebe berou lidskou nebo zvířecí podobu, bloudí naším světema straší ostatní lidi. Romská mytologie smrti je velmi fascinující a komplexní.“ vysvětlil kameraman Jan Škop, který stojí i za námětem klipu.

Důležitým aspektem při vzniku videa bylo zapojení romské komunity z vyloučených oblastí, jako jsou Předlice v Ústí nad Labem. Štáb se vydal osobně do ulic a oslovoval místní obyvatele, zda by si chtěli v klipu zahrát. Reakce byli přátelské, zvali tvůrce k sobě domů a během jednoho dne byli domluvení všichni herci a herečky.

„Upřímně, když mě Honza s projektem oslovil, tak jsem kapelu Drom vůbec neznal, ale cítil jsem z něj, že to video potřebuje natočit. Párkrát jsme se potkali v nonstopu na Žižkově a dali koncept klipu dohromady.

Je třeba uctivě poděkovat všem dětem, které jsou ve videoklipu, za výdrž a odhodlání, hlavně Melise, Tamaře a Rudovi.“ dodává režisér videoklipu David Mencl.

Ten je známý svými dlouhými nekonvenčními videoklipy pro Kieslowski, Kittchena nebo Tata Bojs, a i tentokrát přesáhla stopáž osm minut.

Video vychází symbolicky 8. dubna – tedy na Mezinárodní na den Romů.

Kanály kapely: www.darkdrom.com, www.drom.bandcamp.com

Zdroj: Anežka Nováková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *