Tomáš Sklenář, Mayo Petranin (Symphonity) – ,,Pre kompletizáciu diela bolo potrebné podrobne naštudovať jednotlivé historické pramene…”

symphonity kapela 2022S kapelou Symphonity ste sa mohli stretnúť napr. na koncertoch s Freedom Call a Visions of Atlantis (2019). V histórii u nich pôsobili ľudia, ako Olaf Hayer, Herbie Langhans a podobne. V súčasnosti v ich zostave nájdeme ľudí z Ukrajiny, Švédska a, samozrejme, aj zo Slovenska. Nedávno vydali nový album Marco Polo: The Metal Soundtrack. Prečo práve Marco Polo? Kde budú najbližšie vystupovať? Vyrazia si aj do zahraničia? Aj na tieto otázky odpovedali basák Tomáš Sklenář a spevák Mayo Petranin (známy napr. z Castaway).

Zdravím oboch. Nedávno uzrel svetlo sveta už tretí album Symphonity, Marco Polo: The Metal Soundtrack. Prvá otázka bude nasledovná. Čím vás tak zaujal Marco Polo?

Tomáš: Nazdar! Nevím, zda nás zaujal přímo Marco Polo jako postava. Spíše nás inspiroval jeho příběh a představa jeho hudebního ztvárnění a možnost využít pestré hudební nástroje.

Kedy ste začali pripravovať album a ako prebiehalo nahrávanie?

Tomáš: První nápady vznikly již v roce 2017. Pracovali jsme postupně na jednotlivých písních, z nichž některé vycházely průběžně jako singly a po zhruba čtyřech letech jsme došli do stadia, kdy bylo hotové celé album.

Nahrávání probíhalo individuálně, každý si v podstatě řešit svůj vlastní nástroj/part. Až když jsme měli všechno posbírané dohromady, posílali jsme nahrávky do slavných Finnvox Studios, kde vznikal finální zvuk.

Epic

Mayo, pre teba je to prvý album v zostave Symphonity. Aký je to pocit?

Mayo: Už v ranných fázach, od prvých skladieb, ktoré nám Libor začal postupne servírovať sme tušili, že sa rodí niečo veľkolepé a výnimočné. Prakticky sme úplne obišli fázu tvorby demo verzií a priamo sme sa pustili do písania celého albumu. Niektoré spevové linky sa upravili, niektoré sa málinko prepracovali, aby to sedelo do celkovej atmosféry skladieb.

Kúsok po kúsku sme tak skladali puzzle do aktuálneho jednotného monolitu. Veľmi vzrušujúca, no zároveň zodpovedná činnosť. Vo výsledku sa ale dostavil pocit zadosťučinenia a tvrdá, priam bádateľská práca sa vyplatila.

Podieľal si sa aj ty na príprave?

Mayo: Môj vklad spočíval, ako som už vyššie uviedol, v tvorbe vokálnych liniek a prispel som aj niekoľkými textami. Okrem toho sa živo diskutovalo o aranžmánoch, vrstvách a podobne, skrátka typický proces tvorby, s tým rozdielom, že nie spoločne v štúdiu resp. v skúšobni, ale vďaka internetu sme si vymieňali nápady na diaľku.

Čo ty a história? Poznal si Marcov príbeh?

Mayo: Tak samozrejme, nejaké základné vedomosti som mal či už zo školy alebo z dostupnej literatúry. Pre kompletizáciu diela bolo potrebné podrobne naštudovať jednotlivé historické pramene, miesta a udalosti, aby sme sa držali reálnej predlohy, a nie nejakej našej fantázie.

Znovu som si preto pozrel celý seriál z 80. rokov talianskej produkcie a aj niektoré diely nového moderného spracovania. A taktiež sme prelúskali dostupné údaje z internetu.

Súčasťou všetkých skladieb na albume je aj rozprávač. Kto to je?

Tomáš: Vypravěč se jmenuje Peter Baker. Hledali jsme rodilého mluvčího s pěknou barvu hlasu a Peter přesně splnil naše očekávání. Spolupráce s ním byla skvělá a bezproblémová, je to opravdový profík.

Koncerty

Ako to vyzerá s koncertmi kapely – kde budete najbližšie hrať?

Tomáš: Jsme moc rádi, že se nám podařilo dostat na anglický Power Metal Quest Fest, kde budeme vystupovat v podstatě jako hlavní kapela. To je taková naše velká meta v tomto roce.

Plánujete aj Slovensko, prípadne ďalšie krajiny?

Mayo: Nie len Slovensko, ale v rámci plánovaného turné a promo kampane by sme radi navštívili čo najviac krajín, ak to bude možné. Nejaké termíny už máme, ale mnohé sa ešte pilujú a smerujú skôr na rok 2023.

symphonity logo 2022

Kapela Symphonity

Ja osobne som videl Symphonity v 2019-tom v KE na koncerte s Freedom Call a Visions of Atlantis. Vtedy ste ešte mali druhého speváka – Taliana Antonia Abateho. Prečo vlastne došlo k jeho nahradeniu?

Tomáš: Důvodů bylo více, ale hlavním bylo to, že v momentě, kdy se naskytla možnost jet na turné, tak nás Antonio překvapil s tím, že na něj nepojede. To byla poslední kapka, a proto jsme se rozhodli s ním dále nepokračovat.

Ako ste sa vlastne dali dokopy s Konstantinom Naumenkom?

Mayo: Tu sa priznám, že som zasiahol do chodu udalostí ja. S Kosťom sa poznáme cez vzájomné účinkovanie na jednom medzinárodnom metal opera projekte ALDARIA. Tam sme mali spoločný duet v jednom zo songov. Následne sa naše cesty osobne skrížili na koncerte v ČR, kedy bol ešte súčasťou poľského zoskupenia TITANIUM.

Vďaka týmto udalostiam sme ostali v permanentnom kontakte. Keď nastala situácia, že Antonio sa s nami rozhodol už nespolupracovať, tak bol Kosťa jednou z možností, ktorú sa podarilo zdarne zrealizovať.

Kosťa je bezproblémový spolupracovník s dobrými hudobnými nápadmi a fantastickým hlasom. Skvele nám to funguje aj naživo.

Keďže bohužiaľ sa v jeho rodnej krajine bojuje. Nebude problém s fungovaním kapely?

Tomáš: Nebude. Situaci samozřejmě sledujeme a pokud to bude jen trochu možné, budeme moc rádi, když s námi Konstantin odjede všechny koncerty. Pokud to nebude možné, budeme se muset zařídit jinak. Moc bychom si přáli, aby na Ukrajině zavládl co nejdříve mír.

A od minulého roku máte aj stáleho klávesaka – Švéda Johannesa Frykholma. Povedzte niečo o ňom.

Tomáš: Johannes je skvělý mladý muzikant. Výborně ovládá svůj nástroj, je schopný skládat i zpívat doprovodné vokály, miluje power metal, ale má přehled i o jiných žánrech. Je to pohodový člověk, který vnesl do našich řad svěží mladý vítr.

Bude sa objavovať aj na koncertoch?

Tomáš: Určitě, není důvod, aby se na nich neobjevoval.

Hudobná história

Otázka pre Maya – keďže tvoji Castaway sú už nejaký ten čas na plne aktívni. Nebude pre teba problém stíhať obe kapely?

Mayo: Ono to s tými koncertnými aktivitami zase nie je nijak husté. Je pravda, že tento rok má CASTAWAY viac aktivít, ale nie je to nič, čo by sa nedalo zladiť s kalendárom SYMPHONITY.

Pokiaľ by náhodou nejaké akcie kolidovali, napríklad v rámci turné, tak pochopiteľne má prednosť SYMPHONITY. Našťastie, doteraz takýchto podujatí nebolo veľa a vždy sa nám to podarilo vyriešiť k obojstrannej spokojnosti.

Skúste obaja vyrozprávať svoje hudobné príbehy. Ako ste začali s muzikou, prvé kapely a ako ste sa dostali tam, kde ste teraz?

Tomáš: Na basu jsem začal hrát v 16ti letech. Prošel jsem několika lokálními kapelami, sbíral zkušenosti, začal se víc zajímat o nástroj a vzdělávat se. Snažil jsem se pořád zlepšovat, ale tak nějak mi přišlo, že lidé v kapelách okolo mě to necítí stejně. Takže všechny z mých předchozích kapel skončili v podstatě stejně – v propadlišti dějin.

Mě to ale neodradilo a makal jsem dál, až se mi jednoho dne ozval Libor, že shání basáka

A tak jsem se najednou dostal do metalové kapely se skvělými muzikanty, do kapely která je z českých metalových kapel nejznámější v zahraničí a která má potenciál oslovit fanoušky po celém světě.

Je to skvělý pocit, ale snažím se to všechno přijímat s pokorou. Beru to jako odměnu za své dřívější úsilí a možnost, jak se dál posouvat.

Mayo – ako to bolo vlastne s tvojím pripojením k Symphonity?

Mayo: Long story short. S Liborom sa poznáme vďaka hudobným aktivitám a občasným koncertným stretnutiam už roky. Intenzívne som vnímal, ako jeho predchádzajúcu formáciu NEMESIS, tak aj novo sformované SYMPHONTY.

Ešte v čase, keď som bol členom SIGNUM REGIS sme hrali na jednej akcii v Brne, kde sme sa s Liborom stretli a len tak z položartu som mu navrhol, že ak bude potrebovať speváka nech sa mi ozve. Slovo dalo slovo a čas dozrel, keď som už nebol súčasťou SR, a Libor sa obzeral po spevákoch, keďže ani Olaf (Hayer), ani Herbie (Langhans) už neboli súčasťou teamu.

Všetko ostatné je históriou a my máme možnosť predviesť svetu náš aktuálny počin, ktorý  si vo väčšine recenzií vedie veľmi úspešne.

OK, tak to už je posledná otázka. Obom vám nesmierne ďakujem za rozhovor a poprosím vás o nejaký ten odkaz pre čitateľov.

Tomáš: Děkujeme za rozhovor, zdravíme všechny čtenáře Metalmania Magazínu a budeme se těšit, že se při nejbližší příležitosti potkáme na koncertě. Sledujte náš web, ať vám nic neunikne, poslouchejte dobrou muziku a podporujte kapely, které se vám líbí. Potřebujeme vás  – fanoušky – víc, než si myslíte.

Youtube ukážka:

Linky:
http://www.symphonity.com/
https://www.facebook.com/SYMPHONITY/
https://www.instagram.com/symphonity_official/
https://bandzone.cz/symphonity


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *