Asmodeus – Pobřeží královny Marie

asmodeus pobrezi kralovny cover

asmodeus pobrezi kralovny coverLegendárna česká progresívno/thrashmetalová skupina Asmodeus z Klatov, patrí medzi najlepšie kapely, čo Česko má.

Ich inovatívna, komplikovaná, agresívna a pri tom melodická hudba fascinuje už viac ako tridsať rokov. A pri tom každý album je iný a vždy prekvapia. Získali už toľko cien, že sa im skoro nik nemôže rovnať. No pre veľkú časť poslucháčov sú neznámou.

Pobřeží královny Marie

Ak rátame aj pesničkové albumy, rockovú operu Kladivo na pýchu, Pobřeží královny Marie je ich dvanásty projekt. Ja viem, že album vyšiel už v júni, ale ja som v ňom stále objavoval nové a nové. Nevedel predstaviť písať recenziu tak skoro a dúfal som, že ma nik nepredbehne.

Vyniká super zvukom a dominuje mu komplikovaný thrash s množstvom zmien. Výkony hráčov sú najvyššej úrovni a nad tým spev hlavy kapely, Miloša Beštu. Jeho prejav v agresívnych polohách je niekde medzi Philom Anselmom a Alešom Brichtom, keď svoj spev forsíroval.

V melodických pasážach prechádza do príjemného, až folkového prejavu. Nesmejte sa mi, ale pripomína mi tam troška prejavom Jaroslava Hutku. K jeho hlasu a neuchopiteľnému štýlu Asmodeus sa nesmierne hodia texty od dvorného textára kapely Jana Petrička. Oplatí sa do nich započúvať.

Ak by som mal menovať tracky čo sú podľa mňa najviac, tak zrejme Země za severním větrem, Aqua Aurum a Když volá Cthulhu. Ale ostatné asi vôbec nezaostávajú.

Zhrnuté a podčiarknuté

Pobřeží královny Marie je adeptom na album minulého roka. Opäť dáva lekciu zvyšku československej scény. Snáď sa dočkáme aj ich druhého slovenského koncertu. Ten v roku 2015 bol nezabudnuteľný zážitok.

Lineup:

 • Miloš Bešta – spev, gitary
 • František Knetl – gitary
 • Dalibor Hirič – basa
 • Roman Houška – bicie

Hostia:

 • Barbora Kováříková Vocals (tracks 7, 8, 9)
 • Jakub Halama Samples (track 1)

Tracklist:

 1. 10.944
 2. Země za severním větrem
 3. Aqua aurum
 4. Nádech
 5. Půlnoční studium
 6. Za prstenem Nibelungů
 7. Boj o život
 8. Pobřeží královny Marie
 9. Ty, kdo vstupuješ
 10. Když volá Cthulhu
 11. D.N.O. (Do neznámých oblastí, do nitra oceánů)

Rok vydania: 2023

Vydavateľstvo: Magick Disk Musick

Youtube ukážka:

Linky:
www.asmodeus.info
https://www.facebook.com/asmodeuscz?ref=ts
https://open.spotify.com/artist/1aqUKGHBa5YJqePFbC6ogb
https://bandzone.cz/asmodeus

Hodnotenie: 6/6

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *