Pestilence, Carnation, Bodyfarm; 9.4.2024; Collosseum Club – Košice

pestilence koncert collosseum 2024

Majstri tech-death metalu Pestilence sa vrátili na Slovensko

Koncert holandských majstrov tech-death metalu v košickom Collosseu som mal na zozname ,must see’ už dlhšiu dobu, aj keď to malo byť už tretíkrát, čo sa ,morová nákaza’ u nás vyskytla.

Bol som na dvoch vystúpeniach, tak prečo si znovu neísť pozrieť bandu Patrizia ,Patricka’ Mameliho, jediného pôvodného člena Pestilence. Zakaždým to bola ,dzivota’, takže ani teraz som nečakal nič menej.

Sekundanti kultúrneho večera boli holandskí Bodyfarm a belgickí Carnation. Trojica kapiel, hrajúca rôzne obmeny kovu smrti, sa vydala na turné BLACK DEATH OVER EUROPE začiatkom apríla tohto roku a Košice boli ich siedmou zastávkou.

Gazdovstvo na chov tiel

O 18:30, po krátkom intre, rozbalila štvorica Bodyfarm klasickú DM rúbanicu, nehľadiac na ešte poloprázdny klub. Zvukovo to bolo neprehlučnené a zrozumiteľné.
Kvarteto existuje od roku 2009 a doteraz vydalo päť štúdiových albumov. Takže to neboli žiadni zelenáči a na pódiu to tak aj vyzeralo.

Nemilosrdné podanie old school death metalu so štipkou blacku odsypávalo v poriadnej kadencii. Skladby boli väčšinou z posledných dvoch albumov Dreadlord (2019) a Ultimate Abomination (2023), ale aj z najnovšieho EP Malicious Ecstasy.

bodyfarm koncert collosseum 2024

Karafiát

Nasledovalo občerstvenie vo foyeri, ľudí pribudlo a o cca 19:40 nastúpili Carnation s jemnou blackmetalovou vizážou svojho frontmana Simona Dusona.

Ďalšia verzia DM štýlu s prvkami blacku v kombinácii so zvukom škandinávskych kapiel ako Grave a Entombed. Set týchto Belgičanov vyznel veľmi dravo a hutne. Od svojho vzniku v roku 2013 vydali tri LP, jeden live album, niekoľko EPiek a singlov.

Posledný počin Cursed Mortality bol hlavným zdrojom skladieb odohraných na košickom koncerte. V titulnom songu nám vokalista Simon predviedol, že to môže znieť fajn, ak sa na chvíľu zmení tempo a do black/death štýlu sa vsunie čistý melodický spev.

Ďalej sa pokračovalo v BDM línii za sprievodu svetiel a dymových efektov dotvárajúcich atmosféru. Po poslednej skladbe Fathomless Depths nás belgickí a holandskí predskokani poctili svojou návštevou v zadnej časti klubu pri tričkách a distre.

carnation koncert collosseum 2024

Mor

Do Collossea v utorok nakoniec zavítalo okolo 120 ľudí. Pestilence by si určite zaslúžili väčší dav.

Holanďania patria medzi najlepšie príklady posúvania hraníc extrémnej hudby. Od svojich thrashových začiatkov až po vplyvnú deathmetalovú transformáciu zanechali nezmazateľnú stopu na svetovej scéne, ktorá zahŕňa albumy Mallevs Maleficarvm (1988), Consuming Impulse (1989) a Testimony Of The Ancients (1991).

Vďaka svojmu clearbrutal ostrému hutnému zvuku boli ľahko rozpoznateľní a hneď si ma priklincovali k sebe. Nasledoval album Spheres, ktorým si upevnili status priekopníkov progresívneho death metalu v kombinácii s jazzovými prvkami.

Po pätnásťročnej odmlke, prekopanej zostave a novinkou Ressurection Macabre sa v roku 2009 Pestilence vrátili a s veľkou radosťou prevalcovali každého, kto o nich pochyboval. Nasledovali LP Doctrine, Obsideo, Hadeon a Exitivm. Každé so svojskou koncepciou, postupmi a zvukom pripomínajúcim mix zubnej vŕtačky, brúsky a  chirurgickej cirkulárky.

Teraz lákajú fans oznámením o desiatom štúdiovom albume, ktoré ponesie názov Levels Of Perceptiom. Bude to zbierka nanovo nahraných vybraných a čiastočne pozmenených skladieb z ich tvorby.

pestilence collosseum 2024

Zlatý klinec večera

Pán Mameli a spol. vypálili úvodný song z LP Exitivm ,Morbvs Propagationem’. Nasledovali ďalšie pecky ako Process Of Suffocation, Chronic Infection a Prophetic Revelations.

Pri skladbe Dehydrated sme sa s kamošom zhodli, že bola zahraná inak ako sme to mali napočúvané a to bol dôkaz, že Pestilence prišli na turné odprezentovať aj nový album Levels Of Perception.

V tom istom čase prebiehal v Košiciach aj koncert kapely Mr. Big. Patrick Mameli to komentoval slovami ,fuck the Mr. Big, we are bigger’. Na záver svojho setu odpálili hitovku Out Of The Body a keď som Patrickovi dobre rozumel, že ešte nehodlajú skončiť, verím, že ich v Košiciach ešte uvídíme.

pestilence koncert collosseum 2024

Záver

Oplatí sa chodiť aj na predkapely. Mňa osobne prekvapili a spolu by si tieto tri divoké spolky určite zaslúžili viac fans, než bolo toho dňa v Collosseu. Vďaka !!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *