Iron Maiden – Virtual XI

ironmaidenvirtualVirtuálna jedenástka železnej panny je považovaná zanajslabší album Iron Maiden vôbec.  Môj názor je iný.  Kvality Blaza Bayleyho samozrejme nikdy nedosiahnu kvality Bruca Dickinsona – to je jasné. Ale keď si zoberiete kvalitu skladieb na albume po inštrumentálne stránke tak tá  je super. Na albume je 8 skladieb.

Vypaľovák Futureal je najkratší song na albume a veľmi chytľaví. Na Ed Hunter Tour  táto skladba znela skvele, hlavne to  zdvojené  sólo ktoré v skladbe je.

Ani typický  zvuk gitár Iron Maiden nepomohol skladbe The Angel And Gambler . Sloha – refrén – sloha – refrén- tichá pasáž – sólo – a neustále dookola opakovaný  refrén ktorý by nebol taký nudný keby sa nespieval 3,5  min v kuse. Keby mala skladba 5 Min tak by bola v pohode. Ináč môžme si všimnúť v skrátenej verzii skladby The Angel And Gambler ktorú hrali Maiden vo Švédskej TV show že Steve Harris hral s trsátkom a že namiesto Janicka tam bol iní gitarista.

http://www.youtube.com/watch?v=x7zbgzik84I

Daveová Lighting Strikes Twice má typické intro a skvelé sólo. V tejto skladbe sa dá hneď rozoznať Murrayovu prácu. Jeho zvuk gitary je nezameniteľný.

Harrisová The Clansman je na úrovní skladieb ako Rime Of The Ancient Mariner či Mother Russia.  Intro je jedno z najlepších v historíí kapely.  Musím napísať že ani Bruce nezaspieval to

No, no we can't let them take anymore
No we can't let them take anymore

na Rock in Rio tak ako Blaze Na štúdiovke. Song najlepší v ére Blaza.

When Two Worlds Collide má dobrý text a fakt dobré sóla. Veľa ľudí by zaujímalo, ako by zneli skladby Blaza v podaní Bruce. V opačnom prípade to nebolo  najšťastnejšie 🙂 .

The Educated Fool . Intro sa podobá dvojsólu v Lighting Strikes Twice. Trocha melancholické slohy zaženie skvelý refrén kde sa Blaze snaží.

Don’t Look To The Eyes of A Stranger dlhá niečo cez 8 minút nám prinesie zaujímavú štruktúru. Zmeny tempa sú proste špecialitou Iron Maiden. Na konci gradácia a to doslovne. Hoci kritici túto skladbu už dávno odpísali nevedia čo sa v nej skrýva. A neprirovnal by som ju k The Angel  And The Gambler ako to urobili kritici. Skladba je o triedu vyššie.

Niečo pekné čo nám zanechal Blaze je tu. Como Estais Amigos. Melancholická a emotívna skladba venovaná vojakom na Falklandských  ostrovoch a pri ktorej sa mi tlačia  slzy do očí. Honosné vyvrcholenie albumu.

Na album sa však nedostali bližšie neurčené skladby, ktoré sú však na albume Brave New world.

Zostava:

 • Steve Harris – basová gitara
 • Dave Murray – rytmická a sólová gitara
 • Blaze Bayley – spev
 • Nicko McBrain – bicie
 • Janick Gers – rytmická a sólová gitara

Tracklist:

 1. „Futureal“
 2. „The Angel and the Gambler“
 3. „Lightning Strikes Twice“
 4. „The Clansman“
 5. „When Two Worlds Collide“
 6. „The Educated Fool“
 7. „Don’t Look to the Eyes of a Stranger“
 8. „Como Estais Amigos“

Vydavateľstvo: EMI Records

Rok vydania: 1998

Hodnotenie: 5

Páčil sa ti tento článok?
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.