Stratovarius – Elysium

stratovarius elysium cover

stratovarius elysium coverPo nie príliš presvedčivom comebacku Polaris prichádzajú Stratovarius tento rok s albumom s názvom Elysium.

Podarí sa kapele vystúpiť z tieňa svojho niekdajšieho hlavného mozgu Tima Tolkkiho?

Na tvorbe skladieb sa pod. ako u Polaris zúčastnila celá kapela, no na rozdiel od predchádzajúceho počinu tentokrát najväčšou mierou prispel gitarista Matias Kupiainen. Treba oceniť, že sa v žiadnom prípade nesnaží kopírovať niekdajšieho maestra Tima Tolkkiho a samozrejme aj to, že tvorbu kapely obohatil o nové progresívne prvky.

Jens Johansson

Druhá vec, ktorú si na albume všimnete je, že klávesák Jens Johansson sa nebál zaexperimentovať a použil veľa nových klávesových motívov. Albumu to rozhodne pridá na atraktivite, aj keď drobným problémom je, že v niektorých skladbách sóla kláves a gitár veľmi splývajú a bežný fanúšik má problém odlíšiť, kedy nastupuje gitara a kedy klávesy.

Výkon speváka Tima Kotipelta, ktorý je jedným z poznávacích znamení kapely, sa nesie prevažne v stredných polohách. Svojím výkonom neurazí žiadneho fanúšika. No nebolo by na škodu, keby sa svojím spevom dotkol ešte o niečo vyšších polôh. Netreba zabudnúť na bubeníka Jorga Michaela (ktorý mimochodom zaznamenáva úspechy v boji so zákernou rakovinou) s jeho nenapodobiteľnou hrou na bicích.

Najlepší moment

Za najlepší moment albumu by som si dovolil označiť titulnú skladbu Elysium, ktorá má až neuveriteľných osemnásť minút a šesť sekúnd. Táto skladba sa zapíše zlatými písmenami do histórie Stratovarius…

Fairness Justifed by som si dovolil označiť za druhý najlepší song albumu. Celou skladbou sa nesie výborný Timov spev, podporený mohutným zborom. The Game Never Ends je jedna z dvoch piesní, ktoré napísal maestro Jens Johansom  a využil v nej klávesový motív, nie celkom typický pre Stratovarius.

Ostatné skladby v ničom nezaostávajú, či už epická Life In a Moment, alebo pekný úvod albumu v podobe skladby Darkest Hours, až na prípad Event Horizon. Táto skladba obsahuje síce výbornú spoluprácu Matiasovej gitary a Jensových kláves. Menším problémom je gitarový motív, ktorý je občas až príliš podobný starším skladbám.

Konečný verdikt

Takže si to zhrňme: Stratovarius nahrali najlepší album od odchodu legendárneho Tima Tolkiho. Zapojenie ostatných členov do skladania kapele len pomohlo. Dúfam, že Stratovarius neprestanú v nastúpenom trende.

Lineup:

 • Timo Kotipelto – spev
 • Matias Kupiainen – gitary
 • Jens Johansson – klávesy
 • Lauri Porra – basa
 • Jörg Michael – bicie

Tracklist:

 1. Darkest Hours
 2. Under Flaming Skies
 3. Infernal Maze
 4. Fairness Justified
 5. The Game Never Ends
 6. Lifetime In A Moment
 7. Move The Mountain
 8. Event Horizon
 9. Elysium

Rok vydania: 2011

Vydavateľstvo: earMUSIC

Youtube ukážka:

Linky:
https://www.facebook.com/officialkotipelto/
http://www.stratovarius.com/pages/intro.php
https://www.facebook.com/stratovarius/
https://www.instagram.com/stratovariusofficial/

Hodnotenie: 5/6

3 thoughts on “Stratovarius – Elysium”

 1. Stratovarius ma novým albumom príjemne prekvapili väčšiou melodickosťou a hlavne progresivitou. Skladba Fairness Justifed je najlepšia a koncový 18 minutový song je na mňa prehnane dlhý. U stratovarius sa mi stále páčil koncept akým ich albumy prechádzajú. Prvky kláves a gitár sa z môjho pohľadu príliš nezmenili od predchadzajúcich albumov ale za každým počuť väčšiu odhodlanosť skladania skladieb. Obal je veľmi vydarený. Tento album ja pekným úvodom do metalového ro(c)ku 2011.

 2. Som veľkým fanúšikom Stratovarius, ale čo som počul ten Elysium tak nejako ma nezaujal… Ako muzikantsky je to zahraté perfektne- pesničky sú na profesionálnej úrovni a každý člen si dal určite dosť záležať, ale nenadchli ma až tak ako napr. songy na Polarise. Ale opakujem- to že ma nenadchli ešte neznamená, že sú zlé… čo by som na tom albume vyzdvyhol je bravúrna hra Matiasa, Jorga a Jensa a tiež ako bolo spomenuté že má fakt pekný obal ten album… pesničky ktoré sa mi celkom páčia sú Darkest hour, Elysium a Infernal maze tie sú ešte celkom chytľavé… Takže hodnotím to ako dobrý album, akurát sa dalo trocha pohrať s melódiami… 🙂

 3. novy album stratovarius??? no moj osobny nazor je taky ze spevakou spev je taky nudny trocha,a pesnicky su skoro vsetky dost podobne maju tam nejake dve pesnicky alebo tri dobre;-) ale tak myslim ze je to lepsi album ako polarys.ale neni nad stary stratovarius ked skladali pesnicky ako black daimond,destiny,paradaise,kiss off judas,coming home atd;-)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *