Ravenclaw – Welcome to the Ravenland

Košičania Ravenclaw sú novou tvárou našej metalovej scény. Sú dôkazom, že aj na východe Slovenska môže vzniknúť kapela, porovnateľná s kapelami zo svetovej melodickej metalovej scény, ako Helloween, Edguy. Vznikli v roku 2003 a po niekoľkých zmenách zostavy nahrávajú v zostave Matej Valiska (spev), Peter Birčák (gitara, vokály), Martin Lorenc (gitara, vokály), Gabriel Šípoš (klávesy, vokály), Antónia Valisková (basa), Juraj Valiska (bicie) album s názvom Welcome to the Ravenland, a to vo vlastnej produkcii.

Samotný album obsahuje jedenásť skladieb v power/progresívnom metalovom kabáte. Skladby majú výborný zvuk, čo sa v podmienkach nášho štátneho útvaru nie vždy podarí. Taktiež treba oceniť, že ani jedna skladba nie je vykrádačkou nejakej slávnejšej kapely, čo sa začínajúcim (a niekedy aj zabehnutým) kapelám často stáva. Áno, sem tam počuť nejakú tú miernu inšpiráciu Edguyom alebo Avantasiou, ale je to v únosnej miere. Tempo skladieb je prevažne stredne rýchle a na svoje si prídu aj milovníci balád, a to v podobe nádherných skladieb Dragon´s River a záverečnej skladby Don´t be my enemy so stredovekým nádychom. Pri týchto piesňach ma vždy napadne, prečo veľké rádia, namiesto podobnej kapely pustia nejakú Tinu a Rytmusa a podobné veci, ktoré často nemajú s kvalitnou muzikou nič spoločné. Tieto balady patria k najväčším pokladom albumu. Z rýchlejších skladieb najviac zaujme a očarí skladba s orientálnym motívom Brother Sun. Napriek tomu, že podľa mojich informácii, nie každý jej príde na chuť, si ju dovolím označiť za vrchol albumu. Skladba začína orientálnym gitarovým motívom a neskôr pekne pridá na tempe. Na živo musí byť táto skladba úžasný zážitok. Za druhý vrchol albumu spomedzi rýchlejších skladieb by som si dovolil označiť skladbu Heaven Storm. V nej by som chcel hlavne oceniť výborný spev Mateja a taktiež netreba zabúdať ani na Juraja, ktorého bubenícke kvality tu pekne vyniknú. Ostatné skladby tvoria výborný power speed metalový celok, či už výborný otvárak Light from you alebo predposledná skladba Deja vu.

Takže ako som povedal, tento album je dôkazom, že aj v krajine ako je Slovensko, sa dá tvoriť metalová muzika na svetovej úrovni. Pravdivosť mojich slov dosvedčujú aj pochvalné recenzie na tento album v USA a taktiež to, že tento album sa predáva aj v zemi metalu zasľúbenej, ako je Japonsko. Dúfam že Ravenclaw budú pokračovať v rozbehnutom trende, a v priebehu ďalších rokov nás prekvapia rovnako dobrým, alebo ešte lepším albumom.

Odkazy:

Ukážka songov z albumu: http://www.youtube.com/watch?v=Xc3_VIG0neY

Lineup:

 • Matej Valiska – spev
 • Peter Birčák – gitara, vokály
 • Martin Lorenc – gitara, vokály
 • Gabriel Šípoš – klávesy, vokály
 • Antónia Valisková – basgitara
 • Juraj Valiska – bicie

Tracklist:

 1. Welcome (0:43)
 2. Light from you (3:57)
 3. Power slaves (4:32)
 4. Into the night (4:23)
 5. Dragon’s river (3:33)
 6. Patron Saint (3:15)
 7. Brother sun (4:00)
 8. Eyes of the damned (7:21)
 9. Heaven storm (5:03)
 10. Deja vu (3:26)
 11. Don’t be my enemy (3:37)

Hodnotenie: 5,5

Páčil sa ti tento článok?
 •  
 •  

One thought on “Ravenclaw – Welcome to the Ravenland”

 1. Ravenclaw je famózna skupina a myslím,že všetci sme na ňu hrdý.Každá pesnička od nich v sebe má niečo zvláštne.A nový album je určite skvelý!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.