QUEEN: Days Of Our Lives

Dávam Vám do pozornosti zaujímavý hudobný dokument o skupine Queen z roku 2011, s českým dabingom, z dielne anglického režiséra Matt O´Caseyho.

Tento film zachytáva úplné začiatky hudobnej skupiny, vtedy ešte pod názvom Smile, ktorá vznikla v roku 1968. Vtedajšie obsadenie kapely bolo: Tim Staffel a Brian May s Rogerom Taylorom, súčasnými  členmi kapely Queen.

Po odchode speváka v r. 1970 nahradil jeho miesto Freddie Mercury, ktorý v krátkom čase zmenil názov kapely na Queen za účelom šokovať, nakoľko v tej dobe sa to považovalo za nehoráznosť.  🙂

Od roku 1971 vystriedali rôznych basgitaristov, až napokon v roku 1973 objavili Johna Deacona a nahrali  prvý debutový album Queen, ktorý sa napokon stal prepadákom. O rok neskôr vydali album Queen II a dostali sa do povedomia ľudí ich singlom Seven Seas Of Rhye, ktorý sa umiestnil zakrátko v prvej desiatke rebríčka najhranejších hitov.

Dokument podrobne zachytáva každý album a aj niektoré skladby, ktoré sa stali hitmi, ich finančné problémy v začiatkoch, prvé veľké koncerty, zábery s nahrávania, natáčanie klipov  a spoluprácu s rôznymi hudobníkmi.

Ku koncu dokument poukazuje na vtedy už  podlomené zdravie Freddieho Mercuryho trpiaceho na HIV, napriek tomu bol odhodlaný pracovať až do poslednej minúty, čo je vo filme aj dostatočne znázornené.

V závere samotného dokumentu máte možnosť vidieť zábery z koncertu na počesť Freddieho Mercuryho, ktorý sa pár mesiacov po jeho smrti uskutočnil, v krátkosti o albume Made In Heaven, ktorý vydali dodatočne a tiež o spolupráci s Paulom Rogersom.

Viem, že dokumentov o tejto grandióznej hudobnej skupine je hneď niekoľko, ale Days Of Our Lives osobne považujem za vrchol spomedzi všetkých doposiaľ spracovaných filmov, je v ňom zachytených množstvo detailov, ktoré na ostatných hudobných dokumentoch o tejto skupine chýbajú,  a taktiež je dokonale vykreslená nesmierne silná osobnosť Freddieho Mercuryho a ostatných členov kapely.

Prajem príjemný kultúrny zážitok

Rok natočenia: 1991
Režisér: Matt O’Casey
Hodnotenie: 6

Youtube trailer:

Foto: reprofoto QUEEN: Days Of Our Lives

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.