Masterplan – Novum Initium

Masterplan_150x150Po krušných chvíľach, ktoré sa v Masterplane udiali zaživa kapela tento rok už tretí reštart kariéry. Tentokrat okrem výmeny fenomenálneho speváka Jorna Landeho za Ricka Altziho sa udiali aj ďalšie zmeny. Vyťaženého Mika Terannu (ktorý podľa serveru www.metal-archives.com funguje asi v 9tich kapelách a popri tom stíha aj svoje vlastné projekty) vystriedal fenomenálny Martin Škaroupka a Jana Eckerta za basou nahradil známy Fín, starý dobrý Jari Kainulainen.

Osobne musím povedať, že Masterplan nikdy nepatrili medzi moje najobľúbenejšie kapely, ale rozhodol som sa, že im dám šancu a popočúval som okrem tohto počinu aj staré nahrávky. Známi sú tým, že na albumoch spájajú hard rock a power metal do jedného celku, ktorý sa neboja obohatiť ani o progresívne prvky.

Novum Initium tentokrát otvorí intro a po ňom budete počuť power metalovejšiu tvar kapely v skladbe The Game. Okrem iného v nej oceníte aj umenie nového bicmajstra. Bohužiaľ hneď tu vidno jeden z problémov albumu, ktorým je nový vokalista. Snaží sa byť dôstojnou náhradou za svojho predchodcu, ale na mňa pôsobí pomerne nevýrazne.
Svetlejší motív bude až v trojke Black Night of Magic a to hlavne vďaka jej chytľavému refrénu a hlavne zaujímavej atmosfére.
Nasledujúca Betrayal, je sympatickou ukážkou o niečo rockovejšej tváre kapely. Myslím však, že s nejakým výraznejším hlasom by dostala ešte o niečo väčšie grády.
Bohužiaľ v ďalších skladbách album padne do šedej fádnosti, z ktorej ho vytrhnú iba Return From Avalon, kde sa okrem iného Roland blysne pekným gitarovým sólom a Throug Your Eyes s celkom pekným textom. No niečo ako Warrior´s Cry alebo Spirit Never Die, čo by CD oživilo tam veľmi chýba.

Takže ako dopadol reštart kariéry? Parta okolo pána Grapowa ukázala, že na to stále má. Len by sa hodil nejaký výraznejší vokalista a taktiež o niečo živšie songy. Ináč medzi toľkými kapelami na dnešnej scéne zapadnú medzi priemer, kam táto kapela určite nepatrí.

Lineup:

 • Rick Altzi – Spev
 • Roland Grapow – Gitary, vokály na Novum Initium
 • Jari Kainulainen – Basa
 • Axel Mackenrott – Klávesy
 • Martin „Marthus“ Skaroupka – Bicie

Tracklist:

 1. Per Aspera Ad Astra (intro)
 2. The Game
 3. Keep Your Dream Alive
 4. Black Night of Magic
 5. Betrayal
 6. No Escape
 7. Pray on My Soul
 8. Earth Is Going Down
 9. Return from Avalon
 10. Through Your Eyes
 11. Novum Initium

Bonusy (Digipack a japonská edícia):

 • 1492
 • Fear the Silence

Rok vydania: 2013

Vydavateľstvo: AFM Records

Video ukážka (www.youtube.com):

Hodnotenie: 4

 

One thought on “Masterplan – Novum Initium”

 1. Nový spevák nie je zly ale predsa Jorn s tými chrapľavými výškami to dokázal poriadne oživiť!!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.