Domine – Champion Eternal

domine champion cover

domine champion coverMetalové kapely majú rôzne osudy. Niektoré si vydobijú pevné miesto na scéne, iné skončia na smetisku dejín. Existuje aj priehrštie takých, ktorým sa napriek ich kvalite nedostalo pozornosti, akú by si zaslúžili.

Poďme si spoločne pozrieť jedno také dielo kapely, ktorá patrí do tej tretej skupiny.

Kde bolo-tam bolo

V roku 1983 v talianskej Florencii sa dali dokopy štyria chlapci, ktorý si začali hovoriť Domine. Keďže boli fanúšikmi heroických diel, tak za svoj hlavný inšpiračný zdroj si zvolili literatúru autorov ako Robert E. Howard a v súčasnosti už polozabudnutý (ale nad mieru kvalitný) Michael Moorcock.

Približne tri roky po ich vzniku nahrali prvé demo s rovnomenným názvom. Postupne ho nasledovali ďalšie demáče – Champion Eternal (1989), Bearer of the Sword (1991) a v roku 1994 opäť nahrávka s názvom kapely.

Tá správna chvíľa pre nich prišla až v 1997, kedy vydali svoj debutový album Eternal Champion vo vydavateľstve Dragonheart Records. Ako wikipedia uvádza – ,,po mnohých rokoch na undeground scéne, to bol bod od ktorého odštartoval nový život kapely“

Špecifické dielo

Nahrávke nechýbajú atribúty ako mladícka dravosť a taká zvláštna atmosféra, ktorú na iných ich CD nenájdete. Napriek tomu, v niektorých momentoch je tu  počuť váhanie a nesmelosť, akoby sa báli poriadne oprieť do nástrojov.

No zároveň sa prejavuje ich jedinečný cit pre melodiku. Tento sa stane ich hlavným poznávacím znamením na ďalších nahrávkach.

Netreba zabúdať ani na speváka Adolfa Morviducciho zvaného Morby. Ten napriek svojej určitej nevyspievanosti hlasu sa predvedie v plnej paráde. Hneď songu Mass of Chaos, ktorý nasleduje po úvodnom intre vás presvedčí o tom, že patrí medzi majstrov vo falzetoch.

Tie si užijete do sýtosti aj v nasledujúcej epickej The Chronicles of the Black Sword.

V 9tke The Midnight Meat Train si zas kapela trochu odskočí od hrdinskej tématiky k hororom a to konkrétne k Barkerovmu Polnočnému vlaku smrti. Aj keď veľmi nie som, na také hororové témy v skladbách, tak čo sa týka toho prípadu tak udeľujem pochvalu, hlavne za výborný chytľavý rytmus.

Na záver si budeme mať možnosť vychutnať dlhú-predlhú epickú Eternal Champion. Celkom pekná vec na konci CD. Nechýbajú zmeny rytmov, melódia a cítiť v nej aj jemnú „helloween príchuť“. Myslím však, že by jej svedčal o niečo lepší zvukový kabát.

Verdikt

Ako som vyššie napísal, na ďalších počinoch kapela nabrala na istote a vypilovala k dokonalosti svoje prvky. Aj tento album si však zaslúži pevné miesto v ich diskografii.

Lineup:

 • Morby – spev
 • Enrico Paoli – gitary
 • Riccardo Paoli – basgitara
 • Mimmo Palmiotta – bicie

Tracklist:

 1. Hymn
 2. The Mass of Chaos
 3. The Chronicles of the Black Sword
 4. The Freedom Flight
 5. Army of the Dead
 6. The Proclamation
 7. Dark Emperor
 8. Rising from the Flames
 9. The Midnight Meat Train
 10. The Eternal Champion

Rok vydania: 1997

Vydavateľstvo: Dragonheart Records

Youtube link:

Linky:
https://www.dominetruemetal.com/
https://www.facebook.com/domineofficial/
https://youtube.com/dominemetal/

Hodnotenie: 4/6

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *