Kreyson – Návrat Krále

Kreyson Návrat coverKoncom tohto roka sa úspešne zavŕšilo čakanie na jeden z najočakávanejších comebackov na českej heavy/power metalovej scéne – nového albumu Kreyson. Myslím, že som nebol jediný, čo boli znechutení, keď v posledných mesiacoch minulého roku bolo oznámené, že z novej nahrávky nebude nič.

O to viac som sa potešil, keď sa v letných mesiacoch objavili správy, že Kreysoni predsa len nahrávajú a to nie hocakým spôsobom a hoci kde.

Ako všetci vieme, nahrávací proces prebiehal v krajine metalu zasľúbenej – Švédsku a pod taktovkou samotného gitaristu metalového kinga – Kinga Diamonda – Andyho LaRocquea. Ďalším významným človekom, čo sa na príprave podieľal bol výtvarník Mark Wilkinson, ktorý okrem iného pracoval s borcami ako Iron Maiden a podobne…

Mnoho ľudí bolo zhrozených keď videlo obal čo vytvoril a považovalo ho za ťažký gýč. Ale ako sa hovorí, netreba hodnotiť formu ale vnútorný obsah. Tak poďme nato.

O obsahu čo to naznačil klip k skladbe Stoupáš. Jasne v nej vidno, že ich aktuálna zostava (z pôvodných členov okrem speváka neostal nikto) dokáže spraviť  energický kúsok a že hráči nepatria do starého železa. No čo sa však týka originality, bohužiaľ musím povedať, že gitarové motívy, ktoré v nej boli použité som už niekde počul.

Podobný problém nájdeme aj v ďalších songoch (tým ani nemyslím tak originalitu ale skôr nápaditosť a chytľavosť). Mohli sa s nimi viacej pohrať a spraviť ich o niečo zaujímavejšie. Taktiež aj jej text čo to napovie. Týmto CD sa kapela ešte viac posunula do smeru, s ktorým koketovala už od legendárneho kúsku Křižáci – kresťanskému metalu.

No kto čaká od speváka, nejaké hlasové výlety k nebeským výšinám (niečo ako Vzdálená, Anděl na úteku), bude sklamaný. Čo už. Ako sa hovorí, nikto nemladne. No, ale stredné polohy Láďovi, typické pre celú túto nahrávku, celkom svedčia. Podobným spôsobom je vystavaná napríklad aj titulná Archanděl Michael, ktorá po intre štartuje celý – Návrat Krále. Tá je na tom o niečo lepšie ohľadom gitár.

Mojím favoritom sú hlavne piesne ako Otevři svoje oči, alebo Tvá zář. Sú to typické kreysonovské speedovky, ktoré podľa mňa kapele vždy najlepšie svedčali. Druhá z nich obsahuje aj najlepšie gitarové motívy z celého CD. Škoda že takých nebolo viac.

Páni nám stvorili aj dve balady. Ztrácim, ktorú nájdete na 5. pozícii a Dávej Ber, tiež s kresťanským textom na 9. Podľa mňa sa im celkom vydarili. Tú druhú by mohli hrať aj na koncertoch a Ztrácim (ktorá sa objavila aj na promo singly z 2011) by sa určite nestratila ani v playlistoch rádií.

Záverečné slová: Čítal som viacero názorov. Či už pozitívne, alebo také čo daný materiál doslova roztrhali v zuboch. Môj je takýto. Nie je to tak zlé.

Meno Kreyson ma čo povedať českým aj slovenským metal fans. Len vyššie zmienené gitarové motívy by mohli byť nápaditejšie a možnože by nebol zlý o niečo väčší ťah na bránku (viac skladieb ako Otevří svoje oči). Hodnotím známkou 4,5.

Lineup:

 • Ladislav Křížek – spev
 • Peter Boška – gitary
 • Radek Kroc – gitary
 • Luděk Adámek – basgitara
 • Michal Daněk – bicie

Tracklist:

 1. Návrat krále 1
 2. Archanděl Michael
 3. Stoupáš
 4. My jo, a vy
 5. Ztrácím
 6. Kde se touláš
 7. Možná
 8. Otevři oči
 9. Dávej, dej
 10. Tvá zář
 11. Návrat Krále

Rok vydania: 2013

Vydavateľstvo: Petarda Productions a. s.

Youtube ukážka:

Linky:
http://ladakrizek.com/
https://www.facebook.com/profile.php?id=100050382494747/
https://bandzone.cz/kreyson/
https://www.youtube.com/channel/UCMs4iUAJ3O-WczhSdDkxP4g/

Hodnotenie: 4,5/6

One thought on “Kreyson – Návrat Krále”

 1. Dosť dobré odvedená práca… osobne si myslím, že moc si sa do toho vžil a podávaš vl. dojem na album… nabudúce skús niečo také tajúplnejšie, nechať si čitateľa vybrať a spraviť nato svoj názor … Keď už sme pri názore podám i ja svoj osobný mne sa album celkovo páči, je pravda, že gitary sú už odlišnejšie, ale proste je to vždy ten dobrý Kreyson aký som poznal.. a myslím si, že chlapci sa nemajú začo hanbiť, pretože je to fakt dobré odvedená práca… 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *