Freebird – Vzlet

frvzobDôkazom, že na našej slovenskej rockovej scéne sa stále niečo deje, je aj album Vzlet, ktoré nedávno dalo do kopy trio zo Serede – Freebird. S ich spevákom a basákom v jednej osobe, Tomášom Rackom ste nedávno mohli u nás čítať rozhovor.

Toto zoskupenie vzniklo v roku 2005, kedy ako sami uvádzajú sa pri spontánnych jammovačkách na akustikách traja chalani našli ako muzikanti, aj ako ľudia… Ich prvotinou bolo 4 skladbové EP z roku 2012. Veľké CD Vzlet sa zrodilo 1. marca tohto roku.

Napriek nie celkom kvalitnému zvuku, má svoje čaro. Na ňom jednoznačne ukazujú svoje poklady. Už v prvej piesní Hviezdny prach, budete počuť, že nimi sú: Výborný spev spomínaného Tomáša Racka, kvalitné slovenské texty a znamenitá hra gitaristu Martina Čuperku, ktorého podporuje svojím rytmom bubeník Patrik Pacher. V nasledujúcich Kain (ktorá je mimochodom ako stvorená pre koncerty), Orfeus si môžete všimnúť, že chlapci majú záľubu aj v mytológiách rôznych národov. Ďalšia vec, ktorá ma zaujala je Rovnováha v slnovrate (a to aj napriek tomu, že mám pocit, že nejaké jej časti sme už niekde počuli). Tá je postavená na striedaní funky prvkov a hard rocku, ktorý tomuto zoskupeniu tak svedčí.

Po dvoch celkom chytľavých songoch (Každodenná tiesňava, Väzeň doby) sa v 9tke Minerva, opäť vrátia k mytológii. Takto si predstavujem kvalitný rockový hit, ktorý by mohol mať úspech na celom Slovensku. Po nej bude nasledovať Dynamo. Tá obsahuje asi najlepší gitarový riff na celom albume. Pre mňa je to jednoznačne top. Nasledujúca Manifest, čo sa tyká gitár je na tom podobne a má aj celkom chytľavý rytmus.  Vysoký stupeň kvality si udrží aj Farba z kozmu, no záverečná Katarzia ma veľmi neoslovila.

Myslím si, že táto platňa je dôkazom, že aj u nás máme kvalitné rockové  kapely (len samozrejme ich netreba hľadať v rádiách 🙂 ).  Ak budú takto pokračovať a na ďalších počinoch vychytajú nejaké tie drobné chybičky krásy (a samozrejme sa viac pohrajú so zvukom), môžu byť veľkým pojmom.

Lineup:

 • Tomáš Racko – spev, basgitara
 • Martin Čuperka – gitara
 • Patrik Pacher – bicie

Tracklist:

 1. Intro
 2. Hviezdny prach
 3. Kain
 4. Orfeus
 5. Oranžová schizofrénia
 6. Rovnováha v slnovrate
 7. Každodenná tiesňava
 8. Väzeň doby
 9. Minerva
 10. Dynamo
 11. Manifest
 12. Farba z kozmu
 13. Katarzia

Rok vydania: 2014

Vydavateľstvo: Samovydanie

Bandzone odkaz: http://bandzone.cz/freebird

Youtube ukážka:

Hodnotenie: 4,5

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.