I AM MORBID, NECROPHAGIA, HELSOTT; 26.4.2017; Club Collosseum – Košice

O tom, že náročný život na turné dokáže priniesť nečakané chvíľky pre usporiadateľa, ale i kapely samotné sme sa mohli presvedčiť 30. mája 2017, kedy už tradične do východoslovenského Collosseum Clubu v Košiciach zavítali spoza veľkej mláky bandy I am Morbid, Necrophagia a Helsott.

Všetky skupiny dorazili na miesto konania včas na obed podľa plánovaného itineráru. Zvukové skúšky a prípravy prebehli bez väčších problémov tak, aby sa od 18:30 mohla rozpútať death metalová smršť. Po príchode na akciu, tesne pred jej začiatkom, ma zamrzela veľmi chabá účasť.  Prevažná väčšina ľudí okolo 40-tky (značná časť ukrajinsky hovoriaca), čo by aj bolo v poriadku, predsa len David Vincent formoval americkú vlnu death metalu s Morbid Angel na prelome 80. a 90. rokov. No, neospravedlňuje to fakt, že si zaslúžil väčší počet hláv, nehovoriac o tom, aká „all stars“ metalová kompánia sa v I am Morbid zišla.

Úderom pol siedmej prichádzajú na stejdž „vikingovia z Kalifornie“ – HELSOTT. Zoskupenie okolo objemného frontmana Erica Dowa je po prvýkrát na európskom kontinente, čo počas setu i viackrát prizvukoval. Pravdepodobne nielen pre mňa boli veľkou neznámou tohto večera. Z tvorby je cítiť, že chlapi majú poriadne napočúvanú škandinávsku scénu, ktorú dokázali obohatiť o americké thrashové prvky.  Ide o pomerne mladú kapelu, ktorá tento rok vydala EP s názvom The Healer. Napriek počiatočným obavám ma títo začiatočníci v celku zaujali a ich vystúpenie, ktoré odohrali pre hŕstku ľudí vpredu hodnotím kladne.

Po technickej prestávke to trieli na pódium dnes už kultová banda z amerického štátu Ohio –NECROPHAGIA, aby úvodnou skladbou Upon Frayed Lips of Silence načali ich teatrálnu show, ktorá sa neobišla bez deformovanej ženskej hlavy či dolnej ľudskej končatiny bohato využívanej počas vystúpenia frontmanom Killjoy-om. Títo priekopníci horor metalu, v počiatkoch inšpirovaní filmami strieborného plátna, si pre nás prichystali deväť kúskov z ich 30. ročnej tvorby.  Zostava výrazne omladla, keď na poste gitaristu a basáka pribudli ruskí muzikanti žijúci v Pittsburghu. V porovnaní s Helsott dokázali pritiahnuť pred stejdž početnú časť publika, ktorá v ten podvečer do Collossea prišla. Odohrali skladby Young Burial, The Wicked či z aktuálneho albumu rovnomennú vec White Worm Cathedral a s Košicami sa rozlúčili klasikou v podobne Cannibal Holocaust.

Príslovie „človek mieni, život mení“ sa dá aplikovať na situáciu, ktorá nastala v tento večer. Nečakane ihneď po odohranom sete Necrophagie sa k nám do mikrofónu prihovára člen I am Morbid – Ira Black spolu s Billom Hudsonom a zvestujú nám, že David Vincent, a Tim Yeung z dôvodu dehydratácie, a pravdepodobne otravy jedlom skončili na vyšetrení v košickej nemocnici, a koncert sa ruší. Táto nepredvídaná správa zasiahla každého návštevníka i samotných organizátorov, no neostávalo nič iné len tento fakt prijať. Ako „náplasť“ sa na pódium vracia Necrophagia, ktorá odohrala ešte pár songov a predčasne tak uzatvára utorkové death metalové orgie v Košiciach.

Záverom veľká vďaka organizátorom, že to nevzdávajú a skalným fanúšikom, ktorí v strede týždňa došli podporiť underground, obzvlášť tým, čo merali cestu z rôznych kútov Slovenska. Vidíme sa čoskoro.

Ako tradične, nezabudnite pozrieť foto vo fotogalérii (autor: Stephen):

Páčil sa ti tento článok?
  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.