Milan, Peter (Achsar) – ,,…Tvorba je väčšinou spoločným dielom“

Levičanov Achsar môžeme pomaly zaradiť medzi stálice našej scény. Vznikli v roku 2004, no ich albumové konto však dlhý čas bolo pomerne chudobné.  Zopár demáčov, full album Septentrionalis (2014) a jeden singel Loud and Proud z minulého roka. To však neznamená, že kapela nebola aktívna. Veľa koncertovali a na spomínanom počine Loud and Proud dokonca dohodli hviezdneho hosťa, ktorým nebol nikto iný ako huslista Tuomas Rounakari od fínskych Korpiklaanii. Pred pár mesiacmi im konečne vyšiel nasledovník Septentrionalis, EP In Battle I Was Born. Ani na ňom nechýbal zaujímavý hosť –  švédsky spevák Rob Lundgren, známy z formácií Powerdrive, Molten Rial, Barque of Dante a podobne… Ak sa chcete dozvedieť, ako vznikalo, ako došlo k spolupráci s Robom, kde bude kapela hrať a podbone, tak si prečítajte nasledujúci rozhovor. Odpovedal hlavne spevák Milan, no zapojil sa aj gitarista Peter.

Zdravím. Pred nedávnom vám vyšlo nové EP In Battle I Was Born. Na úvod by som poprosil pár viet o procese jeho vzniku?

MILAN: Ahoj! Pri tvorbe nového materiálu na pripravovaný album vzniklo zopár skladieb a nápadov, ktoré nezapadali do konceptu. Nechceli sme ich nechať len tak zapadnúť prachom a preto sme sa rozhodli prísť s týmto EP. Ponúka niečo nové z našej tvorby aj niečo netradičné a zároveň skracuje čakanie na ďalšie plnohodnotné CD. Pokiaľ ide o praktickú/technickú stránku, tak nahrávanie, vydanie aj tlač sme si riešili vo vlastnej réžii.

V čom sú najvýraznejšie rozdiely oproti predchádzajúcej tvorbe?

MILAN: Najväčší rozdiel je určite v tom, že sa na tvorbe podieľajú noví ľudia, pretože sa nám zostava od posledného CD dosť zásadne pomenila. Takže určite počuť nové vplyvy, ale postup tvorby zostal viac-menej nezmenený. Na všetkom makáme stále spoločne.

Osobne musím pochváliť skvelú a navyše aj pestrú paletu skladieb na albume – od ani nie minúty trvajúcej vypaľovačky cez folk-metalové skvosty až po akustický záver. Kto sa autorsky podieľal na skladbách?

MILAN: Ďakujeme za pochvalu. Ako som už spomínal – tvorba je väčšinou spoločným dielom. Niekto príde so základnou myšlienkou a spoločne ju dotvoríme. To sa týka, ako nástrojov, tak aj spevu. Jednou výnimkou na tomto EP je práve akustická (pre nás netypická) skladba The Last Warrior´s Breath, ktorá je celá dielom nášho gitaristu Petra. Pokiaľ ide o texty, tie píšem ja. 😉

Ako som už spomínal, tak na albume je možné nájsť aj akustickú skladbu The Last Warrior´s Breath, kde si s vami zaspieval Rob Lundgren. Ako vznikla táto spolupráca? Je možné, že sa zopakuje aj niekdy v budúcnosti?

PETER: Celá skladba bola v mojej réžii a žiadal sa tam čistý vokál. Roba sledujem už dlhšiu dobu a je naozaj vynikajúci, a univerzálny spevák, preto som sa rozhodol osloviť práve jeho. Bol som až veľmi milo prekvapený z jeho profesionálneho prístupu. Určite sa v budúcnosti takejto spolupráci brániť nebudeme, no všetko záleží od toho, čo prinesie naša budúca tvorba.

Čo koncerty? Kde vás budú môcť ľudia vidieť?

MILAN: Tento rok nás ešte čakajú zaujímavé koncerty a festivaly. Krutofest, Malarock, KongenFest, zavítame aj do dvoch poľských miest a v Bratislave sa ukážeme dva krát. Chystáme akciu u nás v Leviciach a nesmiem zabudnúť na akciu Folk Metal Pilgrims v Ostrave. 

Aký je váš vzťah k hraniu na rôznych historických akciách?

MILAN: Nespomínam si, že by sme niekedy hrali na vyslovene historickej akcii, takže ti neviem odpovedať. No viem si predstaviť, že nejaká spolupráca s podobným podujatím by mohla byť zaujímavá. 😉

Počas vašej histórie ste odohrali koncerty s viacerými stálicami a dá sa povedať aj legendami folk metalovej scény ako Arkona, Eluveitie… Ako si spomínate na dané koncerty? Je v niečom rozdiel, ak odohráte koncert so svetoznámou kapelou?

MILAN: Tieto koncerty sú vždy zážitok. Najväčší rozdiel je určite v účasti ľudí na takýchto akciách. A samozrejme je super, keď ich dokážeme našou hudbou strhnúť aj napriek tomu, že prišli najmä kvôli hlavnej kapele. V našich vystúpeniach rozdiely nerobíme a na každej akcii dávame zo seba maximum.

Prejdime k histórii kapely. Ako si spomínate na vaše začiatky?

MILAN: Bude to už takmer pätnásť rokov a tých spomienok je naozaj neúrekom. Bolo to náročné začínať od úplnej nuly, len s chuťou hrať a tvoriť. 😉 Prešli sme si rôznymi situáciami a obdobiami v kapele. Ťažko je vybrať niečo konkrétne z tých mnohých vecí, ale rozhodne to boli pekné roky.

Ako vznikla celá myšlienka hrať hudbu inšpirovanú históriou?

MILAN:  Je to skôr inšpirácia fantasy tematikou, ale tá samotná vychádza z histórie, takže sa to tak nejako kombinuje. Inšpirujú nás rôzne veľké a známe príbehy fantasy, ale aj ľudové báje, a povesti, mytológie sveta či historické udalosti. Už na skorších demo nahrávkach sa objavili skladby s takouto témou, ale naplno sme sa na to zamerali až na CD Septentrionalis. Pomohlo nám to pri tvorbe, pretože sme sa sústredili na zhudobnenie konkrétnych udalostí v príbehu a mali sme tak pred sebou istú osnovu, ktorej sme sa držali. Samozrejme, neboli to len praktické dôvody, táto téma je nám skoro všetkým v kapele blízka a našli sme sa v nej ako kapela. 🙂

Zaujímate sa o históriu aj vo voľnom čase?

MILAN: Nie všetci v kapele a nie všetci rovnakou mierou, ale za seba môžem rozhodne povedať áno.

Mohol by si povedať niečo o živote členov pomimo kapelu?

MILAN: Chodíme do práce, venujeme sa rodinám, priateľkám a každý svojim bežným záľubám. A samozrejme sa radi stretávame aj pri pive, a borovičke.

Tak, touto otázkou sme došli na záver rozhovoru. Ďakujem veľmi pekne za odpovede a zároveň by som ťa rád poprosil o odkaz pre fanúšikov.

MILAN: My ďakujeme za rozhovor a všetkým fanúšikom patrí samozrejme veľké ďakujeme za podporu, čo od vás dostávame! Buďte s nami aj naďalej, tešíme sa na vás na koncertoch a čoskoro vám prinesieme ďalšiu našu tvorbu, a všetko, čo k tomu patrí.

Youtube link:

Linky:
https://www.achsar.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/achsarofficial/

Páčil sa ti tento článok?
  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.