Dark Angels: 15 let v temnotách

Už od detstva som mal rád knihy. V puberte sa k mojim láskam potom pridala aj tvrdá hudba. No a teraz sa vďaka Václavovi Votrubovi obe veci spojili, keď sa ku mne na recenziu dostala jeho kniha o histórii skupiny Dark Angels.

Dark Angels:

Už predtým som písal recenziu na jeho ďalšiu knihu Monumenty, kde som mal možnosť vidieť, že Václav je šikovný spisovateľ, ktorý dokáže zaujať. A inak tomu nebolo ani v prípade príbehu mapujúceho históriu Dark Angels.

Kniha je písaná chronologicky a obsahuje najdôležitejšie úseky života skupiny – či sa už jedná o koncerty, nahrávanie, skúšky, dochádzanie na skúšky alebo personálne zmeny.

Čo osobne veľmi oceňujem je veľký nadhľad. Václav sa nebojí vytiahnuť ani tie negatívnejšie úseky histórie – napr. rastúce egá, nepodarené koncerty a pod.

Zároveň však všetko píše so zmyslom pre humor, a tak sa na daných udalostiach mnohokrát od srdca zasmejete. Aj vďaka tomu sa knižka číta viac-menej sama a zrejme budete mať problém sa od nej odtrhnúť.

Ďalšou silnou stránkou je popísanie hudobnej brandže, ako to chodí či už v undergrounde alebo aj niekde medzi podzemím a komerciu.

Samozrejmosťou sú potom dobové fotografie. Čo ma trochu prekvapilo, ale určite potešilo sú aj dobové recenzie na jednotlivé nahrávky kapely. No a v závere si môžeme prečítať vyjadrenia niektorých ľudí pôsobiacich v danej brandži, čo sa im pri mene Dark Angels vybaví.

Táto kniha nie je taká ako mnohokrát knihy mapujúce niekoho (niečoho) životopis bývajú. Nejedná sa o žiadnu glorifikáciu, žiadne zveličovanie.

Nie, miesto toho dostaneme humorne a s nadhľadom podané historky, fragmenty a spomienky jej zakladajúceho člena. Určite výborná kniha, nie len pre fanúšikov, ale aj pre tých, čo sa zaujímajú o hudbu ako takú.

Autor: Václav Votruba
Vydavateľstvo: Nová Forma
Rok vydania: 2019
Hodnotenie: 5/6

Linky:
https://www.vaclavvotruba.cz/
https://www.martinus.sk/?uItem=618123
https://www.databazeknih.cz/knihy/dark-angels-patnact-let-v-temnotach-409659

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *