Miloš Dodo Doležal – ,,Práce ve studiu a vydávání remasterů desek mne zaměstnává vcelku dost…”

Miloš dodo doležal koncert

Miloš Dodo Doležal 2021MILOŠ DODO DOLEŽAL rozhodne patrí medzi najpracovitejších a najdôležitejších muzikantov v česko-slovenskej rock/metalovej hudbe. Ako člen kapiel Vitacit, Pražský Výběr, Zemětřesení, či sólový umelec sa stal doslova legendou. Zároveň aj ako producent (Arakain, K. Gott…) stvoril toľko úžasnej hudby,  že by to stačilo aj na tri životy. Zároveň stále pracuje na sto percent. Musím sa mu poďakovať, že sa v tomto zaneprázdnení nechal “ukecať” na rozhovor. 

Ahoj Dodo. Moc Ti Ďakujem za Tvoj čas a že sme sa dohodli na tomto rozhovore. Ako sa máš? Ako tráviš túto podivnú dobu okrem práce v štúdiu?

Miloš Dodo Doležal: Není to až tak složité. Už za komunismu jsme jako teenageři tušili, že ten systém není tak přátelský, jak se tváří. To samé platí i dnes, tak se s tím myslím dokážu vypořádat. Hudba tehdy hodně pomáhala, a pomáhá i dnes.

Práce ve studiu a vydávání remasterů desek mne zaměstnává vcelku dost, skládáme nové věci, vyměnili jsme po dlouhé době bubeníka, tak vše pilujeme a bavíme se tím.Ale jako zajímavost bych uvedl, že jsem znovu vytáhl po 40 letech kazety, které jsem jako mladý kluk poslouchal a vybavila se mi ta doba, ve kterém jsem je poslouchal.

To nejvíce pomohlo si uvědomit, že se nic nemění, jen to má jiný průběh, kdo chce, pochopí, co píšu.

Projekt Zemětřesení

Skôr ako sa vrhneme na novú platňu, tak by som sa chcel opýtať na projekty Zemětřesení a Zemětřesení 2. Keď ste chystali druhý diel, tak nebola nádej, že to nahráte v pôvodnej zostave?

Miloš Dodo Doležal: Ze začátku to bylo vše dohodnuté, byl stanoven plán, se kterým všichni souhlasili, ale vzhledem k tomu, že se naše dohody táhly několik let, tak se situace postupně měnila. Prostě se měnila k horšímu a ohrožené byly i koncerty.

Začalo se do všeho montovat neskutečné množství lidí, a každý se snažil do toho projektu mluvit. Různí manažeři nabízeli věci nevídané a neslýchané, a projekt cíleně rozesírali. Tolik nenávisti jsem ve finále nezažil, hlavně ty politické podtexty byly hodně zajímavé, a jak už to chodí, když se za někoho postavíš a podržíš ho, vděk nikdy nečekej.

Ve finále se projektu ujal Pepa Bruha z Basinfirefestu a ten to dotáhl do konce. Patří mu dík. A nakonec se při těch koncertech ukázalo, že to někteří nedají. Proto došlo k celé té situaci.

Stáli jsme se Štěpánem před rozhodnutím, jestli to dokončíme, protže fanoušci se už při koncertech ptali, jestli ta nahrávka vyjde. Tak jsme to dotáhli, prostě to tak muselo být. Slíbili jsme to.

Keď sa ukázalo, že Aleš do toho nepôjde, tak som skôr čakal, že to nahráte s Milanom Schelingrom. No vy ste sa spojili s pre mňa neznámym Mladenom Djelmom. No podľa mňa je úžasný a až mrazí z jeho prejavu. Ako si ho našiel?

Miloš Dodo Doležal: Aleš i Milan mají své limity, se kterými už nic neudělají. O Mladenovi jsem věděl delší dobu, rozhodující byl i postoj vydavtelské firmy, ta byla z výsleku nadšená a tím se vše dalo do pohybu. Nadšení byli následně i fanoušci, celé to mělo prostě smysl.

Nie je do budúcna nádej na nejaké koncerty v tejto zostave?

Miloš Dodo Doležal: Koncerty v nové sestavě určitě budou, otázka je kdy. Ale určitě se to stane.

Reedície

Nedávno si vydal nádherné reedície tvojho prvého sólového albumu My Little World a Vitacitovskú megaklasiku Vzhůru přes oceán? Kto prišiel s tým nápadom a ako prebiehali práce? Osobne som nadšený z remasteru Vitacitu.

Miloš Dodo Doležal: Vše pomohl zrealizovat Petr Korál, který zprostředkoval s chůzku s Vláďou Kočandrelem z Warneru v roce 2018. Probírali jsme s Vláďou všechny varianty spolupráce a celá ta řada remasterů je vlastně důsledek těch dohod.

Navíc všemu přispěla i ta věc, že fanoušci ty remastery přijali s nadšením, takže celá spolupráce dává smysl. Myslím, že zrovna Vzhůru přes oceán i My little world hrají lépe a bonusy fungují.

Moc by ma potešila aj reedícia Dráždivého doteku, Navostro, či tvojho albumu s Guy Mann-Dudeom. To sú skvostné nahrávky. Alebo tvojej druhej inštrumentálnej sólovky Nejvyšší vibrace, ktorá mi žiaľ jediná chýba v zbierke. Nie je nádej, že niečo z toho by mohlo byť realizované?

Miloš Dodo Doležal: Na všechno postupně dojde, chci to opět vydat na vinyl deskách, přidat bonusy, lehce přemastrovat, a dát tomu nový smysl po těch letech.

Jak říkám spolupráce s Warner je nakloněná a tak zbývá jen dotáhnout do konce případná práva a zrealizovat to při případných výročích. Ale fans se toho určitě dočkají.

 Keď sme pri tých inštrumentálnych albumoch, nechystáš aj niečo podobné do budúcnosti? Ja osobne nie som muzikant, ale tvoje albumy ma vtiahli do seba aj bez spevu.

Miloš Dodo Doležal: Nějaké volné pokračování jako My little world 2 by mohlo po těch letech fungovat. Mám mnoho nápadů zaznamenaných z té doby a mám i mnoho nových nápadů v tom stylu.

Někteří fanoušci se mě přímo i na tuto variantu ptali, a asi by to bylo oživením pro scénu atd. Je velmi pravděpodobné, že k nečemu takovému dojde, jen zatím nevím kdy.

Miloš dodo doležal koncert

Pán producent

Spolupracoval si a spolupracuješ s obrovským množstvom skvelých muzikantov a kapiel ako muzikant alebo ako producent. Napr. Masters Hammer, Tanja, Arakain, Kreyson, Karel Gott, Lucie, Kabát, V.A.R….atď. Čo vyžaduješ od hudobníka pre spoluprácu?

Miloš Dodo Doležal: Ano, spolupracoval jsem a spolupracuji se spoustou lidí. Mám rád, když muzikanti umí složit dobrý song a umí ho zahrát, či zazpívat. U všech jmen, která si vyjmenoval, toto funguje a pak se s tím vším dá pracovat.

Vtisknout tomu pak nějakou hudební tvář je výsledkem té spolupráce. Myslím, že mé zkušenosti pomohly mnohým hudení kariéru pozvednout, nebo dokonce nastartovat. Za tu dobu, co to dělám se u nás ve studiu Hacienda zrealizovalo přes 500 projektů, některé jsou více vidět, některé méně. To už tak chodí.

Chcem sa Ťa opýtať na dve moje obľúbené osobnosti. Aká bola s nimi spolupráca. Obe už žiaľ nebohé. Karel Gott a Dodo Dubán.

Miloš Dodo Doležal: Dodo Dubán byl velmi obětavý kluk a muzikant. Snažil se věci dělat naplno, hodně  všemu věřil, věřil i lidem ze šoubyznysu a doufal, že dodrží vše, co mu kdy slíbili. Někdy byl rozčarovaný, ale kdo z muzikantů někdy není.

Byl spíše citlivější, proto asi vše dopadlo tak smutně. Muziku zanechal po sobě dobrou a jsem rád, že jsem mu mohl pomoct k dobrému albu, které u nás natočil. v\bral si nás, věřil nám, znamená to pro mne hodně.

Karel Gott byl opakem Dubána. Vždy se usmíval, ale byl vevnitř velmi tvrdý, a málokdy ho něco překvapilo. Měl ten šoubyznys zmáklý, a věděl moc dobře, co dělá. Kdykoliv, kdy projevil zájem o spolupráci, vážil jsem si toho, a rád jsem k dobrému výsledku přispěl. Oba byli rozdílní, a oba talentovaní. Bez diskuze.

Miloš doležal kirk

Miloš Dodo Doležal pre Kirka Hammetta z Metallicy spolu s Tondom Salvom vytváral gitarový efekt na mieru

Vitacit revisited part 1.

 Poďme už k aktuálnej nahrávke 1986 – 1991 Vitacit revisited part 1. Keď som sa dozvedel, že toto chystáš, tak som doslova onemel úžasom. Vitacit s tebou je prvá metalová kapela, čo som videl na živo a dodnes jedna zo svetovo najobľúbenejších. Ako prišiel tento nápad?

Miloš Dodo Doležal: Vrátil bych se k té schůzce s Vláďou Kočandrlem a Petrem Korálem v roce 2018. Tehdy vše zaznělo teoreticky, co všechno by se dalo zmastrovat a natočit. Ale vše bylo v rovině teorií, nic se neplánovalo s jistotou.

Taky se nevědělo, jestli to bude ještě někoho zajímat, ale postupem se vše ověřilo, a nakonec s přispěním lokdaunů se dostaly na řadu i nahrávky, které ze začátku spíše zněly jako sci-fi. Nakonec se to vše uvádí díky okolnostem ma trh i na vinylech, což mne těší úplně nejvíce, vše se stalo v ten pravý moment.

 Ako si vyberal skladby? Podeľ sa s nami o spomienky na dobu najväčšej slávy Vitacitu a tvoj neskorší návrat do ich radov?

Miloš Dodo Doležal: Tehdy si to neuvědomuješ, čeho si součástí a jestli to vůbec přežije , ten odkaz. Taky to mohlo být tak, si na to dnes nikdo nevzpomene. Ale v té době jsme prostě společně nechali mnoho práce, která přežívá, a má svou hodnotu i dnes.

Je to pro mne fakt neuvěřitelné, kolik informací o té době fanoušci mají, jak v nich ty koncerty žijí dodnes, a jak ty informace předávají i mladší generaci. To tě prostě překvapí a nedá se to naplánovat.

Nenaplánujš ani, jestli se fans budou k té hudbě z té doby vracet. Ale vytvářeli jsme velkou kvalitu, a ta přežila. Skladby jsem vybíral velmi jednoduše, jedná se spíše o věci, které buď nevyšly, nebo vyšly v mizerné kvalitě jako demo, nebo ze špatných studií. Tehdy nebylo vůebc jednoduché se do studia vůbec dostat.

 Ako prebiehalo nahrávanie a podľa čoho si vyberal muzikantov?

Miloš Dodo Doležal: Nahrávání probíhalo postupně a vybíral jsem muzikanty podle kvalit, jestli jsou schopni věci kvylitně zahrát a pokud možno věci co nejméně komplikovat.

Po zkušenostech ze Zemětřesení jsem už nechtěl žádné komplikace a řešení věcí okolo, které by nahrávání a práci jen zdržovaly a nebyly by konstruktivní. Proto nedošlo ani k oslovení některých bývalých členů.

Osobne ma prekvapila neúčasť tvojho syna Miloša, ktorý je fenomenálny basák a veľa spolu hráte.

Miloš Dodo Doležal: Miloš v té době měl jinou práci, a je velmi výrazný hráč. Věci, které hrajeme spolu nakoncertech na první části nebyly, proto jsem ho ani nenutil, aby se je učil, když jsem je uměl sám.

Šlo mi hlavně o zaznamenání té doby, s osobními pocity to nemělo nic společného a Miloš rád pak pomohl se zbory, neměl s ničím žádný problém, na Partu 2 už hrát bude. Jsou tam některé věci, které společně hrajeme.

Milujem demo nahrávky Vitacitu, ale na aktuálnom CD to ma ukrutné gule a pri tom to znie veľmi živo bez štúdiovej chémie. Bol to zámer nechať to ako to bolo a malo byť a necpať do toho moderné prvky? Ja osobne to kvitujem.

Miloš Dodo Doležal: Chtěl jsem co nejvíce zachovat ducha těch skladeb, na všech jsem se podílel jako hlavní nositel toho nápadu, riffu atd. Takže jsem věděl, jak by měly ty věci znít.

Navíc se za ty roky přece jen naučíš něco ve studiu a ve snímání zvuku, tak je to tam poznat. Snažil jsem se opravdu natočit vše po staru a dát tomu co nejvíce ten otisk doby, ale občas jsem něco přidal, protže jsem to považoval za správné. Neměl jsem však jistotu, že to fans přijmou. To se stalo až následně a potěšilo mne to.

Bývali členovia Vitacitu

 Nebol záujem privolať aj nejakých ex členov Vitacitu? Napríklad Křížka, alebo Hejča?

Miloš Dodo Doležal: Už při té schůzce v roce 2018 jsme se shodli, že účast lidí jako Křížek, nebo Bílá by znamenala velkou komplikaci se smlouvami a případným promem atd..

Má jít především o hudbu z té doby, a proto osobní pocity šly stranou a jakákoliv komplikace byla předem vyloučena. Vzhledem k tomu, že vše proběhlo absolutně bez komplikací to bylo správné rohodnutí.

Ako sa k tomuto projektu stavajú členovia súčasných Vitacit? Máš nejakú odozvu?

Miloš Dodo Doležal: Vůbec se do činnosti současného Vitacitu nemotám, ani jsem se nikdy nemotal. Proto jsem se na žádný názor neptal, ani se ptát nebudu. Myslím, že projekt je prezentován vcelku jasně a je jasné, o co tam jde. Nijak to činnost Vitacitu nenarušuje, naopak to jméno podporuje.

Minulosť-prítomnosť

Vždy mi pripadalo vtipné, že “staré” legendárne fláky Vitacitu nahrávajú sólovo ex – členovia. Teraz Ty a v 1995 za účasti Teba a aktuálnej zostavy Vitacit, Dan Horyna. Ja osobne som z toho samozrejme nadšený, pretože to splňuje všetko čo vlastne fanda potrebuje. Ako spomínaš na natáčanie Nočního města, čo je dnes vysoko cenená zberateľská rarita a predáva sa za nekresťanské peniaze.

Miloš Dodo Doležal: Dana Horynu jsem podpořil a zařídil mu desku v době, kdy si o něj nikdo nechtěl ani opřít kolo. Byl ve velmi složitém rozpoložení a měl své nejdivočejší období. Ale k natáčení přistupoval zodpovědně.

Složili jsme i společně skladby, které jsou dodnes dobré. Jak se na ten rpojekt Dan díval tehdy, a jak se na to dívá dnes, fakt nevím. Pokud je ta deska ceněná mezi fans, je to dobrý signál. A to stačí.

Je nádej, že sa skladby z 1986 – 1991 Vitacit revisited part 1 dostanú do koncertné programu?

Miloš Dodo Doležal: Určitá část se tam určitě dostane. Máme nového bubeníka, je to mladá krev a juniorem si rozumí, hraje jim to skvěle. Uvidíme, jak moc budeme moci v roce 2022 koncertovat.

Nahrávka REVISITED PART 2. vyjde v první půlce roku 2022. Myslím, že to fans potěší, budou tam i skldby, které jsem dodělali, ale na koncertech jsme se nikdy nehráli. Takže rarity !

Odkiaľ sa vzala Hanka Liškařová, ktorá spieva moju obľúbenú Akce D.D.T.?

Miloš Dodo Doležal: Hanka je skvělá zpěvačka, a bezva kámoška. Je to chytá holka, studovaná doktorka, navíc velmi dobrá. Zpívala v mnoha projektech, já si ji pamatuji z revivalu Guano Apes. Nemá tolik času se hraní věnovat, ale natáčení vzala a moc mne potěšila, navíc to dala skvěle !

Budúcnosť

Na part. 2 sa dočkáme aj znovunahratia Ja chci se ptát a Drákulu?

Miloš Dodo Doležal: Určitě, a mnoha dalších !

Ja by som sa Ťa ešte chcel opýtať na pre mňa absolútne fenomálny album Ohněm. Pre mňa je to jedna z tvojich najlepších platní. Pre mňa v dobe po vydaní doslova nevypnuteľnyý album. Hral mi stále dokola. Ako tento skvost vznikal?

Miloš Dodo Doležal: Díky za pozitivní ohlas a názor. Deska vznikala delší dobu, mám mnoho věcí natočených dopředu, a jen je stačí zmixovat.

Ohněm mělo být dvojalbum, ale  byla možnost se účastnit turné Souboj rebelů, tak jsemvše nestihl domixovat, ale jednou to vyjde jako dvojalbum, protže ty věci mám hotové. A mezitím jsem napsal spoustu nových. Vše si to jednou fans pustí, to můžu slíbit.

Pracuješ aj na nejakých nových skladbách na ďalšiu sólovú platňu?

Miloš Dodo Doležal: Pracuji neustále, studio mám doma a s Warnery jsem už delší dobu domluveni a nové desce, ale čekáme na příhodnější dobu. Zatím pracujeme na těch remastrech.

Tešíš sa na nejakú štúdiovú spoluprácu práve?

Miloš Dodo Doležal: Těch spoluprací je pořád hodně, ale o ničem už nemluvím předem. Není to úplně dobré, jakmile vidí lidi za šoubyzu do tvých plánů. Je lepší to vypustit hotové.

Je nádej, že Ťa s kapelou uvidíme na Slovensku opäť?

Miloš Dodo Doležal: Někdy se to určitě opět stane. Jezdil jsem hrát na Slovensko i tehdy, kdy jsem od kolegů slyšel, že to nemá smysl. Pro mne to smysl vždy mělo, i když se jednalo třeba  o malé koncerty v klubech.

Dodo moc Ti ďakujem za Tvoj čas a trpezlivosť. Moc si to cením a je to pre mňa česť. Na záver ak ešte máš niečo na srdci, tak je to len Tvoj priestor. 🙂

Miloš Dodo Doležal: Buďte všichni silní, a nenechte se vnitřně zlomit. Věřte hudbě, protže ta vás nikdy nezklame !

Youtube ukážka:

Linky:
https://www.facebook.com/Milo%C5%A1-Dodo-Dole%C5%BEal-Fan-Club-665202766825721/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *