Stratovarius – Episode

stratovarius episode cover

stratovarius episode coverFínska power metalová kapela Stratovarius vznikla ešte v roku 1984. Pôvodne sa volala Black Water. Nasledujúci rok zásluhou bubeníka Tuoma Lassilu zmenila názov do súčasnej podoby (vtipné spojenie slov Stratocaster a Stradivarius).

Na začiatku ich hudba silne pripomínala Black Sabbath, čo sa po čase začalo meniť. A to hlavne vďaka gitaristovi Timovi Tolkkimu, ktorý ich muziku preorientoval viac smerom k Deep Purple, Queensrÿche.

Veľkolepá epizóda

Ďalším zásadným momentom pre Stratovarius bol príchod speváka Tima Kotipelta v roku 1994. Prvým spoločným albumom ,,Kotiho” a Stratovarius bol Fourth Dimension (1995). Už tam bolo počuť, že kapela si vytvára svoj vlastný štýl a smeruje stále vyššie a nasledujúci počin Episode to ešte potvrdil.

Na ňom už nájdeme klasickú fínsko-švédsko-nemeckú zostavu. Čiže okrem oboch Timov aj klávesáka Jensa Johansona, basáka Jariho Kalnulaiena a bubeník Jörga Michaela (Mekong Delta, Axel Rudi Pell, Grave Digger.). Spolu nahrali tie najklasickejšie platne tejto formácie ako napr. Destiny, resp. legendárne ,,Elementy” (Elements pt. 1 a pt. 2).

Pánom muzikantom s nahrávaním vypomohlo aj niekoľko hostí – doprovodných vokalistov a jeden flautista.

Album obsahuje dvanásť skladieb a trvá viac ako hodinu. Všetko šliape naplno a Páni muzikanti tu od úvodného “tikotu hodín” predvádzajú taký skvelý power metal, aký si len môžete želať. Jednoducho chémia medzi nimi funguje na výbornú. Práca s gitarou je viac než skvelá, Jens tu naplno predvedie svoje umenie, Michaelovo bubnovanie sa dobre dopĺňa s Kalnulaienovou basou.

A samozrejme Kotipeltov vokál vám jednoducho vyrazí poistky.

Aj keď sú tu veci, ktoré sa dajú albumu vytknúť, celkový dojem je skvelý. Nájdete tu napr. megaznámy hit Speed of light, čo je takmer ukážkový speed (možno trocha prehnaný), neoklasickú Will the sun Rise? so skvelým refrénom alebo Forever, považovanú za najlepšiu baladu od tejto formácie. Ešte by som spomenula ,,orientálnu” Babylon.

Verdikt

Netvrdím, že je to najlepší album kapely, ale rozhodne je výborný a stojí za pripomenutie.

Lineup:

 • Timo Kotipelto – spev
 • Timo Tolkki – gitary, doprovodné vokály
 • Jari Kainulainen – basa
 • Jens Johansson – klávesy
 • Jörg Michael – bicie

Hostia:

 • Kimmo Blom (R.I.P. 2022) – doprovodné vokály
 • Richard Johnsson – doprovodné vokály
 • Marko Vaara Vocals – doprovodné vokály
 • Pasi Puolakka – flauta (track 12)

Tracklist:

 1. Father Time
 2. Will the Sun Rise?
 3. Eternity
 4. Episode
 5. Speed of Light
 6. Uncertainty
 7. Season of Change
 8. Stratosphere
 9. Babylon
 10. Tomorrow
 11. Night Time Eclipse
 12. Forever

Rok vydania: 1996

Vydavateľstvo: T&T Records

Youtube ukážka:

Linky:
http://stratovarius.com/
https://www.facebook.com/stratovarius
https://www.instagram.com/stratovarius/

Hodnotenie: 5/6

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *