Milan Ivan (Hadonos) – ,,Niekedy na jar roku 2023 by mohla vyjsť prvá várka CDčiek”

hadonos kapela 2023

milan ivan gitarista 2023Koncom minulého roka sa stali rôzne veci, ktoré priťahovali pozornosť obyvateľov Slovenska. Rockerky, rockerov, metalistky a metalistov v Poprade určite zaujalo vydanie debutového albumu  Weightless tamojšej kapely Hadonos. Názov vám možno nič nehovorí, ale niektorí z členov boli a sú aktívni aj v známejších zoskupeniach. Viac už ale gitarista Milan Ivan:

Čauko, tvoja kapela Hadonos v novembri minulého roka, tak trochu v utajení, vydala skvelý debutový album Weightless. Ako by si ho popísal niekomu, čo o ňom ešte nepočul?

Milan Ivan: Ahoj! Je to krátky album, ktorý v sebe ale skrýva kopec prekvapení a je zmesou viacerých štýlov, ktoré máme radi, takže si v ňom možno každý fanúšik tvrdej muziky niečo nájde.

Kedy ste ho začali pripravovať?  

Milan Ivan: Keď sme našli stáleho bubeníka, niekedy tuším v apríli 2022. Bol to pre nás prílev novej energie, ktorú sme potrebovali a on nás vlastne nakopol, aby sme išli nahrávať, keďže materiálu sme mali dosť.

Bolo to spontánne rozhodnutie, v ten istý deň sme zajednali nahrávacie štúdio a o pár mesiacov bol prvý album na svete.

Čo bola hlavná inšpirácia pre texty?

Milan Ivan: Väčšinu textov napísal Erik a vždy to prišlo tak, že sme spolu trávili čas, popíjali, hrali a prežívali rôzne životné obdobia, ktoré on akoby spracoval a vložil nenápadne do tých textov. Dostal nápad a o chvíľu bol hotový celý text a my sme boli veľmi radi.

Ako to vyzerá s fyzickými nosičmi?

Milan Ivan: Niekedy na jar roku 2023 by mohla vyjsť prvá várka CDčiek. Samozrejme sme finančne obmedzení a záleží to hlavne od toho, kedy dáme dokopy peniaze 😀

Najbližšie plány

Máte nejaké plány do aktuálneho roka?

Milan Ivan: Náš cieľ bol zahrať si na nejakom festivale, ale bohužiaľ, zatiaľ nemáme dojednanú ani jednu akciu, možno sa to časom zmení. No a ďalším cieľom je nahratie ďalšieho albumu, pretože máme už dosť nových skladieb.

V prvom rade musíme na sebe poriadne zamakať, pretože máme obrovské rezervy, ktoré nám vadia a sme si vedomí, že potrebujeme zlepšiť naše kvality o 100%. To je náš cieľ číslo jedna.

Plánujete koncertovať aj niekde v zahraničí?

Milan Ivan: Je to náš veľký sen a motivácia, takže áno, plánujeme to.

hadonos kapela 2023

Minulosť-prítomnosť

Pre mňa osobne ste boli ako pomyselný blesk z jasného neba. Poriadne som o vás nezachytil žiadnu zmienku, no zo spomínanej nahrávky mám pocit, že Hadonos je skúsená kapela. Majú členovia skúsenosti aj v iných zoskupeniach?

Milan Ivan: Áno, všetci sme hrávali tak cca od 15 rokov, niekedy spolu, niekedy v iných zoskupeniach. Bubeník Marcel mal skvelú thrashovú kapelu Guzzle Booze, Jakub má ešte dve super kapely (NOUN, Dragonflies) a Homár, náš basák, je najviac univerzálny člen, pretože hrá ešte asi v štyroch kapelách, tými najznámejšími sú Distax a Pothrator.

My s Erikom sa momentálne venujeme iba Hadonosu, ale predtým sme mali pár spoločných projektov.

Vedel by si vyrozprávať svoj hudobný príbeh? Ako si sa dostal k muzike a ako vznikla kapela Hadonos?

Milan Ivan: K muzike ma to odmala nejako lákalo, ale keď som mal 13 rokov, tak som bol presvedčený, že už je to láska na celý život. Vtedy som na Vianoce od otca dostal elektrickú gitaru, na ktorej som začal pravidelne cvičiť a budovať si v hlave vzrušujúcu predstavu o tom, že raz budem mať vlastnú kapelu.

Hadonos vznikol po niekoľkých neúspešných pokusoch založiť stálu formáciu (s druhým gitaristom Jakubom). Dokonca aj v tejto kapele sa zo začiatku ešte vyskytovali iní členovia, ale tento rok priniesol silnú stabilitu.

Mať kapelu je o tom, prekonávať stále nejaké prekážky a byť si vedomý toho, že to nebude nikdy ľahké, ale trpezlivosť a silné zanietenie pre vec, ktorú robíte spoločne s kamarátmi budujú výsledok, s ktorým nakoniec môžete byť spokojný.

Čo vaša domovská scéna v Poprade? Ja poznám hlavne Sugery, ale sú tam zoskupenia, hrajúce podobnú muziku ako vy? Sú tam aj ľudia, ktorí majú radi takýto typ muziky?

Milan Ivan: Je tu pár kamarátov ktorý majú našu hudbu radi, ale nie je toho nejako extra veľa. Predsa len sme na scéne ešte krátko a s podobným štýlom hudby tu veľmi kapely nie sú.

Budúcnosť

Videl som aj taký trend – že slovenské (české) metal/rock kapely začnú s anglickými textami, no potom pozvoľne prejdú na slovenčinu. Môže sa stať, že niekedy v budúcnosti budeme od Hadonos počuť niečo slovenské?

Milan Ivan: My sme to mali naopak 😀 V minulosti som skladal texty ja s Jakubom, dokonca som chvíľu bol spevák. Ale keď sme vzali do kapely Erika, prešli sme na anglický jazyk, pretože znel po slovensky ako východniar skrížený s Poliakom, keďže žil 5 rokov v Poľsku 😀

Na našom Youtube kanáli sa dajú nájsť tri songy nahraté v slovenčine. Nič ale nie je vylúčené, uvidíme, čo nám prinesie budúcnosť.

Ok, veľmi pekne ďakujem za rozhovor a poprosím ťa o nejaký ten odkaz pre čitateľov.

Milan Ivan: Ďakujem každému čitateľovi, ktorý vydržal až do konca, prajem vám šťastný nový rok a veľa hlasnej super muziky v ďalších dňoch!

Youtube ukážka:

Linky:
https://www.facebook.com/kapela.hadonos/
https://www.instagram.com/hadonos_official/
https://www.youtube.com/@hadonos8320/
https://bandzone.cz/_115760

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *