Moonspell – The Antidote

moonspell the antidote cover

moonspell the antidote coverAlbum kapely Moonspell – The Antidote pôvodne vyšiel 28.9. 2003 v Century Media Records. Je podivné, že napriek nepopierateľnej kvalite, nemal oveľa pozitívnejší ohlas, nakoľko by si ho zaslúžil. Avšak možno je to tým, že fanúšikovia očakávali ich klasickú tvorbu v štýle Wolfheart či Irreligious.

Okrem toho vybočoval z bežných trendov a svojim spôsobom si z nich aj robil srandu. Fernando a spol. sa rozhodli pristúpiť k jeho reedícii. Stalo sa tak 29. septembra 2023.

Protijed

Nájdeme tu desať skladieb, nabitých ťaživou atmosférou. Vážne je to iné, ale iné je v tomto prípade synonymum pre výborné.

Už prvá, pravdepodobne jedna z najlepších a najtemnejších piesni In and Above Men, má neobyčajnú hĺbku. Začína surovými gitarovými riffmi, ktoré sú doplnené Fernandovým nezameniteľným hlasom. Ten je ozaj brilantný, či spieva čisté vokály alebo screaming. Ako je pri Moonspell pravidlom, aj tu vynikajú bicie.

Jednou zo songov, ktoré najviac vybočujú z bežného rámca je Lunar Still. Tu sa naplno ukazuje, že kapela sa nebála experimentovať so zvukom. Druhá časť albumu je melodickejšia, jednoduchšia a asi aj chytľavejšia pre poslucháča.

Hudba akoby prichádzala v nárazových vlnách. Chvíľu je jemná, akoby upozadená a zrazu vám vybuchne priamo do tváre. Zmetie vás ako explózia a kým sa vyhrabete spod sutín, príde druhá rana a vy letíte znova. Radšej zostanete ležať a uvedomíte si, že ešte nikdy nevyzerali trosky tak dokonale.

Zhrnuté a podčiarknuté

Som dlhoročný fanúšik kapely a Fernandov hlas považujem za jeden z najsexy hlasov metalu (hej, hej, ženská, no a čo 😀 ). The Antidote je skvelý aj po rokoch. Zároveň jeden z dvoch albumov, ktoré sa mi nepodarilo zohnať. Tentoraz to napravím.

Lineup:

 • Fernando Ribeiro – spev
 • Ricardo Amorim – gitary, klávesy
 • Pedro Paixão – klávesy, sample, programovanie
 • Mike Gaspar – bicie

Hostia:

 • Niclas Etelävuori – basa

Tracklist:

 1. In and Above Men
 2. From Lowering Skies
 3. Everything Invaded
 4. The Southern Deathstyle
 5. Antidote
 6. Capricorn at Her Feet
 7. Lunar Still
 8. A Walk on the Darkside
 9. Crystal Gazing
 10. As We Eternally Sleep on It

Rok vydania: 2003 (pôvodná verzia), 2023 (reedícia)

Vydavateľstvo: Century Media Records (pôvodná verzia), Napalm Records (reedícia)

Youtube ukážka:

Linky:
https://www.moonspell.rastilho.com/
https://www.facebook.com/moonspellband/
https://www.youtube.com/user/MoonspellYT

Hodnotenie: 6/6

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *