Alex Staropoli (Rhapsody of Fire) – ,,Roby priniesol veľa nápadov…”

Rhapsody of Fire kapela 2024

alex staropoli rhapsody 2024Trochu nadnesene sa dá povedať, že Rhapsody of Fire nedávno natočili nový „Dawn of Victory“. Album Challenge the Wind, ktorý vyšiel posledný májový deň, je veľmi gitarovo orientovaný a pozostáva výlučne z rýchlych skladieb. Na otázky o jeho zrode odpovedal ten najpovolanejší, klávesak Alex Staropoli. Nebude chýbať ani malý výlet do minulosti.  

Zdravím Alex. Na úvod ti musím pogratulovať k vydarenému albumu Challenge the Wind. Už od prvého singlu ste avizovali, že novinka bude poriadny „náržez“. Prečo ste sa tak rozhodli?

Alex Staropoli: Nazdar. Pracoval som s Robym De Michelim a uvedomil som si, že je tam veľa skvelých riffov a gitarových partov. Odtiaľ sme vychádzali a prirodzene sme dospeli k záveru, že sa budeme uberať týmto smerom.

Počuť, že celá nahrávka je viac „gitarovo orientovaná“ (tak trochu pripomína váš starý kúsok Dawn of Victory). Ako sa líšila práca na tomto albume od jeho predchodcov (The Eighth Mountain, Glory for Salvation)?

Alex Staropoli: Rovnaký proces, iba nové myšlienky a úžasná gitarová práca. Roby priniesol veľa nápadov a vybrali sme to najlepšie z najlepšieho. Výsledok vždy závisí od konkrétnych okolností. Proces skladania je vždy iný, ale prístup je vždy rovnaký. Snaha o dokonalosť.

Okrem gitár počuť aj ďalšie nástroje – gajdy, flautu. Kto sa o ne postaral?

Alex Staropoli: Môj brat Manuel nahral flautové party na každej našej nahrávke. Gajdy boli pre mňa novinkou. Prvýkrát som ich použil na albume Glory For Savlation. Dakedy zaznejú aj naživo.

A čo spevácky zbor? Kto sú jeho členovia?

Alex Staropoli: Stále pracujeme s rovnakými spevákmi. Všetci sú Giacomoví študenti alebo priatelia. Nie je ľahké nájsť správnych spevákov. Musím na nich tlačiť, pretože musíme nahrávať 4 až 6 hodín denne, čo veľa spevákov nevydrží.

Zároveň ide o ďalší diel vašej veľkej ságy The Nephilim’s Empire. Vedel by si povedať pár vetami, kam sa príbeh posúva?

Alex Staropoli: Rozprávame fantazijné príbehy, ktoré majú nejaký význam a je na poslucháčovi, či ich bude brať do úvahy alebo nie. Hlavný hrdina musí opakovane čeliť dualizmom a robiť epické rozhodnutia, aby mohol pokračovať v ceste k sebarealizácii a sláve. V prvom rade by sme radi ponúkli poslucháčom možnosť vychutnať si a ponoriť sa do našej hudobnej ríše aj tak.

A čo ďalší album. Bude taktiež súčasťou tejto ságy?

Alex Staropoli: Jasne, jeden alebo dva albumy ešte budú súčasťou tejto ságy.

Rhapsody of Fire kapela 2024

Koncerty

Turné na jeho podporu začne až v októbri. Prečo?

Alex Staropoli: Vydanie nového albumu bolo viackrát odložené, preto sme sa rozhodli európske turné absolvovať na jeseň 2024. V lete nás čaká niekoľko koncertov a festivalov a po lete ďalšie koncerty v Ázii a Austrálii.

V novembri zavítame aj na Slovensko. Dvadsiateho prvého zahráme v Bratislave a na ďalší deň v Košiciach.

Vieš už teraz povedať, ktoré skladby z Challenge the Wind budú znieť naživo? Taká Vanquished by Shadows by mohla byť bomba, nie?

Alex Staropoli: Samozrejme, titulnú skladbu. Máme veľa možností, ktoré čoskoro preskúmame.

A čo to latinskoamerické turné, ktoré prebehlo nedávno. Ako si s ním spokojný?

Alex Staropoli: Bolo to jednoducho fantastické! Skvelí fanúšikovia. Plánujeme sa vrátiť a urobiť viac koncertov.

Minulosť-prítomnosť

Vráťme sa na chvíľu do minulosti. Skús dvoma, troma vetami povedať, ako si spomínaš na tieto vaše albumy a čím boli pre teba zásadné.

Legendary Tales (1997)

Alex Staropoli: Úplné nadšenie a veľké prekročenie rozpočtu na dosiahnutie cieľov, ktoré sme chceli dosiahnuť.

Symphony of Enchanted Lands (1998)

Alex Staropoli: Symfonický prístup. Vedeli sme, že máme v rukách niečo výnimočné. A ešte väčšie prekročenie rozpočtu!

Dawn of a Victory (2000)

Alex Staropoli: Viac metalový prístup a mierna zmena zvuku.

Symphony of Enchanted Lands II: The Dark Secret

Alex Staropoli:  Symfonická opera. Niečo, čo nie je ľahké zopakovať a prítomnosť C. Leeho urobila všetko mimoriadne magické.

Triumph or Agony (2006)

Alex Staropoli:  Menej rýchlych piesni, ale viac heavy skladieb.

Ako vyzerá bežný deň Alexa Staropoliho?

Alex Staropoli: Vždy to závisí od obdobia a termínov. Svoj deň zvyčajne začínam posilňovňou a samozrejme vždy pracujem na novej hudbe a sledujem každé dianie v kapele. Je to práca na plný úväzok počas celého roka.

Budúcnosť

S Rhapsody of Fire produkujete monumentálnu muziku, no na pódiách ste väčšinou piati. Nebolo by možné urobiť niekedy monumentálny koncert – kde by prišli vokalisti a možno aj menší orchester (niečo ako u Peavyho Rage)?

Alex Staropoli: Pracoval som veľmi tvrdo, aby som si vybojoval túto pozíciu a kompletnú taliansku zostavu . Nesmierne si užívame hranie na pódiu, keď sme tam len my piati. Takže toto je smer, ktorý preferujeme.

Máš aj nejaké nesplnené hudobné sny, ktoré by si chcel splniť?

Alex Staropoli: Snom sa medze nekladú, takže asi áno. Ale ja sa sústredím na kapelu. Je to tvrdá práca, verte mi. Jasne som si stanovil smer Rhapsody Of Fire a chcem pokračovať v práci, skladať ďalšiu hudbu a rozvíjať našu kariéru.

OK, tak veľmi pekne ďakujem za rozhovor a poprosím ťa o nejaký ten odkaz pre čitateľov.

Alex Staropoli: Veľmi vám všetkým ďakujeme za podporu. Dúfam, že si zaobstaráte kópiu nového albumu a prídete na naše koncerty!

Zostaňte zdraví.

Youtube ukážka:

Linky:
https://www.rhapsodyoffire.com/
https://www.facebook.com/rhapsodyoffire/
https://www.instagram.com/rhapsodyoffireofficial/
https://www.youtube.com/user/rhapsodyoffire

Foto Alex: Di Bruno Bergamini – Rhapsody Of Fire, CC BY 2.0, Foto Rhapsody of Fire: Massimo Battista

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *