Dan (Tortharry) – ,,Autorem muziky jsme byli v podstatě všichni tři”

tortharry kapela 2024

dan pavlik 2024Kapelu Tortharry môžeme považovať za českú deathmetalovú stálicu. Vznikla v roku 1991 a dodnes hráva po celej Európe. Okrem iného stála aj na pódiu s legendou-legiend death. V júni vydala album Paměť kamenů, prvá nahrávka s českými textami. O prítomnosti a aj minulosti porozprával frontman Dan.

Zdravím Dan. Tak prvá otázka bude špeciálna. Predstav si, že som človek, čo o vašej kapele nikdy nepočul. Ako by si ma presvedčil, aby som si pustil vašu novinku Paměť kamenů?

Dan: Zdravím, já už delší dobu nikoho nepřesvedčuju, aby si nás poslechl. 🙂 Buď si nás někdo poslechnout chce nebo ne. Ale pokud bych měl eventuelně někoho přesvedčit, řekl bych mu, že bych mu toto album vřele doporučil, protože je prostě po mnoha, mnoha letech poměrně jiné, a to zejména díky českému jazyku, který jsme na našich předešlých 10 albech nikdy nepoužili.

A to už za to stojí, aby si to někdo zkusil alespoň poslechnout. 🙂

Je to váš prvý album celý v češtine. Prečo ste sa tak rozhodli?

Dan: S tímto návrhem přišel Martin. Řekl nám to na svatbě našich přátel přesně před dvěma lety. Sám nevěděl, jak to přijmeme a zda ho nepošleme kamsi. Ale všechny nás to v podstatě uvedlo k zamyšlení, že proč ne.

Prostě pojďme do toho, není se čeho obávat. Jak bude album nazpíváno je stejně jen a jen naší věcí, takže to žádný problém nebude.

Bude tomu tak aj do budúcnosti? Alebo sa môže stať, že niekedy ešte od vás budeme počuť niečo v angličtine?

Dan: V angličtině od nás ještě něco uslyšíte, to asi ano, ale zatím panuje názor, že bychom případné další album natočili opět v češtině.

Kto bol autorom muziky a textov a ako vyzerala samotná tvorba?

Dan: Autorem muziky jsme byli v podstatě všichni tři. Takovým způsobem skládáme již několik let. U nás v podstětě nikdy neexistoval výhradní skladatel a v drtivě většině se jednalo o teamovou práci.

Co se týče textů, píše nám je náš dvorní textař Štefan Ležovič, který nám píše texty již od dema Incriminated. Tvorba funguje tak, že si s Martinem pošleme kytarové a basové riffy, vybereme ty nejlepší, pošleme Jirkovi a společně pak na zkoušce tyto riffy dáváme dohromady, upravujeme je jak harmonicky, rytmicky tak i tempově ve snaze, aby vznikla co možná nejlepší skladba.

Pohřeb naděje, Hořké rozloučení, Temný úděl – čo bolo zdrojom inšpirácie pri tvorbe týchto skladieb?

Dan: Pohřeb naděje je o tom, jak se od nás lidi chtěli dostat na západ, ale nebylo jim to umožněno a mnoho z nich skončilo mrtvých na hranicích (zejména s tehdejší NSR a Rakouskem).

Hořké rozloučení je a transportech lidí do koncentračních táborů

Temný úděl se naopak zaobírá horníky a důlními neštěstími, která se mohou kdykoli opakovat.

tortharry kapela 2024

Koncerty

Kde všade budete hrať

Dan: Léto máme dost plné. Hned tento pátek hrajeme na festivalu ve Výravě, dále pak v Rakousku na Sick  Midsummer festivalu, v Srbsku na slavném Exit festivalu, pak na Husman festu v Tachově, na tebou zmíněné Brusírně v Táboře, na Death Cofee Párty a v Plasech u Plzně, v Bohuslavicích nad Vláří, na Symbiólic festivalu a na ˇBřezovské mewtalové noci u Sokolova.

A to si myslím, že jsem tady nenapsal úplně vše. 🙂 Píšu teď o červenci a srpnu. Na podzim pak máme řadu super klubových akcí.

Prídete zahrať aj na Slovensko tento rok?

Dan: O potvrzené akci na Slovensku teď úplně nevím. Byli jsme tam teď 2x, na Gothoomu a pak na parádní akci v Žilině a předtím v zimě jsme hráli na Slovensku také 2 akce. K vám přijedeme moc rádi kdykoli se k nám dostane dobrá nabídka.

Minulosť-prítomnosť

Fungujete už od roku 1991. Vyrozprávaj svoj príbeh, ako si začal s muzikou a ako si sa dopracoval až k Tortharry?

Dan: Já začal hrát na kytaru (klasickou), když mi bylo 14 let. Mamka s tátou mi ji dali k Vánocům a mě to začalo bavit natolik, že hned další vánoce mi naši koupili kytaru elektrickou.

Následně jsem se seznámil s Gorem (dnešní manager TORTHARRY) a rozhodli sem že založíme kapelu TURBULENCE. Odehráli jsme 2 roky a já dostal nabídku jít na post druhé kytary do TORTHARRY, což pro mě byla megavýzva a moc jsem si přál, aby mě kluci vzali, což se stalo v roce 1992 a od té doby jsem zde. 🙂

Keby si mal porovnať, čim sa líšila doba okolo roku 1991 s tou dnešnou?

Dan: Ty doby jsou zcela rozdílné. Tenkrát se vše vyřizovalo skrze poštu, nic se nikde nesdílelo, vše se muselo poctibvě řešit zajitím na přepážku a zasláním balíku do světa za dost peněz. Poslali jsme takto do světa strašně moc kazet prvního alba a taky se postupně dostávalio do podvědomí evropské a světové UG scény.

Dnes je to v tomto mnohem snažší, stačí něco sepsat, nasdfílet apod,a ví to mnoho lidí na celém světě. Je to rozhodně mnohem lepší a levnější, ale zase…na tu devadesátkovou dobu moc rád vzpomínám a měly by si jí zkusit třeba některé současné kapely, aby zjistily, co za tím vše stálo práce apod.

Čo považuješ za svoj najväčší hudobný úspech?

Dan: Asi koncerty s Death. Chuck byl mým idolem a najednou s ním sdílíš šatnu a trávíš pár dní. Na to se nedá zapomenout. Pak také tour se Sepulturou a v podstatě mnohá osobní přátelství s lidmi z mých oblíbených kapel.

To pro mě moc znamená a vážím si toho. A v neposlední řadě fakt, že se nám podařilo postavit fungující festival, který se již několik let řadí mezi CZ špičky…MetalGate Czech Death Fest.

Skús niekoľkými vetami (dve-tri) zaspomínať na tieto vaše albumy:

When the Memories Are Free (1994):

Dan: Moje první album v životě. Jedno ze zásadních alb CD death metalové scény.

Book of Dreams (1998):

Dan: Pomalejší a melodičtější než prvotina When The Memories Are Free.  A po vydání první turné po Evropě.

Unseen (1999):

Album, kde se poměrně dost experimentovalo a natáčeli jsme ve studiu Hacienda u Doda. Hodně jsme u toho také vypili. 🙂

Ok, tak to bola posledná otázka. Veľmi pekne ďakujem za tvoj čas poprosím ťa o nejaký ten odkaz pre čitateľov.

Dan: Moc děkuju za prostor věnovaný TORTHARRY.

Youtube ukážka:

Youtube: https://www.youtube.com/tortharry
Facebook: https://www.facebook.com/tortharry
Spotify: https://open.spotify.com/artist/6wBjgzFmskVpicMKkVxgkh
MetalGate Czech Death Fest: https://www.facebook.com/czechdeathfest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *