Dymna Lotva je bieloruská kapela, ktorá majstrovsky spája prvky temného pagan metalu s post-doom metalom a black metalom, čím vytvára jedinečný zvukový zážitok, aký sa počuje len zriedka. Vznikla v roku 2015 a do širšieho povedomia metalových fanúšikov sa dostala vďaka prelomovému tretiemu albumu The Land Under The Black Wings: (Зямля Пад Чорнымі Крыламі: Кроў). Ten im vydalo nemecké vydavateľstvo Prophecy Productions v roku 2023.
Príbeh Dymna Lotva je hlboký, plný emócií a utrpenia, ktoré siahajú ďaleko za hranice hudby – sú kapelou, ktorá bojuje za svoju slobodu v exile.
Vznikli v roku 2015 a ich hudba je nesmierne emotívna, temná a často sa zaoberá ťažkými témami bieloruskej histórie a kultúry. Zakladajúcimi členmi sú speváčka a textárka Katsiaryna „Nokt Aeon“ Mankevich a skladateľ, gitarista Jaŭhien Charkasau.
Pre mnohých je hudba Dymna Lotva len skvelým mixom doom a black metalu, no pre tých, ktorí rozumejú ich príbehu, sú symbolom odporu a nádeje. Viedli ich totiž nielen umelecké ambície, ale aj túžba po slobode vyjadrovania. Kvôli bieloruskému politickému režimu, ktorý nekompromisne potláča akékoľvek formy umeleckej alebo politickej slobody, museli členovia kapely opustiť svoju krajinu.
Hon na hudobníkov
V roku 2020 kapela otvorene podporila protesty proti bieloruskému diktátorovi Lukašenkovi. Onedlho na to im zakázali všetky plánované vystúpenia a skupina musela rozpustiť svoju koncertnú zostavu. Speváčka Nokt bola nútená opustiť krajinu, aby sa vyhla zatknutiu.
Duo malo v úmysle znovu sa spojiť na Ukrajine, ale potom do krajiny vtrhlo Rusko. Dva týždne po vypuknutí vojny sa Jauhienovi napokon podarilo utiecť z ťažkých bojov v okolí mesta Irpin. Obaja hudobníci sa neskôr streli v Poľsku. Tu našli útočisko, no stále nesú v sebe ten bôľ, smútok a vzdor voči krutosti ich rodnej krajiny.
A nie sú jediní. V Bielorusku prebieha „hon na hudobníkov“. Mnohí muzikanti boli alebo sú za mrežami. Všetci členovia folkovej skupiny Irdorath dostali tresty odňatia slobody na 1,5 až 2 roky len za to, že hrali na protestnom pochode. Rocková skupina „TOR band“ je uznaná za extrémistickú.
Členovia sú vo väzení, polícia zatýka dokonca aj tých, ktorí si zahrali v ich hudobných videoklipoch. Obeťou represií Lukašenkovho režimu sa stal aj spevák legendárnej bieloruskej doommetalovej kapely Gods Tower, Lesley Knife. Ten v súčasnosti žije v exile v litovskom Vilniuse.
Krajina pod čiernymi krídlami
Ich zatiaľ posledný počin „The Land Under The Black Wings: Blood“ z roku 2023 nesie v sebe silný odkaz a naliehavosť. Sú to desivé výkriky za spravodlivosť, prepojené s historickými príbehmi a folklórom.
Väčšina textov je inšpirovaná reálnymi udalosťami z druhej svetovej vojny. Sú tam aj príbehy o speváčkinej babičke, ktorá ako tínedžerka čelila druhej svetovej vojne v Bielorusku. Pieseň „Да Волі“(Na slobodu)“ je o súčasnej situácii v Bielorusku. Text napísala speváčka Nokt po tom, čo bol ich hosťujúci spevák ( vyššie spomenutý Lesley Knife z Gods Tower) deväť dní vo väzení.
V jednom z rozhovorov speváčka Nokt spomína, že k založeniu kapely ich okrem iného inšpirovalo aj dielo bieloruskej spisovateľky Svetlany Alexandrovny Alexijevičovej, ktorá získala v roku 2015 Nobelovu cenu za literatúru. Ich druhý album vychádza zo Svetlaninej knihy Černobyľská modlitba, čo je zbierka príbehov a monológov ľudí, ktorí prežili černobyľskú katastrofu.
To, že dnes žijú v exile, však neznamená, že Dymna Lotva je ticho. Práve naopak – ich tvorba je hlasnejšia než kedykoľvek predtým. Sú hudobníkmi, ktorí si vybrali ťažkú cestu. Namiesto pohodlia bojujú za právo na slobodu, a ich piesne sú prejavom tejto neústupčivosti. Nokt hovorí, že politika je súčasťou života a teda aj hudby. Nemôžu a nechcú mlčať o tom, čo sa deje v ich rodnej krajine.
Hudba Umenie ako zbraň
Žiť v exile však nie je ľahké. Aj keď teraz majú lepší prístup k európskym festivalom a koncertom, stále cítia odlúčenie od svojej kultúry a krajiny. Ako sami priznávajú, návrat do Bieloruska by znamenal zatknutie a väzenie.
V ich piesni „Жыві!“ (Ži!) vysielajú silný odkaz bieloruským dobrovoľníkom, ktorí bojujú na Ukrajine – títo ľudia, rovnako ako členovia Dymna Lotva, bojujú za svoju slobodu. Kapela týmto vojakom vzdáva hold a verí, že jedného dňa ich spoločná snaha prinesie Bielorusku vytúženú slobodu.
Dymna Lotva majú čo povedať, a to nielen hudobne. Sú živým dôkazom toho, že umenie je silná zbraň proti útlaku. Hudba, ktorú tvoria, je zároveň ich spôsobom boja a sebavyjadrenia. Každý tón, každý text je spojený s ich skúsenosťami z politického prenasledovania, bolesti a exilu. Ale aj napriek tomu pokračujú. A to je to, čo robí ich príbeh takým inšpiratívnym.
Aktualita: Na konci októbra tohto roka Dymna Lotva vydala nový singel Адышоўшым (For Those Who Are Gone), ku ktorému natočili veľmi sugestívny videoklip. Je to mrazivá metalová balada venovaná tzv. Noci popravených básnikov. 29. októbra 1937 sovietska vláda počas jednej noci zavraždila viac ako 140 bieloruských kultúrnych a verejných činiteľov, medzi nimi aj 22 básnikov a spisovateľov. Bielorusi na celom svete sa každoročne schádzajú, aby si pripomenuli popravených básnikov a dali hlas ich poézii. V dnešnom Bielorusku sa tieto stretnutia často končia tvrdým zatýkaním.
Linky:
https://www.facebook.com/dymnalotva/
https://www.instagram.com/dymnalotvaband/
https://www.youtube.com/channel/UCwcdwYwpfgTkXZI9WlWDYBQ
https://dymnalotva.bandcamp.com/