Šesť rokov bez legendy: Spomienka na Andrého Matosa

andre matos spevak 2025

Minulú nedeľu (8.6.2025) uplynulo presne šesť rokov od smrti jedného z najvýraznejších hlasov svetového metalu – Andrého Coelha Matosa. Tento brazílsky spevák, pianista a skladateľ sa narodil 14. septembra 1971 v São Paule. Jeho hlas ste mohli počuť v kapelách ako Viper, Angra a Shaman. Okrem toho spieval na prvých albumoch Avantasie aj v projekte Virgo. Neskôr začal vystupovať pod vlastnou značkou. V hudobnej histórii zanechal nezmazateľnú stopu.

andre matos spevak 2025

Hudobné vzdelanie a technické zázemie

Okrem svojho nezameniteľného hlasu mal André Matos aj silné akademické hudobné základy. Študoval na prestížnych umeleckých školách v São Paule, kde získal titul bakalára v odbore dirigovanie a hudobná kompozícia. Venoval sa aj opernému spevu a klasickému klavíru. Sedem rokov študoval pod vedením profesora Francisca Camposa z Univerzity v São Paule. Jeho formálne vzdelanie bolo často cítiť v komplexnosti jeho skladieb aj vo vážnosti, s akou pristupoval k žánru metalu.

Skoré roky: Od klavíra k Viperu

V desiatich sa začal učiť na klavíri, čo predurčilo jeho celoživotný umelecký smer – kombináciu klasickej hudby a metalu. Ako mladý založil heavymetalovú kapelu Viper. Už ich prvé demo The Killera Sword zaznamenalo úspech. Spolu natočili platne Soldiers of Sunrise (1987), Theatre of Fate (1989) a niekoľko živákov. No André mal ambície, ktoré presahovali rámec bežného heavy metalu. V čase natáčania S.O.S. mal André len 15 rokov.

Neskôr na nahrávanie debutu spomínal:

1. ,,To bolo fakt vtipné. Naozaj vtipné. Viete si to predstaviť – boli sme tínedžerská melodická metalová kapela z Brazílie, z Južnej Ameriky. Úprimne, ak aj dnes ešte stále nie je v Brazílii veľa priestoru pre metalové kapely, tak si predstavte, ako to bolo vtedy. Jasné, trh sa odvtedy výrazne rozrástol, kapely tu začali častejšie koncertovať a aj tie domáce sa stávali čoraz väčšími. Ale v tom čase sme boli pre ľudí ako zjavenie – ‚Čo to tí chlapci robia? Čo to do čerta je?‘

Našli sme producenta, ktorý do nášho prvého albumu investoval nejaké peniaze. Prenajali sme si štúdio – také bežné, určené skôr na pop alebo sambu, skrátka na typickú brazílsku hudbu. A vôbec neboli k dispozícii žiadni producenti, ktorí by rozumeli metalu. Boli tu len tí tradiční, ktorí robili pop, bossa novu alebo podobné štýly. Je to ako keby ste v Amerike mali na metalový album zavolať producenta country alebo folku – čo niekedy môže dokonca fungovať, ale vtedy sme na to ani nepomysleli.

Vedel som len, že by sme na albume mali mať niekoho ako producenta. Tak sme zavolali kamoša, basgitaristu z inej kapely. Bol o pár rokov starší a mal o niečo viac skúseností než my. Celý album sme nahrali asi za týždeň. Bolo to také ‚raz, dva, tri – ideš!‘ Všetky základy sa nahrali takmer naživo, potom sme dorábali gitary a sóla, a nakoniec som prišiel na rad ja s vokálmi – tie som robil za dva alebo tri dni.

Pamätám si, že ku koncu som mal úplne zničený hlas. Vôbec som vtedy ešte nemal techniku a kompletne som si ho odrovnal. Poslednú skladbu, ktorá sa volala ‚HR‘ – v preklade ‚Heavy Rock‘ – som už ledva odspieval. Dokonca sme rozmýšľali, že zavoláme niekoho iného, lebo som nevedel zaspievať ani jednu notu. Nakoniec sme si povedali, že to zaspievam trochu viac punkovo, hrubo, ako som to v tej chvíli ešte zvládol. A nejako to dopadlo. To bola tá zvláštna, ale zábavná skúsenosť.“

Svoj vzťah ku spevu okomentoval nasledovne:

2. ,,(Na druhom albume Viper) Všimol som si totiž, že nie je ťažké spievať. Najťažšie nie je naučiť sa spievať. Najťažšie je naučiť sa, ako si udržať hlas v dobrej kondícii. Je to ako so športovcom. Niekedy určitú zručnosť dokážete rozvíjať rýchlo, keď máte talent. Ale udržať sa tam a nesklamať, to je potom skutočný trik. To je to skutočné tajomstvo.“

Kvôli nezhodám v hudobnom smerovaní sa vrátil k štúdiu klasickej hudby, špecializujúc sa na dirigovanie a kompozíciu.

Bohužiaľ už nebohý Pit Passarell, basák Viper v období 1985-2024, v rozhovore pre časopis Šrotovisko takto odpovedal na sériu otázok:

3. ,,Prečo André opustil kapelu? Koľko koncertov ohľadom Theatre ste s ním hrali? Vyzerali ste ako perfektne synchronizovaná kapela v klipoch k Theatre of Fate…

Pit: Chcel sa venovať viac klasickej hudbe a práve nastúpil na katedru klasickej hudby na univerzite. Bolo to preňho moc dôležité a nenápadne sa opýtal, či by nemohol odísť z kapely. Nemôžem ani spočítať, koľko koncertov sme s ním odohrali, ale pár ich bolo. Áno, boli sme spolu veľmi dobrí, pretože sme hrali spolu od našich garážových čias, keď sme mali 14. Preto neboli žiadne osobné problémy pri jeho odchode.“

Angra: Metal spojený s kultúrou

Rok 1991 znamenal vznik Angry, skupiny, ktorá vďaka Matosovej vízii spojila melodický power metal s klasickou hudbou a brazílskymi rytmami. Platne ako Angels Cry (1993), Holy Land (1996) a Fireworks (1998) získali uznanie naprieč kontinentmi. Angra bola vo svete nazývaná aj ako „brazílsky Helloween“ (aj keď ich tvorba bola viac progresívnejšia). Brazília ako taká bola známa, že metalovému svetu dala Sepulturu a Angru.

Avšak aj tu nastali personálne problémy, takže nakoniec v roku 2000 André Matos spolu s basákom Luísom Mariuttim a bubeníkom Ricardom Confessorim Angru opustili. Neskôr, po odchode jeho nástupcu Edu Falaschiho, ho členovia Angry presviedčali k návratu, no odmietol to.

  1. „Nebudem pokrytec,…  prišli za mnou členovia (Angry) a niekoľko ľudí z ich manažmentu. Ale vždy som sa vyjadril jasne: nemám záujem o takýto reunion, ktorý by som nazval morbídnym.“

Shaman a Avantasia: Nový úspech, rovnaký hlas

Odídenci z Angry spolu s gitaristom Hugom Mariuttim sformovali zoskupenie Shaman. Výsledkom ich spolupráce boli LP Ritual (2002), Reason (2005) a niekoľko živákov. Pieseň Fairy Tale zaznela v populárnej telenovele Beijo do Vampiro (v preklade Bozk upíra).

Viackrát hrali aj na Slovensku. V roku 2004 zavítali do Martina a napr. v 2009. do Košíc.

V období Shaman sa pridal aj do projektu Tobiasa Sammeta – Avantasie. Natočil s ním dve ,,Metal Opery“ (The Metal Opera 2001 a The Metal Opera Pt. II) a niekoľkokrát absolvoval aj turné.

Projekty

Virgo: hudobný experiment mimo metalu

Počas pôsobenia v Shaman sa André spojil s nemeckým producentom a gitaristom Saschom Paethom (Avantasia) a vytvorili projekt Virgo. Výsledkom bol rovnomenný album, ktorý uzrel svetlo sveta v roku 2001.

Na rozdiel od jeho tradičných metalových koreňov sa Virgo nesie viac v duchu progresívneho rocku a popu, čím Matos ukázal svoju širšiu hudobnú tvár a schopnosť písať piesne mimo rámca metalu. Aj keď išlo len o jednorazový projekt, medzi fanúšikmi má dodnes kultový status.

Symfonia: Superband s DNA Stratovarius

V roku 2010 sa André Matos stal súčasťou medzinárodného projektu Symfonia. Spolu s Timom Tolkkim (ex-Stratovarius), Jari Kainulainenom, Mikkom Härkinom a Ulim Kuschom vytvorili superkapelu, ktorá spájala power metal s orchestrálnymi prvkami.

V roku 2011 vydali debut In Paradisum, ktorý bol prijatý s nadšením najmä v Európe a Japonsku. Napriek sľubnému začiatku sa projekt rozpadol krátko po jeho vydaní, keď Tolkki oznámil odchod z hudobného priemyslu.

Sólová dráha

V roku 2006 spustil André svoj sólový projekt.

V staršom článku na SME sa uvádza:

  1. ,,V roku 2006 sa muzikanti dohodli, že pochovajú meno Shaman. Jeden z nich, bubeník Ricardo Confessori, však nesúhlasil. Napriek protestom ostatných oživuje meno kapely a dopĺňa zostavu členmi rôznych skupín…“

Pridali sa k nemu aj jeho bývalí kolegovia – bratia Mariuttiovci (gitarista Hugo a basák Luís). Kláves sa chopil Fabio Ribeiro (taktiež ex-Shaman) a ďalšiu gitaru mal na starosti André Hernandes (bývalý člen Angry).

Albumy Time to Be Free (2007) a Mentalize (2009) predstavili najosobnejšie a najkomplexnejšie diela jeho kariéry.

Prijatie albumu Time to Be Free v jednom rozhovore takto opísal:

  1. ,,Album sa umiestnil na druhom mieste v Japonsku, na prvom mieste v Južnej Amerike a veľmi dobre sa mu darilo aj v Európe, kde vyšiel vo viac ako 20 krajinách vrátane Ruska. Myslím, že jeho distribúcia a propagácia prebehla celkom dobre. Najdôležitejšie je, že to bol debutový album, takže sme samozrejme chceli ukázať trochu zo všetkého, čo sme vtedy dokázali. Táto nahrávka je naozaj kompletná. Vďaka nemu môžeme produkovať ďalšie veci.“

O vydaní sa na sólo dráhu povedal toto:

  1. ,,Podľa môjho názoru to bola nielen najlepšia, ale aj jediná vec, ktorú som mal urobiť.  Zúčastnil som sa troch rôznych kapiel a necítil by som sa dobre, keby som sa mal vrátiť pod novým názvom. To by nebolo úprimné. Myslím, že každý už niečo také očakával. Počas celej mojej kariéry sa ma ľudia pýtali, či niekedy vystúpim ako sólový umelec. Ale formát, ktorý som si na to vybral, je dosť odlišný. Je naozaj dôležité, aby v kapele vládla skutočná atmosféra a aby spoluhráči pracovali, spoločne tvorili, zúčastňovali sa na celom procese a hrali na koncertoch. Funguje to ako skutočná kapela – hoci je vedená pod menom jedného človeka. Akosi nám to umožňuje mať väčšiu slobodu v tom zmysle, že to zahŕňa veľmi rozsiahlu kariéru. Keď hráme naživo, môžeme hrať piesne z mojej úplne prvej kapely Viper, Angra, Shaaman, z Virgo a tiež novinky.“

Návraty a posledné koncerty

V rokoch 2012 a 2018 sa Matos dočasne vrátil ku kapelám Viper a Shaman, s ktorými absolvoval spomienkové turné. V roku 2016 opäť hral aj na Slovensku a dokonca si zahral aj duet so slovenskou formáciou Endless Main. Jeho posledné verejné vystúpenie prebehlo 2. júna 2019 s Avantasiou – len šesť dní pred jeho nečakaným úmrtím.

Odkaz, ktorý nezomrel

André Matos zomrel 8. júna 2019 vo veku 47 rokov na infarkt. Na vlastné želanie nebolo organizované verejné rozlúčenie – jeho telesné pozostatky boli spopolnené v súkromí. Ako poctu tomuto výnimočnému umelcovi vyhlásil starosta São Paula deň jeho úmrtia – 8. jún – za „Deň heavy metalu“.

Foto:
https://www.flickr.com/photos/misfitkid/3214428457/;%20CC%20BY%202.0;%20Wikimedia

Citáty:

1., 2.: http://www.metalmeltdown.com/dr-metals-blog/interviews-andrematos1
3. Šrotowisko 2010
4. https://blabbermouth.net/news/andr-matos-says-angra-should-call-it-quits-following-split-with-edu-falaschi
5. https://kosice.korzar.sme.sk/c/4908337/viacerymi-hitmi-si-zaspominaju-na-stary-shaman-aj-angru.html
6.7.: https://www.radiometal.com/article/interview-with-andre-matos,1542

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *