Spaľujúce plamene staronovej inšpirácie a zvuk ohňa. Soulfly je brazílsko-americká kapela.
Vznikla vo Phoenixe v Arizone roku 1997. Vedie ju bývalý frontman Sepultury Max Cavalera, ktorý ju založil po tom, čo svoju domovskú bandu opustil.
Toto je ich trinásty album.
Chama znamená portugalsky ,plameň’
,,Keď máte za sebou toľko albumov ako ja, je stále ťažšie nájsť novú inšpiráciu,” hovorí Max. ,,Naopak je stále ľahšie ísť na zotrvačník. Už nemusím nikomu nič dokazovať, ale chcem. Preto je nahrávka Chama tak nabudená, som pripravený k boji.”
Spolu so svojím najstarším synom Zyonom, ktorý je bubeníkom, koproducentom a jeho hlavným partnerom v tvorbe, sa vracajú hlboko do minulosti Soulfly, k prapôvodnej esencii tribálneho spiritual groovu, snažia sa mu dať moderný dizajn a posunúť ho na ďalšiu úroveň.
Max si nemohol lepšie vybrať. Tlkot srdca v úvode sepulturovského songu Refuse/Resist patrí vtedy ešte nenarodenému Zyonovi. A zrazu týpek, ktorého sme ,poznali len takto’, hrá na bicie.
Max Cavalera prezradil, že on a spevák skupiny Deftones Chino Moreno raz dávno zakopali master pásky debutového albumu Soulfly na starom indiánskom pohrebisku v Kalifornii. Cieľom bolo dodať songom „domorodú silu“, keďže veľká časť Cavalerovho prejavu čerpá z domorodej hudby jeho rodnej Brazílie.
Na druhý deň ich vykopali a asi sa na nich niečo z oného sveta nalepilo, pretože Soulfly zostávajú eklektickí, no zároveň okamžite rozpoznateľní, čo je obdivuhodný trik.
Album Chama je príbehom chlapca zo špinavej favely Brazílie. Hľadá niečo vyššie a tak sa ocitá medzi kmeňmi Amazónie, ktoré mu ukazujú cestu k duchom džungle. Postupne ich nachádza, uprostred chaosu a trosiek kolabujúceho priemyselného sveta. Ohnivý artwork symbolizuje horiacu vitalitu ľudskej duše, silu predkov a prírody, ktoré nás viažu k rytmu Zeme.
Soulfly opäť kombinuje viacero štýlov metalu s industriálnym zápachom, brazílskou kmeňovou hudbou a world music. Na dosku prispel hrou na basu ďalší Maxov syn Igor Amadeus. Napísal aj text k titulnej skladbe Chama a k svižnej Favela/Dystopia.
Jedným z viacerých hostí na novinke je aj Todd Jones (spev, Nails) v drsnom kúsku Nihilist, ktorý je venovaný nebožtíkovi L. G. Petrovovi, spevákovi kapely Entombed.
Úvodný song Indigenous Inquisition, plniaci úlohu intra, je temne tajuplný a Max v ňom šepká mená pôvodných amerických národov, ktoré boli vyhubené. V nasledujúcom Storm The Gates už explodujú pre Soulfly typické drsné groove riffy.
,,Nech boh dá dlhý život mojim nepriateľom, aby videli moje víťazstvá.” Skladba No Pain = No Power je jednou z najväčších hitových nakladačiek nového albumu. Gitarovú paľbu v nej spustí Dino Cazares z Fear Factory, ku ktorému sa pridajú Gabe Franco (spev, gitara, Unto Others) a Ben Cook (spev, No Warning).
V divokej kompozícii Ghenna účinkuje Michael Amott (gitara, Arch Enemy), po nej nasledujú ,meshuggahovská’ Black Hole Scum a rituálna inštrumentálka Soulfly XIII. Záver patrí z časti nemetalovému songu Chama.
Cavalera kmeň znovu mierne pozmenil osvedčené šablóny a nemožno mu uprieť nehasnúcu túžbu hľadať nové cesty, nálady a dimenzie. Sám Max vyhlásil: „S nadšením predstavujem dlhoročným fanúšikom Soulfly oživenie nášho pôvodného soundu. Experimentovali sme s rôznymi zvukmi a zároveň sme si zachovali srdce a dušu, ktoré robia Soulfly tým, čím je. Dúfame, že tento album spojí starých aj nových fanúšikov, aby si ho užili.“
Posledné slová
Chama vás vezme na cestu z útrob hlbokej džungle do ulíc posiatych odpadkami, počas ktorej búra žánrové prekážky, nachádza starých múdrych duchov a zdôrazňuje nevyhnutný návrat k prírode.
Lineup:
- Max Cavalera – spev, gitary, berimbau, citara
- Zyon Cavalera – bicie
Hostia:
- Ben Cook – Vokály
- Arthur Rizk – Gitary
- Mike McArdle – Perkusie
- Remi Auriemma – Perkusie
- Daina Cavalera – Perkusie
- Mark Corona – Perkusie
- Tommy Gibbons – Perkusie
- Michael Rizk – Derbake
- Todd Jones – Vokály
- Igor Amadeus Cavalera – Basa
- Mike DeLeon – Gitary
- Dino Cazares – Gitary
- Michael Amott – Gitary
- Gabe Franco – Vokály
Tracklist:
- Indigenous Inquisition
- Storm the Gates
- Nihilist
- No Pain = No Power
- Ghenna
- Black Hole Scum
- Favela/Dystopia
- Always Was, Always Will Be…
- Soulfly XIII
- Chama
Rok vydania: 2025
Vydavateľstvo: Nuclear Blast
Youtube ukážka:
Linky:
http://www.soulfly.com/
https://www.facebook.com/SoulflyOfficial/
https://www.instagram.com/thesoulflytribe/
Hodnotenie: 5/6


